Windows 10 - legalność

Witam serdecznie, jest to mój pierwszy post na forum więc proszę o wyrozumiałość, a jeżeli już taki temat był poruszany to proszę o przekierowanie :slight_smile:

Chciałem zapytać Was o opinie na temat zakupu licencji na allegro do Windows 10 Home/Pro. Zastanawia mnie legalność takich aukcji, gdzie klucze licencyjne są sprzedawane od 25 PLN. Niby sprzedający powołują się na następujące fakty:

"UWAGA !!! Aukcja zgodna jest z regulaminem ALLEGRO oraz zasadami odsprzedaży MICROSOFT !!!
Informuję iż Oprogramowanie - Oryginalne licencje COA sprzedawane są na terenie Unii Europejskiej i zgodnie z prawem obowiązującym na terenie UE, a także zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 03.07.2012r., który orzekł, że na terenie UE można legalnie odsprzedawać używane programy, oryginalne licencje, odsprzedaży mogą dokonywać zarówno osoby fizyczne jak i firmy.
Wyrok jest wykładnią prawa tj. dyrektywy 2001/29/WE (art. 4 ust. 2). Mówi ona wprost - prawo producenta do wyłącznego rozpowszechniania wygasa wraz z chwilą sprzedaży oprogramowania licencji po raz pierwszy - wszelkie próby zablokowania odsprzedaży przez producenta są po prostu nielegalne. "

Znalazłem ten artykuł w necie:

http://www.geekweek.pl/aktualnosci/9822/ue-odsprzedaz-oprogramowania-z-sieci-legalna

W Komputroniku sam upgrade kosztuje ok 400 PLN, a sam Windows w wersji pudełkowej ok 700 PLN.

I tu mam dwa pytania:

  1. Jak ma się ten artykuł do stanu faktycznego ??
  2. Czy opcja kupna Windows 7 + upgrade do Windows 10 może być korzystniejsza ??

Będę wdzięczny za każdą odpowiedź. Czy ktoś może kojarzy czy był artykuł o tej tematyce na dobreprogramy.pl ??

Naprawdę uważasz, że w tak niskiej cenie można nabyć w pełni licencjonowane oprogramowanie? Po drugie, zajrzyj do działu Licencjonowanie takie tematy w ostatnim czasie pojawiały się nie raz.

Sam fakt, że sprzedający twierdzi o legalności oprogramowania nie znaczy, że jest ono legalne. Często korzystam z Allegro, ale osobiście nie kupiłbym tam windowsa nawet za normalną cenę. Akurat do sprzedawców windowsów na allegro i tego typu miejscach nie mam zaufania.

rgabrysiak: nie, oczywiście nie jestem naiwny ale chodziło mi o legalność w odniesieniu do artykułu.

W większości przypadków to “legalne” inaczej systemy z programów dla studentów w stylu MSDNAA. Biedaczki studenty nie dość że dostają za darmo to jeszcze usiłują dorobić na lewo :wink:

Tak, naprawdę tak uważam, zrobiłem tak już chyba z 5 razy (bo jak komuś robiłem z komputerem) i nigdy nie został mi klucz zablokowany, kiedyś można było telefonicznie zweryfikować klucz, teraz już nie można. Jeśli windows zostanie aktywowany to jest legalny.
Miesiąc temu, albo więcej kupiłem klucz windows 7 na allegro i aktywowałem podczas instalacji uruchomionej z pendriva, windows był ściągnięty z microsoftu.
Jak sprzedający ma pozytywne komentarze to nie ma się co bać.

TYLKO KUPOWAĆ WINDOWS PRO, NIE HOME.

Idąc twoim tokiem myślenia aktywacja systemu za pomocą aktywatora też sprawi, że system będzie w pełni licencjonowany? Nie odpowiadaj to pytanie retoryczne.
Po drugie, nidzie nie napisałem o legalności a o licencjonowaniu, to dwie dwie zupełnie inne sprawy.
Po trzecie, dzięki naiwniakom myślącym, że za ułamek ceny można nabyć pełnoprawny produkt, mamy na portalach akucyjnych to co mamy.

Te tanie licencje czesto pochodza z odzysku, zapewne od firm recyklingowych, lub mających sprzęt na zbyciu. Tak samo mozna kupić MS Office 2010 za 200 zł i na infolini Microsoftu konsultant potwierdza legalność klucza.
Mam do oddania na recykling 20 komputerów, też mógłbym sprzedawać licki za 20 zł, zeby pokryć koszt recyklingu sprzętu :wink:

@anon96572732 to dlaczego MS nie blokuje takich kluczy? przecież to żaden problem dla nich, a no dlatego, że to jest legalne i nie mogą zablokować tych kluczy.

Jak Windows zostanie aktywowany to jest legalny
Idąc twoim tokiem myślenia aktywacja systemu za pomocą aktywatora też sprawi, że system będzie w pełni licencjonowany?

Dobra poprawka

Jak Windows zostanie aktywowany kluczem, który zostanie wpisany przez użytkownika w okienku, w którym należy pisać ileś cyfrowy klucz :slight_smile: lepiej? :slight_smile:

Licencja służy ochronie praw twórców oprogramowania i jest egzekwowana w ramach praw autorskich. Osoby kupujące oprogramowanie nie stają się jego właścicielami. Posiadają one jedynie prawo do korzystania z oprogramowania zgodnie z warunkami licencji udzielonej przez wydawcę.

Czy jest w regulaminie windows, który akceptujesz podczas instalacji napisane, że zabrania się odsprzedawania klucza licencyjnego?
Czy naruszam któryś punkt wpisując zakupiony klucz?

Tak więc wszelkie próby zablokowania odsprzedaży przez producenta są po prostu nielegalne. Nawet jeśli sama licencja zakazuje dalszej odsprzedaży, producent nie może się jej przeciwstawić. CYTAT Z LINKU WYŻEJ

@roobal, tak to są klucze z odzysku i to nie jest zbrodnia, to jest legalna rzecz.

No to jak w microsofcie potwierdzą legalność to czego jeszcze wam trzeba? naklejki?:smiley:
Nie musisz ich sprzedawać, możesz zrobić konkurs na dobreprogramy.pl, ale pamiętaj, że nie możesz ich oddać za darmo, bo według urzędu skarbowego nie istnieje coś takiego jak “Za darmo” :smiley:

PODSUMUJĄC, JESTEŚMY W UNI EUROPEJSKIEJ, JESTEŚMY W POLCE I MAMY INNA PRAWO NIŻ USA I PRAWO TO DOPUSZCZA ODSPRZEDAŻ KLUCZA NAWET JEŚLI LICENCJA TEGO ZABRANIA, NAWET JEŚLI CENA JEST 10 RAZY NIŻSZA NIŻ RYNKOWA.

Jeszcze jedno, bo tak mi się przypomniało, że znalazłem w gdzieś w sieci.
Jeśli Windows 10 aktywujemy kluczem z winodws 7, mamy 14 dni by wrócić na windows 7, potem ten klucz staje się tak jakby kluczem windows 10 już na stałe. Tak na chłopski rozum to tłumacząc.

Odnośnie tematu:

1 polubienie

UWAGA!! CZYTAĆ ZE ZROZUMIENIEM

Jeśli przeczytasz tego posta i kupisz na allegro klucz, jesteś przestępcą
Jeśli nie przeczytasz tego posta i kupisz klucz na allegro nie jesteś przestępcą :slight_smile:

Sprzedawane produkty okazywały się być nieautoryzowanymi kopiami programów, którym towarzyszyły podrobione certyfikaty autentyczności lub nadużyte klucze aktywacyjne, tłumaczy Marcin Wesołowski z polskiego oddziału Microsoftu.
Coraz więcej nieświadomych użytkowników staje się ofiarami aukcji internetowych, na których sprzedaje się nielegalne produkty.

Jestem właśnie po rozmowie z Agentem Microsoftu.

    • Wersja OEM może być sprzedana tylko przez dystrybutora i aktywowana tylko raz na komputerze, czyli sprzedawane klucze na allegro w wersji OEM są nielegalne bo na pewno były już raz użyte, tym samym aktywacja telefoniczna oznacza, że klucz był już użyty co oznacza, że licencja została NADUŻYTA

2.- Nie istnieją wersje ESD systemów operacyjnych, ESD tyczy się oprogramowania np. MS Office itp. produków.

3.- Jedyną wersją systemu operacyjnego, który można odsprzedać staje się wersja BOX, taki klucz można zweryfikować w dziale POMOCY TECHNICZNEJ pod numerem
+48 22 594 1999
Link

ALE!!!

W momencie kupna, my nie jesteśmy przestępcami, tylko sprzedawca bo mogliśmy nie wiedzieć, tak samo jak artykuł wyżej mówi, że zostali skazani sprzedawcy.

Dlaczego mimo wszystko system został aktywowany? bo serwery nie są w stanie obsłużyć tylu zapytań.

Podsumowując
Wszystkie Klucze OEM na aukcjach i sklepach internetowych są nielegalne jeśli sprzedawca nie jest dystrybutorem
Wersja ESD systemu Windows nie istnieje.
Wersję BOX można odsprzedać każdy każdemu za każdą kwotę.

Czyżbyś zmienił swoje zdanie o cudownych ofertach z Allegro? Niemożliwe.

No niestety częściowo, napisałem tego posta, ale go jeszcze nie przeczytałem :stuck_out_tongue: :smiley: wiec mam legalne windowsy :slight_smile:

A tak poważnie to, to są tzw. kruczki prawne :slight_smile:

Wiara w to, że za 29,99 zł można mieć „legalnego” Windowsa 7 Professional, jest jednak dość naiwna

Tak poważnie, to w żaden sposób ciebie i “łowców okazji” tanich kluczy nie da się, przekonać, że to co kupujesz nie jest w pełni licencjonowane. Można pisać i pisać, a wy i tak swoje - grunt, że kupiło sie tanio.

1 polubienie

@anon96572732

Tutaj masz link, Windows 7 za 249zł

Czy uważasz, że jest on legalny?
Według tego co napisałem wyżej, nie jest legalny bo licencja ESD systemu operacyjnego nie istnieje.
Możesz kliknąć “Etykieta Licencyjna COA” to, to samo co OEM, nie sądzę by
oplacony-software był dystrybutorem, wiec za 250 zł też możesz nabyć nielegalny windows.
Więc lepiej nabyć go za 25zł niż za 250zł

Przeczytaj: Legalność systemu operacyjnego
I jeszcze komentarz sklepu znaleziony w sieci, który dla mnie jest jasnym komunikatem aby trzymać się od takich ofert z daleka:

Oferta jest legalna, bezpieczna i sprawdzona; produkty zostały odkupione od użytkowników, posiadających prawo do sprzedania swojej licencji komuś innemu, ponieważ odinstalowali oprogramowanie ze swoich komputerów i tym samym utracili korzyści wynikające z jego użytkowania; wszystko jest zgodne z prawem (wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C-406/10). Istnieje możliwość zaktualizowania do Windows 10, bez problemu.

Jesteś jak BloodyPL (Forum Komputer Świat). Wszystko jest nielegalne i do pudy, dopóki nie powiesz inaczej :stuck_out_tongue:

Powiedział to ten, który pisze w dziale Licencjonowanie tak długo, aż ktoś potwierdzi jego absurdalną tezę. Mądrości życzę.

Nawzajem. Absurdalną, tak…