Windows 10 wybudza dysk twardy z uśpienia co 30 minut

Witam wszystkich,

to mój pierwszy wpis tutaj i problem którego nie potrafię przeskoczyć (nie tylko ja) - do rzeczy:

Aktualnie posiadam windows 10 home wersja 1709 i 2 dyski pierwszy systemowy SSD i drugi talerzowy na dane, otóż od wersji systemu 1703 dzieją się dziwne rzeczy, drugi dysk talerzowy w profilach zasilania ma ustawione “uśpienie” po 20 minutach. Problem polega na tym że system budzi ten dysk co 30-40 minut. Dodam że przed wersją 1703 nie było czegoś takiego dysk mógł sobie być cały dzień uśpiony gdy się nie grzebało w jego przestrzeni katalogowej.

może ktoś spotkał się z takim czymś i ma pomysł jak rozwiązać ten problem aby system nie “atakował” tego dysku (pustymi?) zapytaniami.

Na zagranicznych forach jak i pomocy microsoftu można znaleźć podobne tematy jednak nikt nie potrafi pomóc ani stwierdzić co jest przyczyną tego problemu.

Na czysto zainstalowanym systemie wersja 1709 występuje to samo zjawisko po wyłączeniu poniższych rzeczy, sytuacja nie ulega zmianie.

  • windows search w tym indeksowanie
  • wszystkie ustawienia systemowe związane z działaniem aplikacji w tle jak i w zakładce prywatności
  • czujnik pamięci
  • defragmentacja dysku
  • synchronizacja
  • plik stronicowania
  • hibernacja
  • windows defender
  • cortana
  • one drive

Sprawdzałeś ustawienia BIOS-u odnośnie stanu uśpienia? Tylko teoretycznie pytam, mi cały komputer losowo się włączał w środku nocy na jakieś 10-15 minut, po czym sam się wyłączał. Też nie mogłem dojść do tego, po jakiejś aktualizacji systemu problem sam zniknął…
Podejrzewałem myszkę/klawiaturę - sprawdź ustawienia BIOS-u, jak potrafisz zaktualizuj do najnowszej wersji (z tym trzeba ostrożnie - nie wiesz jak - nie ruszaj tematu!).

Płyta Asus PRIME X370-PRO niedawno aktualizowany BIOS do najnowszej wersji 1001 (agesa i te sprawy :grinning:)

Jedyne ustawienia zasilania jakie są w BIOSIE tyczą się włączania komputera przez LAN lub automatycznie o określonej godzinie.

Podobny temat: Dell Inspiron 3537 i odwieczny problem hibernacji na W10 Może to rozwiązanie coś da?

Rozwiązanie z tematu dell nic nie wnosi do sytuacji.

poniżej zamieszczam screen z odpytywaniu dysku, zawsze proces system wybudza dysk