Windows 10 Box i Windows 10 Oem

Czy oba można dożywotnie wykorzystywać, np. : gdy popsuje mi się komputer i na nim właśnie był zainstalowany system i gdy kupie nowego komputera i będę chciała ponownie zainstalować ten sam system, który raz był już wykorzystany to czy kolejny raz mi się uda ??? Uda mi się na oby dwóch czy tylko na Box albo Oem ?? Czym one się jeszcze różnią, bo wiem, że Box jest droższy, a tak poza tym ??

Licencja Windows OEM z chwilą aktywacji przypisuje system do płyty głównej komputera. W razie awarii płyty jeśli jeszcze obowiązuje gwarancja to masz szansę aktywować ponownie system z nową płytą główną. Trzeba tylko wysłać faks (albo email) do M$ z wyjaśnieniem i protokołem naprawy. Jeśli jest już po okresie gwarancyjnym to koniec. Nic się nie da zrobić i trzeba kupić nowy system. W przypadku gdy masz system na licencji BOX możesz go przenosić i aktywować dowolną ilość razy. W danej chwili możesz mieć aktywowany tylko 1 system na 1 licencję. Cena licencji BOX jest ok. 2 razy wyższa niż OEM.

Nie wiem skąd masz takie rewelacje? Może tak było w przypadku WIN 7.

 

Więcej  szczegółów tutaj:

https://www.morele.net/wiadomosc/oem-a-box-czym-sie-roznia-licencje-windows-jaka-wybrac/2063/

 

Obecnie miedzy OEM,  a BOX nie ma żadnej różnicy.  Zgodnie z prawem UE (można o tym poczytać w necie) OEMy można przenosić na inny sprzęt. 

Sam niedawno byłem świadkiem jak znajomy dzwonił do supportu MS i pani z supportu pomogła aktywować Windows 10 na kluczu Windows 7 Pro OEM po wymianie płyty głównej. Windows 7 aktywowałby się bez problemu,  jednak Windows 10 uzyskany był z darmowej aktualizacji i system pokazywał inny klucz licencyjny, a wystarczyło przy aktywacji wprowadzić klucz od Windows 7.

Jednym słowem,  nie ma sensu przepłacać za BOX. 

Do żadnej płyty się nie przypisuje,  jak już to do całego sprzętu. Wymień sobie procesor,  to system też będzie krzyczał o aktywację,  bo wyczuje zmianę sprzętu. Przy wymianie dysku też będzie Cię prosił o aktywację. Chyba że sklonujesz dysk i system nie wyczai zmiany sprzętu,  to jest szansa,  że nie będzie problemów.

Zaś co do gwarancji,  to MS skieruje Cię do producenta,  gdyż OEM tak naprawdę jest dla producentów i to z tym podmiotem musisz wyjaśniać wszelkie problemy z działaniem systemu. MS nie daje wsparcia klientom indywidualnym, dla zwyklego Kowalskiego jest właśnie BOX i to kolejna różnica miedzy OEM, a BOX. 

Czyli jeżeli mam Windowsa na jednym komputerze i gdy zapragne go przenieść na inny sprzęt to musze z tamtego na którym jeszcze jest odinstalować i wtedy dopiero będe mogła go przenieść ??

Tak.

A co jeżeli stary komp na którym miałam Windowsa popsuł mi sie i nie moge odinstalować systemu a mam już nowego komputera, no ale jeszcze system jest na starym kompie to co wtedy ??

Jeśli dysk jest sprawny,  usuwasz z niego Windowsa,  np.  poprzez sformatowanie dysku. Jeśli dysk ulegnie uszkodzeniu,  to problem sam się rozwiązał. 

Generalnie chodzi o to że system możesz używać tylko na jednym komputerze. Tak naprawdę nie musisz usuwać ani formatować dysku w starym komputerze. Wystarczy, że więcej nie będziesz z niego korzystać. :slight_smile:

A klucz przy instalacji systemu moge mieć ciągle ten sam pomimo tego że był już on raz wykorzystany, czy za każdą instalacją trzeba kupić nowy ??

Klucz ten sam.

Może być konieczna aktywacja systemu przez telefon.

Musi usunąć system z dysku, nawet jeśli z niego nie korzysta.

Tak samo nie mozna mieć zainstalowanego systemu na jednej licencji na dwoch partycjach. 

W takim razie przepraszam za złą informację. Nie wczytałem się w ten punkt licencji. :slight_smile: