Windows 10 - długie uruchamianie się komputera

Witam!
Mam pewien problem, polegający na tym, że mój komputer Lenovo Thinkpad T510i z Windowsem 10 włącza się bardzo długo.
Zaczęło się od tego, że laptopa włączonego i nie zamkniętego pozostawiłem na 4 godziny położonego na biurku w pokoju. Po tym szacowanym czasie kiedy - wiecie - poruszałem myszką, aby laptop wyświetlił okienko logowania, ten nic nie ruszył. Wyłączyłem zatem laptopa, a następnie chciałem go ponownie uruchomić. Nacisnąłem przycisk z charakterystycznym znaczkiem oznaczającym Power laptop strasznie długo się włączał . Pojawiał się napis “Diagnozowanie komputera”, “Próba naprawy”, czy jak tam itp. Czasami pojawiał się czarny ekran, czasami zielony i tak stale musiałem włączać i wyłączać i się denerwować. Gdy ten problem (chwilowo) “pokonałem” to byłem szeroko uśmiechnięty, no i co z tego? Zaraz mój uśmiech zwiędnął, gdy nie chciało pojawić się okienko logowania. To też potem udało mi się pokonać, a mimo wszystko problem dość często powraca. Pojawia się również kłopot, iże no naciskam dwukrotnie w aplikację, a czekam bardzo długo, aby się uruchomiła. Taka awaria pojawia się najczęściej, po włączeniu laptopa. Nieco potem idzie gładziej, ale nie super gładko. Przyczyną tego problemu podobno często jest tzw. Virut co już sprawdzałem, a jednak go nie posiadam na komputerze. Pomóżcie mi to jakoś naprawić, proszę, bo komputer - jak zwykle - musi się ZACINAĆ, GDY JEST POTRZEBNY. Za wszelką pomoc bardzo dziękuję :slight_smile: :smiley:

Nie zresetowałeś w czasie aktualizacji? Obciążenie z menadżera na lagach pokarz. Takie spowolnienie mogłoby być dyskiem, ae od leżenia na biurku? Jak w menadżerku będzie 100% na HDD, to zrób HD Tune stan + prędkości.

Mrarcin… Nie pokarz. Pokazać.
Aktualizacje W 10… Bolączka.

…i w tym momencie uszkodziłeś system operacyjny! Jeśli jednak system jeszcze uruchamia się, spróbuj w Opcjach zasilania (Panel sterowania) przestawić na “nigdy” zarówno usypianie jak i hibernację. Zrestartować laptopa i tak już zostawić. Przy okazji w tychże Opcjach zasilania skonfiguruj przycisk zasilania na “zamykanie”, a zamykanie pokrywy laptopa na “nic nie rób” lub “zamknij”.
Niestety, w Windowsie 10 te funkcje, w zależności od komputera (laptopa), działają niezbyt pewnie.

1 polubienie

Rozumiem, że mam pobrać program stąd: https://www.dobreprogramy.pl/HD-Tune,Program,Windows,12177.html ? Czy o co chodzi ? Czym jest ten menedżer ?

Sprawdziłem to i wygląda to w ten sposób:

No dobrze! Ale jeszcze chodzi mi o “Zmień zaawansowane…” (niebieski link).

1 polubienie

Chodzi o ten który wysłałem użytkownikowi marcin20000 ? Czy o ten na zdjęciu ?

Nie! Chodzi o napis niebieski w tym okienku, które pokazałeś wyżej.
“Zmień zaawansowane…” w taki sposób, aby laptop nie korzystał ani z usypiania, ani z hibernacji.
Rozwiń pozycję “Uśpienie” i pozycję “Przycisk zasilania” i zrób tam tak, jak opisałem wyżej, parę minut temu.

1 polubienie

Przeczytaj wyżej moje dwa posty, bo je edytowałem. Jak ustawisz, to “OK” i zrestartuj laptopa.

1 polubienie

Ustawiłem to tak:

I myślę, że zrobiłem to dobrze :joy:

Nie wszystko pokazuje ta fotka. To co widać jest OK, natomiast chodziło mi jeszcze o ustawienia “Przycisk zasilania i pokrywa”. Wyżej pisałem o tym.

1 polubienie

Przechwytywanie

Zamiast “Uśpij” można jeszcze ustawić “Nic nie rób” / “Hibernacja” / “Zamknij”. Nie wiem tylko czy ustawiłem to na pewno dobrze.

Akcja dla zamknięcia pokrywy: radzę “nic nie rób” lub “zamknij”
Akcja przycisku zasilania: radzę “zamknij”
Akcja przycisku uśpienia: radzę “nic nie rób”.
Po takim ustawieniu pamiętaj, że przycisk Power służy nie tylko do włączania laptopa lecz również do wyłączania ale… pod warunkiem. Pod warunkiem, że dla wyłączenia klikniesz w przycisk krótko, a nie długo. Długie przyśnięcie (2-5 sekund) służy wyłącznie do awaryjnego wyłączenia laptopa i wiąże się niestety z możliwością co najmniej uszkodzenia systemu operacyjnego. Skutek już doświadczyłeś!

1 polubienie

Zrobiłem to tak: Przechwytywanie

Jeżeli wykonałem to prawidłowo rozumiem, że problem z głowy.

Tak jest! Powodzenia!

1 polubienie

Dziękuję za pomoc :grin:
Do zobaczenia !