Windows 10 i 7 na jednym komputerze?

Witam. Planuje zakupic nowy dysk SSD i wgrac na niego Windows 10…aktualnie mam podpiety stary dysk HD Samsung 1 Tb z Windows 7 i teraz pytanie czy jest taka możliwość abym mial zainstalowane te dwa systemy na jednym komputerze? Nowy na nowym dysku a stary na starym? Przelaczac przy uruchamianiu komputera? Nie wiem czy mi ta 10 podejdzie i w razie czego wrócic do 7. Pozdrawiam

Bezproblemowo. Na czas instalacji 10 odepnij tylko stary dysk.
W Biosie możesz ustawić menu bootowania na starcie, to chyba f5 zwykle, wywołuje, lub na stałe ustawić, który ma czytać (i zmienić później).

Można na YT jest poradników od masy…

Ok. Na czas instalacji odepne stary dysk.
Później gdy juz 10 bedzie zainstalowana podepne ten z 7 i nie bedzie problemu że sa dwa systemy zainstalowane?

Nie tylko ustaw w Bios co chcesz mieć. :wink:

I będziesz sie tak bawił i przepinał co chwile dyski ? Teraz chcę mieć windows 7, a za 5 minut - dobra, a teraz windows 10. Po 5 minutach - nie jednak windows 7 lepszy. A po kolejnych 5 minutach - hmm chyba jednak windows 10. - Bez sensu taka zabawa.
Dyski można wpinać i wypinać tylko przy wyłączonym komputerze.

Wiadomo ze podlanczanie dyskow tylko przy wylaczonym komputerze. Mowisz ze bez sensu a jak Twoim zdaniem bedzie z sensem?
Chce po prostu sprawdzic czy nowy system mi podpasuje…jak tak to nie odpinam dysku tylko kasuje stary system na drugim dysku i tyle. A jak jednak beda problemy z 10 to kasuje ten system wgrywam 7…przenosze potrzebe dane z tamtego dysku…stary system kasuje i tez nie odpinam dysku.

Tak, 1 komputer, kilka dysków zmiana kolejnosci w BIOS.
image

Można też nie odłączać dysku z Windows 7 podczas instalacji W10, który to powinien wykryć starszy system na innym dysku i dodać go do bootloadera. Wtedy odpada zabawa z przełączaniem dysków w BIOS/Boot Menu.

Można też dodać inny system w EasyBCD:
https://www.dobreprogramy.pl/EasyBCD,Program,Windows,12231.html .

Win 7 musi mieć sterowniki USB i SATA,aby cały czas widział dysk twardy na nowym sprzęcie.Gdybyś kiedyś wymieniał komputer i uparł się jeszcze używać sevena.