Windows 10 - zacinający się, mało wydajny system

Witam!
Od jakiegoś czasu mam problem z moim komputerem, który polega na tym że znacząco stracił na swojej wydajności i potrafi strasznie mulić. Naprawdę nie mam już pomysłów.
Dotychczas:
-defragmentowałem dysk za pomocą IObit Smart Defrag,
-czyściłem system, rejestr za pomocą Ccleaner,
-SMART dysku wydaje się w porządku, nie ma żadnych błędów,
-HD Tune nie wykrył żadnego bad sectora,
-wyniki testu wydajności dysku są w porządku, a nawet lepsze niż te wykonane po kupnie dysku,
-Memtest na żadnej z dwóch pamięci RAM nie wykrył żadnego błędu, jednak moją uwagę przykuło to, iż przy jednej pamięci test trwał krócej od poprzedniej i miałem takie wrażenie że na tej co szybciej przebiegł test, OS wolniej działał ale nie jestem pewien, a i tak idealnie nie działał,
-skanowanie OS za pomocą Adwcleaner, Malwarebytes Anti Malware jak i też Windows Defender nic nie wykryło,
-sprawdzałem wewnątrz komputera, czy wszystkie kabelki są dobrze dopięte i są,
-temperatury wydają się być w normie, a w trakcie spoczynku temperatura CPU po uruchomieniu to 35 stopni, a z czasem wzrasta do nawet 48 stopni, natomiast w trakcie grania temperatura znacząco nie wzrasta,
-GPU ma dobre temperatury,
-robiłem skan plików OS za pomocą poleceń sfc/scannow oraz chkdsk i nic nie wykryły,
-uruchomienie OS w trybie czystego rozruchu nic nie zmieniło,
-dysk jak i CPU czasami są zużywane w 100% wg menedżera zadań. Dotychczas wyłączyłem indeksowanie dysku, automatyczną defragmentację oraz wstępne ładowanie pamięci i bez zmian,
-robiłem reinstal sterowników do GPU(przez panel sterowania odinstalowałem, a następnie DDU doczyścił pozostałości),
-plan zasilania jest ustawiony na wysoką wydajność,

System był stawiany w dniu premiery Creators Update i wszystkie sterowniki są wgrane. Problem nagle zaczął występować jakiś tydzień temu.Komputer był czyszczony pół roku temu, jednak jak dla mnie nie ma wielkiej tragedii wewnątrz. Pasta, która jest nałożona to Arctic MX2.

Specyfikacja:
Windows 10 Home 64 bit,
Asrock H81M S1150
Intel Pentium G3240 3,1 Ghz
Corsair 450W
2 pamięci RAM DDR3
R7 260X 2GB
Dysk Toshiba
Dodam, iż mam jeszcze zainstalowanego OpenSuse, jednak na chwilę obecnego z niego nie korzystam ale co do wydajności to zdecydowanie mogło by być lepiej.

Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie tym tematem :slight_smile:

Zrzut SMART dysku z Crystal Disk Info daj. BIOS/UEFi w płycie głównej zaktualizowany do najnowszej ostatniej wersji jaką Asrick dał?

RAMy maja parametry takie same oba??

Od tego procesora cudó wydajności nie oczekuj.

Co to znaczy GPU ma dobra temperaturę?? Na procesorze chłodzenie BOX czy inne??

Zasilacz ile lat używasz??

ten pentium czeka na ddr4 - bo obsługuje

do czyszczenia mój ulub Gary Utilites dysk rejest czyści , blokuje wpisy autostart, defragmentuje i wywala ciasteczka i historię przeglądarki pozwale zwolnić 340mb po kilku tygniach częstego surfowania , tyle się zbiera syfu (firefox bo oczywiście Opera to z 20mb tylko).

2GB ramu i 64 bit system i dziwisz się że to nie nie chce śmigać?

Tak jak powiedział “daras28-82” zresztą MS oficialnie zmieniło wymogi z 2GB minimum na 3GB minmum pamięci RAM.

@dars28-82
Napisałem DWIE PAMIĘCI(czyli dwie kostki) i jest to link kierujący kierujący na stronę moreli, gdzie jest jedna kość co ma 4 GB RAM, a więc mam 8 GB.

@gosciuW7
Rozumiem, ale płyta przecież nie obsługuje, a nie mam w planach modernizacji sprzętu, gdyż dotychczas wszystko działało jak należy. Natomiast tego Glary Utilities nie darzę zaufaniem po tym jak kiedyś zdestabilizował mi OS. Korzystam z innych programów i to o czym wspomniałeś już dawno zrobiłem.

@Claun
O ile się nie mylę to korzystam z niego od 2013-14 roku i wątpię by to on sprawiał problemy. Chłodzenie oryginalnej od MSI na karcie oraz oryginalne na CPU. Do takiej biurówki, która nie jest podkręcona raczej szkoda kasy na kupno lepszego coolera. GPU temperatura to 30-35 w spoczynku, a w stresie to do 55 stopni co jest jak najbardziej normalne. No i RAM mają takie same parametry, gdyż są identyczne(ten sam model). Nie oczekuję dużej wydajności od CPU ale do tej pory był wystarczalny.

Wiesz chłodzenie nie kupuje się lepsze tylko do podkręcania, ale tez po to, żeby się mniej grzał CPU i ciszej było i nie trzeba na to wydac 300 zł, za mniej niż 2 stówki kupisz i to całkiem niezłe. Temperatury CPU w stresie spadną, a procesor jak sie tylko troszke przegrzeje odrazu uruchomi zabepzieczenia przez co zbije czestotliwosc, napiecie itp i komputer może odczuwalnie zwolnić.

Co do zasilacza to najbardziej zużywający się podzespół w PC i jak wariują napiecia to pomijając, że może uszkodzić sprzet bo to żadko przy takich to tez będzie wpływało na wydajnośc CPU, GPU, RAM. Może to nie jest wytłumaczone fachowo, fachowymi terminami, ale taka jest prawda. Ja uważam, że do 5 lat dla zasilacza, potem najlepiej wymienić bo to główne źródło pradu dla całych podzespołó, a podzespoły też mają jak i płyta głóna zabezpieczenia związane z napieciem, które naperwno nie powodują normalnej wydajności podzespołów gdy się uruchomia. Tyle, że to trzeba by sprawdzić w stresie np. HWMonitor i, żeby zrobił logi w graniu jakąś wydajną grą i je tu wkleic, logi :slight_smile:

2 polubienia

u mnie na obu kompach juz kilku letnich ale 4 giga ram na kazdym i laptop i stacjonarny te z po wgraniu tego updatu jest ■■■■ . Bo przegladarki internetowe na obu sie zatrzymuja inic nie mozna zrobić, muszę menażer procesów i zamknac zadanie i od nowa wąłczac . masakra wiele razy dzienie się dzieje. a jeszcze na stacjonarnym nie moze sie bardzo czesto komp polaczyc z internetem, . kurna windows
a było na wcześniejszej wersji extra…

nowy widows create update jest do bani

kiedyś będzie działał poprawnie może za 10lat hahaha
nie będzie już kolejnej wer. systemu - muszą do końca istnienia firmy dziesiątkę łatać- nuuudy. Potrzebowałeś tak wg tego update ściągać?

Logi wykonane za pomocą HWMonitor, gra Stronghold Crusader 2
HWMonitorStronghold Crusader.txt (41,2 KB)
W czasie spoczynkuHWMonitor.txt (41,1 KB)
Oraz z gry Sleeping Dogs HWMonito 1r.txt (41,2 KB)

Chyba się przeniosłem w czasie bo na 5 komputerów w domu żaden nie ma problemów z win10 i wszystko działa poprawnie.

Temat nieaktualny. Zareklamowałem uszkodzony dysk twardy, ze względu na negatywne wartości SMART 01. Obecnie komputer działa w sam raz.