Windows 10 i skaner Plustek

Witam serdecznie
Mam Windows 10 oraz fajnie utrzymany, działający mega skaner Plustek Optio ST64+.
Problem w tym, że skaner ma dostępne sterowniki do max Win 7.
Po pobraniu nie mogłem zainstalować - problem, więc instalkę zmieniłem na zgodność z Win7. Odpaliła jednak nie zainstalowały się pewne pliki o czym wyskoczyła informacja. na dolnym pasku pokazała się ikona skanera jednak przekreślona. Skaner nie współpracuje - nie działa.
Da się to jakoś ogarnąć???
Może jakaś aplikacja która po podpięciu skanera za pomocą USB zadziała.
Zawsze odpalałem skaner poprzez Photoshop
Proszę o poradę, bo szkoda mi wyrzucać ten sprzęt.

1 polubienie

Rzeczony VueScan jest wersją trial. Pełnopłatna niestety kosztuje. :frowning_face:

NAPS2 obsługuje urządzenia TWAIN.

Zainstaluj sobie 7-kę w maszynie wirtualnej i tam skaner.

Odinstaluj te sterowniki od Win7, bo model sterowników w najnowszym Windowsie jest inny i to nie ma prawa działać.
Po podłączeniu skanera spróbuj wejść w drukarki i skanery w ustawieniach systemowych i wyszukać nowego urządzenia. Może Windows dopasuje do niej jakiś swój sterownik generyczny.

I nic nie daje bo to tylko apka do skanowania. Nie rozpoznaje skanera!!!

Tu nie chodzi \ze nie mam apki do skanera czy obsługi TWAIN. Skoro nie ma aktualnego i w ogóle sterownika to lipa. Z supportu otrzymałem info że ten model nie jest wspierany dla 8 i 10
Teraz nie mogę odinstalować tych sterowników - NOT SUPPORT THIS OS. Ale sobie poradziłem instalując jeszcze raz. Wtedy nie instaluje się tylko deinstaluje…
Problem pozostał. Myślałem że wystarczy zmienić tylko zgodność pliku install

Pozostaje Ci tylko postawić na wirtualce Windows 7 lub kupić nowy skaner.
Pod Linux też nie jest wspierany. (starsze tak :wink: )

To nie jest takie ważne, tylko szkoda mi tego urządzenia bo jest jak nowe. Masz link jak postawić Win 7 bo nie robiłem tego jeszcze.
Tylko nie chce żeby przy uruchomieniu laptopa miał do wyboru który system mam otworzyć. Prędzej z pliku jak aplikacja

Zrób dual boot. Tak zainstalowałem soft do starego skanera Agfa z Win XP.

To że nie ma sterowników pod Windows 10 nic nie znaczy. Ja mam skaner, gdzie ostatnie sterowniki były pod Vistę i działa. A instalacja według instrukcji, sterowników nic nie daje? Bo według instrukcji tego skanera nie instaluje się przez installer.

O obsłudze TWAIN wspominałem, bo wiele programów jej dziś nie oferuje.

Nie pomyślałem. Sprawdzam , przecież mam płytkę. Dam znać
Za NAPS2 dzięki… Ostatnia wersja Photoshopa obsługująca TWAIN to CE 7.0. Kiedyś z tego korzystałem. Później Ps nowszy i obsługa WIA ale to było gorsze rozwiązanie.

Niestety nic się nie daje zrobić. Próbowałem na wszystkie sposoby. Wg instrukcji po podłączeniu USB komputer wykrywa skaner jednak w konfiguracji pisze że sterownik jest niedostępny. Gdy próbuje zainstalować z płytki pisze Podłącz skaner. Nie widzi go instalka
Pisałem do supportu do USA Plustek. Odpisali że niestety ale ten model był stworzony pod XP i Vistę więc sterowniki są max do Windows 7. Nie obsługuje już 8 i 10
Nie poddaję się ale oszukanie 10tki chyba się nie uda. Tak czuję.
Tak jak napisał Domker pozostaje wirtualna 7. Nie wiem jak to się robi. Wtajemniczam się na YT. Fajnie gdyby można było zainstalować 7 na pendrive i gdy chcę skanować, podpinam pendrive otwiera się system gdzie byłby sterownik do skanera?!

Robiłeś tak?

W oknie Menedżer urządzeń, kliknij prawym klawiszem myszy ten skaner w
pozycji Inne urządzenia i wybierz Aktualizuj oprogramowanie sterownika
z menu wyskakującego. Kliknij Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu
oprogramowania sterownika w oknie, które zostanie wyświetlone, i kliknij
przycisk Przeglądaj.
8
d. W oknie Przeglądanie w poszukiwaniu folderu, wybierz folder zawierający
sterownik tego skanera i kliknij przycisk OK, aby powrócić do poprzedniego
ekranu. Kliknij przycisk Dalej i kliknij Zainstaluj oprogramowanie
sterownika mimo to w oknie Zabezpieczenia systemu Windows.

Sterowniki powinny być ze strony Plusteka, nie z płytki, bo tamte mogą być nieaktualne.

Tak jak pisałem, brak sterownika. Plustek napisał że nie wspiera skanera pod Windows 10, więc brak aktualnego sterownika. Kiedy zainstalowałem stary tzn najnowszy z możliwych i dałem zgodnośc np. z Win 7 to i tak lipa.

Witam wszystkich,

przepraszam że odgrzewam ale mam rozwiązanie problemu instalacji sterowników Plustek OpticPro ST64+ na Windows 10. Oto co trzeba zrobić:

  1. Ściągnąć najnowsze sterowniki - link poniżej:
    https://downloads.plustek.com/downloads/english/driver/ST64plus_V4012_11L.zip
  2. Uruchomić system z opcją “wyłącz wymuszanie podpisów sterowników” opis w linku poniżej:
    https://spece.it/windows-10-i-instalowanie-sterownikow-bez-podpisu-cyfrowego/
  3. Po uruchomieniu systemu ustawić zgodność pliku “setup.exe” z paczki ze sterownikami na zgodność z Windows 7.
  4. Uruchomić plik “setup.exe” jako administrator.
  5. Podczas instalacji sterownika wszystko zatwierdzać.
  6. To wszystko. Po każdym uruchomieniu komputera ikonka od skanera w pasku zadań jest przekreślona tak jakby sterowniki nie były zainstalowane, wystarczy odłączyć od skanera kabel usb i zasilający następnie podpiąć zasilanie później usb i wszystko działa. Używam tego skanera w ten sposób od lat na kliku komputerach z windows 10.

Mam nadzieję, że komuś pomogłem.
Pozdrawiam.

Ooooo, nie chce mi się wierzyć ale sprawdzę :wink:

Mnie nie pomogłeś.
NIE DZIAŁA !!!
Ikonka jest cały czas skreślona i nieaktywna :stuck_out_tongue:

Opisany sposób instalacji przez khaos1 działa! pod windows 10pro :slight_smile: Ja skanuję/importuję przez PS CS6 (działa tylko na wersji 32bit) > ręcznie dodałem plik Twain32 do katalogu C:\Program Files (x86)\Adobe\Adobe Photoshop CS6\Plug-ins i wszystko jest ok!

Mam Home, nie wiem czy to aż taka różnica…