Windows 10 uruchamia się około 30 minut

Tak jak w temacie system po czystej instalacji uruchamia się około pół godziny. Natomiast jeśli uśpię komputer to wstaje po kilku sekundach. Wiecie może czym może to byś spowodowane? Dodam też, że podczas instalacji też się tak długo uruchamiał. (system zainstalowany wczoraj wieczorem)
Sprzęt na, którym jest zainstalowany to: Msi B450a-pro(Bios zaktualizowany pod tego ryzena), 16gb ramu ddr4 g skill, Ryzen 5 3600x oraz dysk ssd 250gb wd blue.
Sterowniki wszystkie po instalowane, tzn w menedżerze urządzeń nie ma nieznanych urządzeń.
Proszę o pomoc bo to komputer do pracy i nie może się tak długo uruchamiać.

System oryginalny czy kombinowana licencja? Mówisz czysto zainstalowany na ssd. Ja bym sprawdził ogólnie dysk. Może z nim masz problem. A wcześniej co miałeś na ssd i czy działało ci normalnie?

Licencja oryginalna. Nie sądzę żeby to był problem z dyskiem bo hdd helth pokazuje kondycje na doskonała. Poprzednio miałem dziesiątkę i było wszystko ok.

Moim skromnym zdaniem użyj czegoś innego. Zwłaszcza do diagnozy dysków ssd. Według tego programu mój miesięczny dysk ssd nie powinien już żyć :wink:

Sprawdź może autostart - jakie programy uruchamiają się podczas startu systemu.

W trybie awaryjnym startuje tak samo czy szybciej?

Tryb awaryjny też się tak długo włącza. Powyłączałem nie potrzebne programy startowe. Przeczyściłem też rejestr i zbedne pliki programem ccliner. Macie jakieś jeszcze pomysły jak rozwiązać mój problem?

Hej,

A pokaż zapisy z HDTune z zakładki Benchmark (oczywiście po wykonaniu) oraz z zakładki Health i Info.

Pozdrawiam,
Dimatheus

… co nie oznacza, że zainstalowane są te najlepsze sterowniki. Zainstaluj sterowniki od chipsetu od producenta, zamiast domyślnych windowsowych.

Dodatkowo sprawdziłbym w BIOSie, czy przypadkiem ustawienia dysku nie wskazują na jakiś tryb Legacy, powinno być AHCI.

Ponadto, być może drobnostka typu kolejność bootowania - czy system nie próbuje najpierw wstawać np. z sieci?

Kable od dysku do końca wpięte w płytę?

Problem już rozwiązany. Okazało się, że miałem źle poustawiane w BIOSie. Wystarczy że włączyłem tryb UEFI dla dysku i XMP i teraz włącza się z 10-30 sekund. Dzięki za pomoc.

1 polubienie