Windows 10 nie widzi komputerów w sieci i sam jest niewidoczny dla innych


(lesnik201) #1

Witam. Po aktualizacji windy 8.1 do "jakże rewelacyjnej" 10 pojawił mi się problem z lapkiem na którym to ustrojstwo zainstalowałem. Komputer jest niewidoczny w sieci dla innych komputerów ani sam nie widzi tych 2 pozostałych (stacjonarny z win7 i drugi lapek z win 8.1). Przed aktualizacją nie było żadnych problemów w komunikacji między tymi trzema komputerami. Zainstalowane antywirusy również wcześniej się nie gryzły (AVG 2016, BitDefender oraz Kaspersky). Dodam tylko że w folderze sieć w Win10 są widoczne urządzenia typu SmartTV jako odtwarzacz multimediów oraz PS3 jeśli akurat jest włączony. Wszystkie opcje z pomocy MS wypróbowałem, wszelkie możliwe ustawienia w centrum sieci i udostępniania zaznaczyłem na włączone (poza udostępnianiem z hasłem) foldery do których chciałem mieć dostęp udostępniłem na nowo a problem jak był tak jest nadal.

Ktoś ma może jakieś pomysły????


(bachus) #2

Ustawienia sieci (maska etc.) nie zmieniły się? Masz na jednym komputerze trzy programy antywirusowe?


(tylko_prawda) #3

Masz trzy programy antywirusowe?

Jaki jest to rodzaj sieci - prywatny czy publiczny? Jeśli publiczny, to Windows blokuje takie połączenia - on nie “widzi” innych, inni nie “widzą” jego. 


(lesnik201) #4

Na 3 kompach są różne antywirusy poinstalowane. Ustawienia sieci pozostały normalne. W routerze (Asus N14U) wszystkie podłączone urządzenia i komputery są normalnie widoczne. 


(bachus) #5

‘pingować’ maszyny możesz?


(tylko_prawda) #6

Znaczy jest ustawiona sieć prywatna (domowa)?

Aha, to jest wersja Home czy Pro?


(lesnik201) #7

Windows 10 Home, sieć prywatna. Z win10 mogę pingowac 2 pozostałe kompy i jest odpowiedź natomiast w drugą stronę już nie (czas żądania przekroczony)


(bachus) #8

No i oczywiście dla testu wyłączałeś firewall na W10?


(lesnik201) #9

ależ oczywiście że zapora windowsa jest wyłączona - tak dla pewności na wszystkich 3 kompach


(bachus) #10

Na W10 próbowałeś odinstalować pakiet AV? Pokaż proszę ipconfig /all obu komputerów (W10 i któregoś z pozostałych). Na W10 pokaż też:

arp -a


(lesnik201) #11

Dzięki za podpowiedź z zaporą. Winna była zapora w Kaspersky’m i BitDefenderze a nie zapora windy. Zmiana ustawień w tych dwóch AV załatwiła sprawę. Widocznie nie chciały one tolerować W10 bez ręcznego dodania kompa do zaufanej grupy.

Temat do zamknięcia


(anth) #12

Ja miałem podobny problem, dopóki był jeden laptop z Win 10 a pozostałe 2 z WIN8.1 nie było problemów. Teraz są 2 z WIN10 i nie widzą się.
Udostępnienie folderu, grupa domowa, reguły w zaporze co do programów, do których chcę mieć dostęp i w końcu pomogło. A Avast nie szkodził jak się okazało.