Windows 10 obok windows 7 - czy oba systemy się "widzą"

Mam windowsa 10

zainstalowałem obok 7 , na drugim dysku ale korzystają z tego samego “boatloadera” w uefi.

Czy oba systemy skazane są na to aby się wzajemnie odnajdywały w komputerze?
Tzn aby windows 10 nie dość że widział że na komputerze jest inny system to że jeszcze windows 7 profesjonal a na dodatek ma praktycznie pełny dostęp do dysku czyli wielu plików i danych ?

Czy da się tego uniknąć , makkymalnie odizolować oba systemu od siebie ?
Jak to zrobić?

Nie zamiarzam ułatwiać telemetrii która jest wszechobecna w win10 a dodatkowo interesuje mnie maksymalnego bezpieczeństwo danych

Odnoszę nieodparte wrażenie, że szyfrowanie dysków/partycji powinno tutaj pomóc.

2 polubienia

czy mogę zaszyfrować dysk na zainstalowanym już systemie ? Dodam że jest to win 7PRO a więc bez bitlockera

Zerknij tutaj:
https://www.veracrypt.fr/en/Home.html

Szczególnie ciekawa jest opcja z ukrytym systemem operacyjnym:

Wiedzieć o sobie nadal będą (jeden bootloader), ale do swoich danych już się nawzajem nie dostaną.

1 polubienie
  1. a czy da się zrobić osobno bootloadery ??

  2. jakieś dobre alternatywy dla veracrypt ?

Usuń przypisanie do litery partycji z drugiego systemu.

1 polubienie

Ad.1) Nie.
Ad.2) Ostatnia “wiarygodna” wersja TrueCrypta lub Bitlocker (jeśli ufasz MS).

@CezarJuliusz @kowgli @anon41799040

no dobra ale teraz próbując zaszyfrować partycje wyskakuje mi ostrzeżenie:

co jak się okaże że po tej operacji nie uruchomie windowsa 10 ?

Windows 10 i Windows 7 na pewno są zainstalowane na oddzielnych partycjach. Rozwiązanie jest bardzo proste. Wejdź na siódemkę kliknij prawym przyciskiem myszki na ikonę Komputer i wybierz Zarządzaj, W oknie które się otworzy na dole kliknij Zarządzanie dyskami. Kliknij prawym przyciskiem na partycję na której zainstalowana jest dziesiątka, wybierz Zmień literę dysku i ścieżki . W otwartym okienku kliknij Usuń i OK. Dysku z 10 nie będzie widać w eksploratorze. Identycznie postępuj w Windows 10. Z tym że usuń literę w partycji gdzie zainstalowana jest siódemka. Nie trzeba nic szyfrować i kombinować .

Ty tak na serio ;// ??? …