Windows 10 OEM - kupiony niezależnie - czy mozna przenieść na inny komputer

Cześć,

zdaje sobie sprawę że temat był poruszony wielokrotnie, ale pomimo prób uzyskania odpowiedzi nie udało mi się tego jednoznacznie ustalić. Mowa o windows 10 OEM, ale zakupiony w sklepie niezależnie od sprzętu. Można przenieść legalnie licencję na nowy komputer? Wg pewnych serwisów jest to mozliwe i legalne, i wiąze się jedynie z wyrejestrowaniem starego sprzętu.

legalny win 10 z key-em zainstalujesz tylko na jednym komputerze , na innym już nie pójdzie.

A to niby z jakiego powodu? Zgodzie z Unijnym prawem może przenosić sobie na inny komputer a nawet sprzedać.

Zgodnie z prawem unijnym tak, nawet jakis zapis na stronie ms zezwala na przenoszenie licencji. Ale z drugiej strony widziałem wypowiedzi innych osób, nawet ktoś pytał konsultantów z ms i rzekomo nie mozna tak robić. Komus z was udało się przenieśc lincencję oem w legalny sposób?

Według Microsoft jest to możliwe. Z tym że radzę przeczytać uważnie całość.

https://support.microsoft.com/pl-pl/windows/ponowne-aktywowanie-systemu-windows-10-po-zmianie-sprzętowej-2c0e962a-f04c-145b-6ead-fb3fc72b6665

Tak, setki razy. Czasami trzeba dzwonić, do M$, czasami nie. Problem jest, gdy licencja jest np. z Allegro i była już aktywowana wielokrotnie na różnych komputerach (sprzedają ludziom te same licencje co jakiś czas). Wtedy jest domniemanie przestępstwa i bez udowodnienia, że się jest właścicielem, trudno coś z tym zrobić.

Licencje wpisuje się poprzez odpalenie CMD z prawami administratora, SLUI 3
Jak się samo nie aktywuje to SLUI 4, wybieramy kraj, numer płatny i telefon do M$. W zależności od atrakcyjności rozmówcy krótsza, lub dłuższa randka z automatem aktywacyjnym M$ i jest aktywowane i przeniesione.