Windows 10 - format i nowa instalacja po aktualizacji


(fastlopez) #1

Witam!

Sprzęt to lapek Acer E5-571G z dyskiem SSD 120gb. Mam już windows 10 i chcę usunąć recovery z win8, sformatować dysk i postawić 10 całkowicie od nowa. Już wiem że UEFI i GPT to nowszy BIOS i MBR i generalnie warto instalować z uefi. Właśnie tak chcę zrobić dzieląc dysk na 2 partycje.

Ze strony MS ściągnąłem iso z win10 AU, nagrałem (jest folder efi oraz bootmng.efi). Niestety, instalator nie chce się uruchomić. Uprzednio zrobiłem sobie kopię partycji recovery z win8 na karcie SD (microsd w adapterze) i też nie udaje mi się uruchomić instalatora (zaznaczam usb-hdd), bootowanie UEFI (jest jeszcze opcja Legacy)

Wg instrukcji z netu, należałoby przygotować dysk pod gpt

http://www.centrumxp.pl/Windows8/2478,Instalacja-Windows-8-z-wykorzystaniem-UEFI.aspx

Tylko czy tego nie można zrobić instalatorem podczas organizowania dysku od zera?

Nie mam akurat na składzie innego nośnika usb, dlatego chcę zainstalować system z płyty - wiem również, że nie trzeba klucza bo on jest przypisany do płyty głównej.

 

Proszę o wskazówkę gdzie można coś zmienić aby wyczyścić dysk ze wszystkiego i postawić system od zera tak aby działał jak najszybciej. Tak, 5 sekund przy uruchamianiu jest dla mnie warte świeczki zwłaszcza że jak to dobrze zrobię to będę miał sprawę z głowy.


(oggi21) #2

Wystarczy że podczas instalacji wybierzesz instalację niestandardową i usuniesz wszystkie partycje z dysku (aż zostanie nieprzydzielone miejsce ). Instalator sam utworzy tablice GPT


(fastlopez) #3

Dzięki, będę wiedział co robić jak instalator w ogóle się uruchomi.

A co zrobić żeby się uruchomił?


(oggi21) #4

Nagraj iso na pendrive przez Rufus’a http://www.dobreprogramy.pl/Rufus,Program,Windows,41921.html 

ewentualnie użyj dvd. W biosie ustwaw bootowanie z usb/dvd