Windows 10 na X58 i i7-920

Nie jestem w stanie przejść instalacji Windowsa 10 (pro, 64bit, oem), zwiesza się w losowych momentach. Może ktoś ma jakieś proste rozwiązanie poza “kup nowego kompa”? Bo ja już nie mam siły :confused: Na Windowsie 7 z MSDNAA działało wszystko elegancko, ale studia skończyłem już jakiś czas temu, więc postanowiłem kupić 10-tkę i… mam za swoje. Działa to nie ruszać…

Płyta Asrock X58 Extreme , bios 2.90 (najnowszy, na starym też nie działało), zresetowany do defaultów
Intel Core i7-920
RAM 18GB, zmieniałem kostki, zostawiłem tylko jedną, nic to nie daje (poprzednio działał bez zarzutów).
Zasilacz Corsair 750W
Dysk SSD Goodram Iridium Pro 480
Grafa Radeon HD 7770

Efekt jest taki, że mogę nic nie robić w trakcie instalacji i w pewnym momencie jest freeze. Zero reakcji na cokolwiek. Zostaje hard reset, po czym instalacji jest kontynuowana ale od jakiegoś losowego momentu.

Zrób test RAMu programem Memtest64 albo Memtest86 - każdy moduł z osobna.

Robiłem już wcześniej, pamięć jest sprawna. Znalazłem jeszcze taką podpowiedź:

CPU Features > Execute Bit Support > ENABLE

Jak tylko wrócę z pracy, spróbuję to wdrożyć.

EBS - to technologia ochrony przed złośliwym oprogramowaniem znana co najmniej od 15 (?) lat. To na pewno nie to. Dokładnie w jakich modułach jest RAM bo 18 GB to nietypowa wielkość?

Triple channel, 3x Goodram 4GB, 3x Hynix 2GB
Były posortowane kanałami, ale po zostawieniu pojedynczego Goodrama też się dzieją takie cyrki. Całość chodziła bez zająknięcia przez dobre 2 tygodnie zanim zdecydowałem się na upgrade.

Co do tego, że to na pewno nie EBS… https://answers.microsoft.com/en-us/insider/forum/insider_wintp-insider_install/asrocks-x58-extreme-3-build-10130/8bbb6826-79a7-434e-b53d-d9c4a736d034

Dla pewności podmienię jeszcze RAM na kolejną kostkę i puszczę memtest, ale… To trochę naciągane, moim zdaniem.

Zwróć uwagę, że domyślnie ta funkcja jest wyłączona, a porada mówi, żeby ją włączyć.

Ta funkcja może być tak stara, że jest już niezbędna do działania systemu.
W sumie to pierwszy raz o niej słyszę, ale są w necie pojedyncze posty, że włączenie tego było już konieczne do działania Win8.

Dokładnie to Win8.1, z tego co wyczytałem.

No bo 15 (około) lat temu jak ta technologia się pojawiła to były pewne problemy i na wszelki wypadek można było to wyłączyć.

Zacznę od tego, że póki co jest sukces. Stress testuję teraz system z kompletem pamięci.
Po powrocie do domu wlazłem w BIOS - opcja Execute Bit Support była wyłączona więc ją włączyłem.

To pomogło… Ale nie do końca. Wprawdzie udało mi się dostać dalej, bo przeszedłem całą konfigurację konta, ale padło znowu. Reset i… wpuściło mnie już do ekranu logowania. Czyli na raty przeszedłem całą konfigurację. Wszedłem w aktualizacje, rozpocząłem proces i zauważyłem jedną rzecz, która wcześniej mi umknęła. Na liście aktualizacji była też taka od sterownika ekranu i chipsetu. Obok widniała informacja, że nie udało się jej pobrać. I wtedy skojarzyłem. Karta sieciowa WiFi którą miałem na PCI, była cały czas w komputerze, ale zupełnie o niej zapomniałem.

Odpiąłem ją, podłączyłem TL-WN822N na USB, ściągnąłem wszystkie aktualizacje, sterowniki AMD które padły wcześniej i zdążyłem jeszcze pomęczyć komputer przez kilkadziesiąt minut Primem. Pełna stabilność.

Teraz dorzuciłem pozostały RAM, w sumie 18GB i znowu Prime. I wygląda na to, że póki co chodzi. Nie chcę jeszcze wydawać werdyktu, ale na pewno jest lepiej niż było w trakcie instalacji.

Tak więc na pewno odrobinę pomógł ten EBS, bo częstotliwość freezów zmalała zdecydowanie. Ale prawdopodobnie głównym winowajcą mogła być karta sieciowa, TP-link TL-WN851ND na którą, z tego co widzę, nie ma sterowników pod Windows 10. Instalator mógł próbować używać jakichś domyślnych które nie działały i powodowały konflikty sprzętowe. Podejrzewam, że w trakcie instalacji i konfiguracji profilu, instalator Windowsa 10 robi w tle dodatkowe rzeczy, np. ściąga aktualizacje. I ten proces mógł powodować na pewnym etapie crash…

Oczywiście moja wina, bo mogłem się upewnić, że do systemu nie ma podpiętego nic oprócz niezbędnych elementów - ale totalnie o tej karcie zapomniałem.

Dam znać czy całość działa stabilnie :slight_smile:

Wczoraj cały dzień zdalnie i pod wieczór jeszcze trochę na nim popracowałem. Działa bez zarzutu, tak więc myślę, że temat zamknięty. Myślę, że winowajcą była niekompatybilna karta sieciowa. Ewentualnie wyłączona domyślnie opcja Execute Bit Support.
Dziękuję wszystkim za pomoc :slight_smile: