Windows 10 vs Linux

Witam, jestem posiadaczem notebook’a z Windows’em 10. Jako iż będę starał się iść w kierunku informatycznym po szkole, czy nie było by lepiej zainstalować Linux? Jeśli moglibyście to napiszcie mi jakiego Linux’a polecacie. Czy warto przejść z Windows’a 10 na Linux’a ?

Na początek to miej może lepiej dualboota, czyli i Windows i Linuxa na jednym dysku.
Przy uruchamianiu notebooka sobie będziesz wybierać, który system wystartować.

np. zobacz sobie dystrybucje Linux Antergos (https://antergos.com/) przy instalacji wybierz środowisko graficzne KDE.

Ewentualnie jeżeli chcesz dystrybucję z dobrym wsparciem jeżeli chodzi o dokumentacje/społeczność to możesz wypróbować Linux Manjaro.

Na początek zainstaluj sobie Linuksa na wirtualnej maszynie. Postaw sobie konkretne zadania i spróbuj zrealizować. Tak najłatwiej zacząć od początku, jeśli coś zepsujesz. Mnóstwo poradników znajdziesz na https://www.tecmint.com Chyba trochę czasu nieaktualizowany poradnik ale sporo podstawowych wiadomości znajdziesz w nim: http://damlab.pl/poradnik-debiana/
Zacznij właśnie od Debiana i próbuj dalej.
Konkretne zadania to np. podstawy shella - nie ucz się konkretnych poleceń na pamięć, same wejdą w pamięć gdy trochę ich poużywasz, od podstaw - jak utworzyć katalog z poziomu shella, jak edytować plik, jak coś zainstalować, jak ustawić adres IP, jak zainstalować jakiś program, jak zaktualizować system, jak zainstalować serwer WWW itp.