Windows 10 i Radeon R7 m265

Witam wszystkich forumowiczów!

Szukam odpowiedzi na jeden nurtujący mnie problem. Jestem posiadaczem laptopa Aspire E1-572G, Procesor Intel Core i3-4200U z kartą graficzną Intel HD Graphics 4000 oraz Radeon R7 m265. Otóż po zainstalowaniu systemu Windows 10 przeszedłem od razu do aktualizacji sterowników graficznych. Podczas aktualizacji Radeona komputer zawiesza się w taki sposób że jedynym sposobem na powrót do normalnej pracy jest opcja recovery z punktu przywracania (normalnie resetując sprzęt zawiesza się zaraz po zalogowaniu).
Próbowałem już wszystkiego. Clean install sterowników z safe mode przy użyciu DDU też nie działa( tzn. sterowniki instaluje poprawnie. Jednakże powrót do normalnego działania Windows skutkuje zawieszeniem).
Czy jest jeszcze jakaś szansa na zainstalowanie tychże sterowników?

A dlaczego świeży system?

Jaki był wcześniej i czy wszystko było OK z laptopem?

masz jakiegoś antywirusa ? wyłącz ochronę na czas instalacji sterowników.

Po zainstalowaniu systemu (oczywiście 64-bitowego!) to nie Ty masz przejść do aktualizacji sterowników graficznych, lecz najpierw pozwolić systemowi zainstalować te, które sam uzna za konieczne. Po tym ewentualnie zainstalować sterownik VGA ze strony: https://www.acer.com/ac/pl/PL/content/support-product/4867?b=1

Wszelkie inne kombinacje ze sterownikami w tym laptopie i ich tzw. “aktualizacją” będą Ci sprawiały problemy jakie opisałeś.

@Astor444 Źle się wyraziłem, przepraszam. Oczywiście pozwoliłem systemowi samemu się zaktualizować dopiero po tym przystąpiłem do aktualizacji grafiki.

@JNJN Miałem windows 7. Grafika nie sprawiała mi problemów tylko męczyły mnie blue screeny, które pojawiały się dość często być może źle zaktualizowanej karcie graficznej. Tutaj wykazałem się lenistwem z
mojej strony i dokonałem upgrade do 10…

Kiedyś też miałem Windows 10 upgrade z 8.1 ale był to okres świeżo po premierze. Według mnie 10 była bardzo źle zoptymalizowana, Miała też problem z całkowitym wyłączaniem się, ale ten problem został już dawno załatwiony przez aktualizacje sterownika chipsetu z intel, który nie grał z Windows 10.

Do wiadomości: Robiłem kontrolny memtest, zeskanowałem kompa hdtunem i nie znalazłem żadnym błędów z dyskiem.

Albo powoli umiera karta grafiki? A teraz też masz jakieś błędy?

Najnowszy program Aida 64 i wrzuć dwa screny:
1 zakładka komputer i czujnik
2 zakładka magazyn i smart - ma być cały.

@JNJN Teraz błędów brak. Poza brakiem możliwości aktualizacji Radeon ma się rozumieć.


Wszystko wygląda na OK.

Aktualizacja systemu na 100 % z WU.

I zastosuj ster do karty producenta laptopa, jak nie ma do W10, to z W8 lub 8.1.

Zrób porządek po sterach AMD karty,restart i spróbuj tego:

https://global-download.acer.com/GDFiles/Driver/VGA/VGA_AMD_13.201.0.0_W8x64_A.zip?acerid=635271860119884156&Step1=NOTEBOOK&Step2=ASPIRE&Step3=ASPIRE%20E1-572G&OS=8P1&LC=en&BC=ACER&SC=PA_6

Wykonałem wszystkie kroki. Oczyściłem komputer ze sterów AMD przy użyciu DDU w trybie awaryjnym.

Skorzystałem ze sterowników z linku. Zainstalowano poprawnie AMD Catalyst.

Z tym że w menedżerze urządzeń system wywala jakiś błąd przy obu kartach graficznych.

EDIT: W momencie pisania posta zauważyłem że Windows Update zaczął ściągać aktualizacje pomimo ich braku przed zmianą sterownika.

Zaktualizuj z WU i restart i test.

Jak dalej problem:
Programy i funkcje lub DDU i odinstalujesz oprogramowanie obu kart grafiki, czyszczenie systemu, restart i NIE instalujesz sterownika do HD4000, tylko od razu ten co podałem do AMD i restart.

Edit:

Ze screenu wynika, że prawie że jest OK, tylko za stary ster?

I po ponownej instalacji jak tak będzie jak na screenie, z poziomu menadżera PPM na tych trzech pozycjach niepoprawnie zainstalowanych i niech szuka sterowników w sieci - może zaktualizuje i będzie OK.

1 polubienie

Wiedziałem :smiley:

Rozwiązanie : Aktualizacja Windows z Update–> dezinstalacja obu kart–> instalacja karty dedykowanej przy użyciu linku–> Windows Update.

Dziękuje za pomoc :slight_smile: