Windows 10 Używa tylko połowy mojej pamięci RAM

Witajcie posiadam 32gb RAM lecz mój komputer z niewiadomych powodów pokazuje iż dostępnych jest tylko 15gb RAMu
Płyta główna MSI970 gaming procesor adm FX 8350
Ramy 4x 8gb ballisttix 1600mh
Proszę o szybką pomoc

Rozumiem, że w informacjach o systemie widać 32GB pamięci ale dostępna jest tylko połowa z niej. Miałem taki problem na procesorze AMD FX, nic nie pomagało, okazało się że jeden pin na procesorze był zabrudzony albo zaśniedziały (prawdopodobnie odpowiedzialny właśnie za kontroler pamięci RAM). Zdemontowałem procesor, wymyłem spodnią jego część z pinami alkoholem izopropylowym (delikatnie), przedmuchałem slot i też przeczyściłem go alkoholem izopropylowym. Dopiero to pomogło, żadne porady z Internetu nie skutkowały więc od takiego czyszczenia sugerowałbym abyś zaczął.



Spróbuj więc zdobyć IPA i oczyścić CPU i gniazdo.

Jaką masz wersję biosu? jeżeli nie najnowszą to spróbuj ją zainstalować, ostatnia wersja naprawia m.in problemy z kompatybilnością pamięci RAM. Warto zacząć od tego :wink:

Naprawiłem błąd z ram widzi normalnie 32gb lecz widzi tylko został błąd odczytu prędkości ponieważ dale zostaje 800 a w biosie jest 1600 wiedz gdzieś gubi połowę odczytu

Sprawdź jeszcze dla pewności jak ci pokazuje w CPU-Z, w zakładce memory, ja mam pamięci DDR4 2133 a też mi pokazuje 1066, czyli o połowę mniej :slight_smile: PS. Chociaż chyba nadal u Ciebie coś nie tak, bo u mnie po użyciu komendy „wmic memorychip get speed” pokazuje rzeczywistą szybkość czyli 2133mhz, może zresetuj BIOS do ustawień fabrycznych o ile jeszcze tego nie zrobiłeś.

Już to robiłem nic to nie daje i w BIOS widzi wszystko normalnie tylko przez Cmd widzi 800 i ciul wie gdzie leży przyczyna

Jeżeli masz pamięci DDR3 1600 MHz to w profilu JEDEC albo XMP widoczne będą jako 800 MHz. Zgodnie z Wikipedią cyt. dotyczący pamięci DDR:

W pamięci typu DDR SDRAM dane przesyłane są w czasie trwania zarówno rosnącego, jak i opadającego zbocza zegara, przez co uzyskana została dwa razy większa przepustowość.

W tym przypadku 2 x 800 = 1600 MHz.

Sprawdź w CPU-Z, w zakładce Memory jakie aktualnie parametry posiada pamięć RAM. Jeżeli będzie tam taktowanie 800 MHz to jest prawidłowo.

Pokaz wynik tego polecenia

wmic memorychip get devicelocator, capacity, speed