Windows 10 - masa probemów po najnowszej aktualizacji 20H2

Witam,
po ostatniej dużej aktualizacji Windowsa 10 tj. do wersji 20H2 mój laptop wyłącza się ok 1-2 min po uruchomieniu systemu. Czasem się uruchomi, ale to ruletka, bo w 99% przypadków się wyłącza.
W dzienniku powtarza się kilka błędów:

Model DCOM odebrał błąd 1084 podczas próby uruchomienia usługi WSearch z argumentami Niedostępny w celu uruchomienia serwera:
{9E175B68-F52A-11D8-B9A5-505054503030}

Model DCOM odebrał błąd 1084 podczas próby uruchomienia usługi ShellHWDetection z argumentami Niedostępny w celu uruchomienia serwera:
{DD522ACC-F821-461A-A407-50B198B896DC}

Model DCOM odebrał błąd 1084 podczas próby uruchomienia usługi camsvc z argumentami Niedostępny w celu uruchomienia serwera:
Windows.Internal.CapabilityAccess.CapabilityAccess

Model DCOM odebrał błąd 1084 podczas próby uruchomienia usługi TokenBroker z argumentami Niedostępny w celu uruchomienia serwera:
Windows.Internal.Security.Authentication.Web.TokenBrokerInternal

Próbowałam dism i sfc /scannow(oba w trybie awaryjnym) i ten pierwszy robi swoje bez błędów, natomiast drugi wyrzuca:

Windows Resource Protection found corrupt files but was unable to fix some of them.
For online repairs, details are included in the CBS log file located at
windir\Logs\CBS\CBS.log. For example C:\Windows\Logs\CBS\CBS.log. For offline
repairs, details are included in the log file provided by the /OFFLOGFILE flag.

Rano system mi się jakimś cudem uruchomił, ale nie miałam wtedy czasu dalej kombinować, więc po postu zamknęłam pokrywę lapka, żeby się zahibernował i niestety…

System wrócił ze stanu niskiego poboru energii.

Godzina uśpienia: ‎2021‎-‎05‎-‎07T07:23:59.010235100Z
Godzina wznowienia: ‎2021‎-‎05‎-‎07T07:24:23.204002900Z

Źródło wznowienia: Urządzenie —Intel® USB 3.0 eXtensible Host Controller - 1.0 (Microsoft)

Proszę o pomoc
CBS.log

Podaj przy okazji dokładny model laptopa.

Na początek to skorzystaj z opcji Sprawdzania błędów dostępnego w systemie o ile masz taką możliwość. Prawa mysz na partycji systemowej i wybierasz Właściwości-Narzędzia-Sprawdzanie błędów.

Następnym razem jak wstawisz CBS.log to po wykonaniu skanowania w wierszu poleceń wpisz

findstr /c:"[SR]" %windir%\Logs\CBS\CBS.log >"%userprofile%\Desktop\sfc.txt"

A wygenerowany plik tekstowy wstaw. Będzie zawierał wyłacznie info ze skanu.

Dziwi mnie to

Ponieważ w logu jest trzykrotny wpis o naprawie pliku.
2021-05-08 01:17:14, Info CSI 0000035f [SR] Repairing file ??\C:\WINDOWS\System32\CompatTelRunner.exe from store

A na podsumowanie skanowania jest następujacy wpis.

2021-05-08 01:17:14, Info CSI 00000366 [SR] Verify and Repair Transaction completed. All files and registry keys listed in this transaction have been successfully repaired

Co oznacza dism zrobił swoje. Dism ma wiele poleceń.
P.S. W przypadku sporych błędów po instalacji MS zaleca jej cofnięcie.

Zawsze możesz odinstalować feralne aktualizacje.

ten proces jest odpowiedzialny za skanowanie telemetrii, może autor tematu go wyłączył/usunął i dlatego system próbuje ciągle „naprawić” ten plik?

A że zapytam, bo mnie ch… bierze z wersjami dziesiątki. 20h2 to ta, która teraz na wiosnę ma być?

21H2 ma być na wiosnę, właściwie to już jest wiosna :slight_smile:

Czaję :smile:

Wiem od czego ten plik. Mnie po prostu zastanawia dlaczego podczas jednego skanu przez SFC, narzędzie to, trzykrotnie naprawiało ten sam plik az w końcu go naprawiło, bo taka jest informacja w logu a na zewnątrz wydało inny, ze znalazło ale wszystkiego nie naprawiło.
Gdyby tak było to w logu byłaby taka informacja
… [SR] Cannot repair member file…

Chodziło mi o polecenie DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

Aktualizację oczywiście odinstalowałam w pierwszej kolejności ale problem pozostał.
Pobrałam więc iso i uruchomiłam instalację z zachowaniem aplikacji itp… Instalacja się udała, ale wyglądało to bardziej jakby zainstalował ponownie tylko tę najnowszą aktualizację i też nie pomogło.

MSI GT73VR 6RF Titan Pro

Jeśli po powrocie do poprzedniej wersji Windows nic się nie zmieniło to oznacza ze aktualizacja niewiele miała wspólnego z twoimi problemami.

Wyłącza oznacza dokładnie co?
Przechodzi w stan uśpienia, hibernacji czy też „całkowite wyłączenie”

Przed aktualizacją działał normalnie, ale sam problem z wyłączaniem lapka pojawił się po któreś z poprzednich aktualizacji i wówczas pomogło wyłączenie usługi CryptSvc - Usługi kryptograficzne.
Przeczytałam wtedy na jakimś forum, że ta usługa jest zbugowana(albo wówczas była) i powoduje takie właśnie problemy…Wyłączenie pomogło, ale musiałam to robić także przy niektórych kolejnych aktualizacjach. Przy obecnej też tak było, ale nie do końca. Lapek się nie wyłączał, ale usługa sama się przełączała się w tryb ręczny i jednak się uruchamiała a wtedy problem wracał. Ani odznaczenie w msconfig ani wyłączenie w rejestrze nie pomagało, więc w końcu użyłam sc delete <nazwa usługi>.
Dalej jest to, co opisane w pierwszym poście - ruletka.

Przez wyłączanie mam na myśli całkowite wyłączenie(nie uśpienie ani hibernacja). Windows zaczyna się ładować, pozwala się zalogować i po ok 1-2 min po przejściu na pulpit komp nagle się wyłącza. Przy uruchamianiu wentylator jest dosyć głośny a w menedżerze zadań przerwania systemowe zjadają 100% cpu
Zastanawiałam się też, czy może się po prostu nie przegrzewa, ale gdyby tak było(z winy sprzętu) to wyłączałby się pewnie też w trybie awaryjnym, na Linuxie, albo(zwłaszcza) przy grach albo renderowaniu np. w Blenderze a nie wyłączał się nigdy.

A w podglądzie zdarzeń nic. Błędy krytyczne. W Centrum Akcji w Wyświetl historie niezawodności tez nic ?

Jakieś przywracanie systemu możesz zrobić ? Masz utworzony taki punk może system utworzył taki automatycznie przed instalacją tych aktualizacji.

W podglądzie zdarzeń są głównie te błędy z pierwszego posta i pojawiają się po sytuacji kiedy lapek się wyłączy nagle podczas uruchamiania systemu, ale nie ma ich jeśli jakimś cudem system się załaduje normalnie.

Wszystkie błędy(tylko błędy, bez warningów itp) z dzisiaj: dziennik.txt (82,0 KB)

Jest tylko to, co system utworzył przed samą instalacją aktualizacji i raczej z tego właśnie przywracał po odinstalowaniu tej aktualizacji, ale to nie pomogło.

Spróbuj zatrzymać usługę CryptSvc i zmienić nazwę dla katalogu C:\windows\system32\catroot2 (nie należy ruszać C:\windows\system32\catroot).