Windows 10 Home Refurb - Legalność

Witam,

Mam okazję kupić klucz z windows 10 home wersja Refurb. Zakup od osoby prywatnej bez dowodu zakupu. Potrzebuje do nowegoo laptopa

Jak jest z legalnością w przypadku wersji Refurb?

Z góry dziękuję za opinie

Jest legalna pod warunkiem że osoba wydająca refurba nakleja bezpośrednio na komputer który sprzedaje, sprzedaż samej licencji jest nielegalny.

2 polubienia

Taką licencję możesz nabyć wyłącznie razem z używanym sprzętem komputerowym kupionym pierwotnie od partnera programu. Kupienie samej nalepki jest w zasadzie kupieniem wersji pirackiej.

1 polubienie

Naklejka z kluczem nie była jeszcze naklejana. Potrzebuje licencję do nowego laptopa a słyszałem że wg prawa UE można aktywować i sprzedawać te licencje dowolnie

Do poczytania:

… ale to naklejka dla firmy remontującej złomowane pc i tylko ona ma prawo ją nakleić.

Tego nie można kupić legalnie, w najlepszym wypadku masz … problemy.

Nie te, a inne.
Sprzedać, uogólniając, możesz oprogramowanie, którego jesteś legalnym właścicielem. Ponadto nie można sprzedać oprogramowania preinstalowanego. Refurnitured jest preinstalowany i prawdopodobnie przypisany do płyty remontowanego PC-> nie aktywujesz. Ponadto: brak dowodu zakupu -> równie dobrze może być to naklejka za 5 zł z Allegro, naklejka kolekcjonerska.

1 polubienie

Są różne interpretacje. Jednak, aby móc legalnie handlować softem to musisz mieć legalnie wprowadzoną do handlu paczkę z softem. Nalepka (sama nalepka) taką paczką nie jest. Z drugiej strony nie widzę możliwości aby ktoś podważył ważność klucza jeśli sam taką nalepkę sobie na kompa przylepisz…

Paserstwo - Kodeks Wykroczeń

§ 2. Kto nabywa mienie, o którym na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że zostało uzyskane za pomocą kradzieży lub przywłaszczenia, lub pomaga do jego zbycia albo w celu osiągnięcia korzyści majątkowej mienie to przyjmuje lub pomaga do jego ukrycia, jeżeli wartość mienia nie przekracza 500 złotych, podlega karze grzywny albo karze nagany.
:wink:

Dlatego zawsze zwracam uwagę na dowód zakupu 1 właściciela, brak takiego dowodu może być sygnałem ostrzegawczym.

Tyle legalne co klucze z allegro po 7zł. Tyle, koniec dyskusji, “dziękuję dobranoc”.

Ok, jednak nie podważasz klucza tylko cały proces nabycia nalepki z kluczem :slight_smile:

Zignorowali wszyscy link, co podesłałem. Szkoda, że ludzie czasami nie chcą się wychylić i poczytać. I znaleźć nie raz rozwiązanie w sugestiach w postaci linków. Ale… Lepiej dajmy gotowce na tacy.

Link, który podałeś prowadzi do innego forum, do postu, w którym są napisane banały. Autor używa słów „prawo unii europejskiej” niczym jakiegoś zaklęcia magicznego, którym chce sobie zracjonalizować zakup pirackiego sortu na allegro (sic!). Dodatkowo cała tamta dyskusja dotyczy licencji OEM a nie refurbished. Krótko mówiąc, szkoda czasu na czytanie bo to i tak nic nie wnosi.

Ale zdajesz sobie sprawę, że na przykładzie kontrowersyjnego oem trochę jest naprowadzone, co można w UE. A teraz do rzeczy. Jeżeli konsument nabył osobne oprogramowanie i jest jego właścicielem, bo je kupił ze sklepu czy ze strony microsoft (oem, box, etc oddzielnie). Może je bez problemu sprzedać innej osobie. Natomiast jeżeli nabył to oprogramowanie przeinstalowane z urządzeniem, musi sprzedać razem z tym urządzeniem. I to jest logiczne. I musi mieć na to dowód zakupu i ewentualnie naklejkę, etc. I wtedy wszystko jest zgodne z prawem.

Czy Ty uważnie przeczytałeś o czym konkretnie tutaj dyskutujemy? Ktoś chce kupić “okazyjnie” samą nalepkę z kluczem wersji ref…

Tak czytałem. I niestety nie kupi okazjonalnie legalnie. Napisałem wyraźnie o tym przytaczając, kiedy można kupić legalnie. A ty nie zrozumiałeś, o czym napisałem?

To nie tak. Nie musi sprzedawać z urządzeniem. Jest jeszcze gorzej.
Aby sprzedać używany program trzeba wpierw spełnić wymogi określone w wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie UsedSoft kontra Oracle.
Sprzedawca musi udowodnić, że:
Pierwotny licencjobiorca oraz każdy następny usunął swoje kopie programu w czasie odsprzedaży.

Użytkownik oprogramowania także jest odpowiedzialny, vide:

A jeżeli sprzedawcą jest pierwotny licencjobiorca, który nabył produkt ze sklepu z legalnym oprogramowaniem lub internetowo u Microsoft? To co udowadniać? Jeżeli jest uczciwy, to usunie u siebie program i zrealizuje wszelkie formalności co do legalnej sprzedaży. Natomiast jak nie jest uczciwy (czytaj allegro i inne tanie okazje), to inna sprawa. Co bądź trzeba zachować ostrożność i szukać jak najwięcej opinii o sprzedającym i analizować zwłaszcza negatywne.

Kwestię torrent zostawmy na razie, bo każdego Windows 10 w zasadzie pobierzesz ze strony Microsoft i zostaje kwestia klucza.
Ale niemniej pobranie komercyjnych programów przez torrent jest nie tylko nielegalne, jak i niebezpieczne. O czym prędzej czy później mogą się przekonać użytkownicy torrent.