Windows 10 Home Edition a pulpit zdalny

WItam

Czy mając Windows 10 Home Edition będę mógł połączyć się za pomocą pulpitu zdalnego z innym komputerem? Wiem że któraś wersja jest okrojona i nie ma opcji pulpitu zdalnego.

tak

Na każdym Windowsie masz klienta pulpitu zdalnego (mstsc) i z niego możesz się połączyć - nie możesz natomist na niego się połączyć.

Dzięki za odpowiedź bo właśnie głównie Windows jest mi potrzebny żeby łączyć się z komputerem co ma Windows 7. A odnośnie obsługi ramu to prawda że Windwos Home Edition obsługuje jedynie 8GB ramu?

Windows 7 też wymaga wersji wyższej, niż Home. RAM:
Windows 10 Home - 128GB
Windows 7 Home basic: 8GB
Windows 7 Home Premium: 16GB

Jakieś dziwne wymagania. Do łączenia się po RDP nie jest wymagany żaden konkretny system. Ja do Windowsów łączę się z poziomu Linuksa.

Jeszcze raz - co innego klient RDP (wbudowany w każdy Windows od czasów XP/2000, czy dostęp przez niezależne klienty, np. Remmina w Linuksie) a co innego możliwość uruchomienia serwera sesji terminalowych.

Ja to wiem, ale w pierwszym poście było pytanie o system z którego kolega chce się łączyć do innego. W tym wypadku system nie ma znaczenia.

Czyli z Linuxa spokojnie połącze się do komputera z Windows’em 7 tak jakby przez pulpit zdalny?

Nie tak jakby tylko tak :slight_smile: Pulpit zdalny w Windows chodzi przez konkretny protokół (RDP). Jeśli klient na dowolnym systemie obsługuje RDP to będzie to działać.
Ale uwaga - podłączysz się do Windowsa 7 który ma włączony serwer RDP a wersja Home na przykład tego nie ma.

Czyli teoretycznie jak teraz na starym kompie mogę połączyć się z tym komputerem zdalnie co ma Windows 7 to na Linuxie i na Windows 10 też będę mógł?

A jak się nazywa ten program do łączenia na Linux’ie Ubuntu?

Jest dużo klientów. Przykładowo UltraVNC http://www.uvnc.com/, ale ostatnia wydana wersja była rok temu więc może lepiej https://tigervnc.org/.
Możesz poszukać na własną rękę takiego który będzie ci odpowiadał.

Ja używam Remmina.

1 polubienie

Zaskoczę Cię, ma.
Po lekkim tuningu OS-u też działa :wink:

Potwierdzam :slight_smile:

Nie jest to zgodne z licencją :wink:

1 polubienie

Jest jeszcze TeamViewer. Darmowy do zastosowań niekomercyjnych.

Mało bezpieczny.

Zechcesz rozwinąć? Mile widziane porównanie z pulpitem zdalnym w Windows.

TeamViewer to swego rodzaju dobrowolnie instalowany koń trojański - kilka podatności i dziur/włamań już miał. Klienta TeamViewer można zainstalować, aby do kogoś się łączyć, ale na swoim komputerze bym nie odważył się uruchomić TeamViewera. Już bym wolał serwer RDS Windowsa na domyślnym porcie 3389 bez firewalla, niż TeamViewer.