Windows 10 w szkole

Witam,

Załóżmy, że zainstaluję wersję testową Windows 10 na jednym ze stanowisk komputerowych w szkolnej pracowni. Czy będzie to legalne? Obowiązują takie same zasady jak w przypadku każdego zwykłego użytkownika?

O “szpiegowanie” się nie boję - nic tajnego nie przejmą ;o

Jak to zrobisz bez wiedzy nauczyciela to dostaniesz zakaz wchodzenia do sal komputerowych.

Czy sądzisz, że planuję coś złego?

Oczywiście, że z wiedzą. Ale nie robię tego bezmyślnie - pytam się czy będzie to legalne.

Jeżeli cokolwiek bym planował nawet bym się o to nie pytał, zresztą inne sposoby bym miał jeżeli już o tym mówimy.

Sama instalacja wersji testowej nie będzie nielegalna i nie miałem na myśli tego że planujesz jakiś zły psikus tylko gdybyś zrobił to bez wiedzy nauczyciela to szkoła mogłaby mieć problemy z licencją, nie wiem jak to tam dokladnie wygląda. Ale jeśli chodzi o samą kwestię legalności takiej instalacji to nie masz się czego obawiać.

Ok, a czym jest Windows 10 Enterprise Technical Preview? Widzę, że jest dostępna do pobrania za darmo na stronie:

https://www.microsoft.com/en-us/evalcenter/evaluate-windows-enterprise-technical-preview

Wystarczy się zalogować.

Enterprise czyli tak jakby dla firm, dobrze myślę? Wyglądało by to tak, że firmy (i szkoły) mogą sobie darmowo z tego po korzystać.

Opiekun sali na pewno będzie zachwycony, gdy zainstalujesz mu Windowsa 10 bez jego wiedzy. Najpewniej naruszysz w ten sposób regulamin korzystania ze sprzętu komputerowego, a potem zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności. Co mogą zrobić? Zależy od widzi-misie dyrektora - być może postanowi Ci dać dobitnie do zrozumienia, że postąpiłeś niewłaściwie i obarczy Cię kosztami “naprawy” komputera. Ciebie, a raczej Twoich rodziców.

 

Nie doszukałem się żadnego konkretnego info w tej sprawie. Jedyne na co natrafiłem, to to że poprzednie wersje TP były dopuszczone tylko do użytku domowego, bez zastosowań komercyjnych.

Jeśli chcesz po ćwiczyć to lepiej zrób to z nauczycielem!

W domu sobie poćwicz. Nie Twój komputer, nie ruszaj.

 

możesz taka wersje zainstalować na każdym komputerze szkolnym czy nawet firmowym pod warunkiem że nie stracisz licencji dotychczasowego systemu więc musisz obgadać sprawę z nauczycielem, który opiekuje się tą salą komputerową.

Nie wiem, dlaczego jest taki atak na mnie. Zamierzam to dopiero zaproponować i interesuję się tematem - przeglądam Internet i upewniam się w sprawie legalności. Najpierw myślę, później robię.

 

Bo niektórzy nie potrafią czytać :slight_smile:

Na pewno nie wpisuje się to w program nauczania, więc zapomnij. Poza tym, nie wiem po co tak nalegasz na zrobienie tego w szkolnej pracowni? Nie masz komputera w domu, czy chcesz po prostu zapunktować głupią inicjatywą u nauczyciela?

Już dawno wyszedłem poza program. I to daleko. Te rzeczy poza programem są najciekawsze.

 

Nie nalegam, ale mnie to ciekawi - czy to będzie legalne, bo nic nie znalazłem w Internecie o szkołach.

Zastanawiam się czemu chcesz to zrobić naokoło a nie bezpośrednio. Co za problem spytać się nauczyciela o zgodę ? 

Co mi ze zgody skoro nie wiem, czy to będzie legalne. Zgodzi się zapewne jak zawsze.

Ale nie jest to na zasadzie ‘to będzie na niego’. Chcę być pewny, że nie będzie żadnych kłopotów.

Jesteś tylko uczniem, więc to nie w Twoim obowiązku jest sprawdzenie legalności takiego zabiegu, lecz nauczyciela. To on potem będzie się tłumaczył, nie Ty.

Jak już coś robię to chcę to zrobić dobrze, do końca z uwzględnieniem także aktywacji.

Ufa mi i pewnie uzna, że to legalne bez upewnienia się, a nie chcę, żeby miał problemy.

 

Nic takiego nie powiedziałem, ale porównując do programu nauczania to nawet bardzo zaawansowany.

 

 

 

Temat do zamknięcia.

 

Proponuję napisać do krajowego supportu MS - będziesz miał odpowiedź i podkładkę jednocześnie. My możemy tutaj dyskutować długo, ale nie jesteśmy specjalistami od EULA testowego W10.

 

Napisz mail - dowiesz się bezpośrednio ze źródła. Pomimo korporacji, kontakt z krajowym oddziałem MS jest znacznie szybszy niż z niejedną prywatną działalnością gospodarczą.

Szok, jak  czytam  takie teksty, to mi ręce opadają. Juz nie rób z  nauczyciela blondyna, blondynki, a z siebie super odpowiedzialnego gimbusa.

 

Po pierwsze, czytaj regulamin szkolnej pracowni komputerowej, a w nim  zapisy odnośnie samowolnego instalowania oprogramowania na szkolnym sprzęcie. Wystarczy się do nich zastosować.

 

Po drugie jaki  masz  cel  w tym cel, że koniecznie musisz to robić w szkole. Chcesz się popisać, weź swojego laptopa, zainstaluj 10 i pokaż całemu światu jaki z Ciebie macho  :slight_smile:

 

Dokładnie …

Nie no, po prostu nie mogę… Gdybyś naprawdę był taki obeznany za jakiego się podajesz, wiedziałbyś że można to zrobić bez szkody dla pracowni komputerowej, np. Poprzez instalację na maszynie wirtualnej. Ja tak na studiach robiłem gdy mieliśmy instalację siódemki. Wtedy też nie ma wątpliwości co do licencji, ponieważ testowe wersje systemów id zarania dziejów były stawiane na maszynach wirtualnych, i wszystko było ok. A swoją drogą instalacja Windows 10 jest tak prosta jak budowa cepa, jeśli chcesz zaszpanować to postaw Debiana, albo Arch Linuxa, podejmij wyzwanie, to Cię wiele nowego nauczy :smiley: