Windows 10 zajmujący mniej niż 10 GB?

Panowie

Czy jestem w stanie tak zagospodarować dysk aby cała instalacja windowsa zajeła mniej niż 10 -15 gb? (tylko tyle moge przeznaczyć)

Niestety za chiny nie moge zainstalować na swoim sprzecie windowsa 7 a na windowsie mi zalezy z racji szeregu progamów dostępnych.
Czy ma to sens taka minimalna instalacja windowsa 10 ? Ile ona wyniesie ? Jak ja zrobic ? Oczywiscie zakładaj nomalne korzysanie z tego systemu.

I tak btw. Dlaczego to “dziadostwo” musi być takie ciężkie ?

Windows 10, ale 32-bitowy powinien się zmieścić. Nawiasem mówiąc, instalator może odmówić instalacji na tak małej przestrzeni i żąda około 16 GB. Wtedy nic nie poradzisz. Instalowałem wielokrotnie z powodzeniem Win10, nawet 64-bitowy, ale na dysku 30 GB. Działa bez problemu, łącznie ze “zwykłymi”, okresowymi aktualizacjami.

2 polubienia

Nie ma szans. Nawet 32 bitowy Win 10 zajmie 16 GB (zgodnie ze specyfikacją producenta). Być może udałoby się instalację odchudzić po jej wykonaniu, ale … mówimy teraz o samej instalacji - programy też swoje zajmują, jak pliki tymczasowe itp. Z doświadczenia z tabletami z Win 10 wiem, że 32 GB to tak naprawdę niezbędne minimum, a i tak należy aktualizacje odłożyć na długie zimowe wieczory …
Ostatnie pytanie - to chyba raczej do producenta niż do forumowiczów ?

Nie próbowałem i nawet nie wiem czy to jeszcze działa z nowymi Windowsami, ale jakby spróbować go nieco okroić programem NTLite?

2 polubienia

Po zainstalowaniu można go “spakować”, ale nawet jeżeli - czysto teoretycznie- udałaby się taka instalacja, to komp będzie niestabilny. Mój netbook z 32 EMMC dosłownie wariował i wieszał się jak zapchał plik stronicowania, tu go wcale nie będzie.

Dlaczego tylko tyle? To już lepiej, zajedziesz biedaka, ale cóż…, zainstalować Win10 na 32 GB kluczu USB, po ile one są? Jakieś 30 zł.

2 polubienia

a może to jest opcja ale z windows 7 ? zainstalować go na pendrivie i odpalić . Tylko czy pójdzie ?

Może na początek napisz na czym chcesz go zainstalować , a po za tym windows tyle waży bo to bardzo rozbudowany system: grafiki,wbudowane programy,przeróżne funkcje wszystko to waży.

na komputerze

Zbyt dokładna ta specyfikacja nie jest, a nie rozważasz po prostu dokupienia dysku?

a jak idziesz do sklepu i prosisz o bułkę kajzerkę za 19 groszy to rozważasz kupno pieca , mąki i drożdży bo w sumie taniej wyjdzie długofalowo ?

To trochę od kupy strony.
Windowsy, to nie ulęgałki dostępne dla piratów. Windowsy kosztują, jest to cenny towar i może być mowa o konkretnym systemie, a porada nie może zawierać porad dla piratów z dwóch powodów. Modyfikowany system jest nieprzewidywalny i tylko można uszkodzić cenne pliki, a po drugie, - są normy prawne i na tym forum nie ma nawet dywagacji o piraceniu!

Windows 7 nawet x64 bez aktualizacji - to jakieś 10GB z programami. Oczywiście, że tylko oryginalny system może działać latami.

Pytanie - dlaczego nie można zainstalować windows 7? - to kwestia do rozwiązania.

1 polubienie

Chyba nie warto ci pomagać skoro masz takie porównania. No soory ,ale jaki sens ma to porównanie? Jeśli buty są mi za małe to kupie nowe bo nie będę męczył się w za małych ani na silę próbował je rozciągnąć , a twoje porównanie no cóż najmniejszego sensu nie ma bo nie mówię o kupnie wytwórni dysków. A pełnej specyfikacji dalej nie podałeś.

Windowsa nie można zainstalować ponieważ w trakcie bootowania instalki za każdym razem się zawiesza -
to znaczy podczas ładowania instalacji pojawia się logo windowsa i czerwony pasek na górze (próbowałem w biose wyłączać secure boot / fast boot ale nie pomaga…) Jest to tablet z dual os Win 10 / Linux / Android więc dziwne że win 7 nie rusza…

Specyfikacja tego tabletu? Najlepiej link do tego modelu.

https://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_328162.html

Minimalna instalacja Win10/32-bit potrzebuje 16 GB przestrzeni na dysku. Nie dasz rady wygospodarować na dysku 64 GB zaledwie 16 GB? Tego się niczym nie przeskoczy, nawet programami typu nLite, ponieważ blokada jest zawarta w instalatorze.
Natomiast już po zainstalowaniu “okrojonej” (w różny sposób) wersji daje się zmniejszyć partycję systemową z 16 GB do nawet około 9 GB i system z powodzeniem działa, np. z dwiema przeglądarkami i innymi “drobnymi” programami.

Zdaje się, że windows 7 nie nadaje się do obsługi sprzętowej tego tabletu. Działa na systemach operacyjnych Windows 10 Home i Android 5.1. Wracając do siódemki, to jest za stara do części technologii, której jeszcze nie było, gdy powstał ten system.
Czerwone kolory błędów na ekranie oznaczają różne niekompatybilności sprzętowe.

Funkcjonalność Teclast Tbook 11 jest nieporównywalna, szczególnie z niewiarygodną możliwością obsługi formatów wideo 4K. Ma świetny procesor, który wykonuje pracę z wystarczającą ilością miejsca na dysku. Włączenie 4 GB pamięci systemowej RAM i Intel HD Graphics (Gen8) to dobra wiadomość dla entuzjastów gier, którzy chcą grać w wymagające gry.
To by było na tyle.

jak takiego windowsa skutecznie zmniejszyć po instalacji ? Najlepiej aby od razu usunię te zostały te wszystkie jedynie wku* aplikacje?

Na co mi one skoro i tak musze zabulić żeby z nich skorzystać.
Microsoft Word. Też mi cos.
windows is dead

Tym programikiem możesz usunąć nie chciane appki
https://www.instalki.pl/programy/download/Windows/narzedzia_systemowe/10AppsManager.html
Tylko w okienku zaznacz “pobieranie bezpośrednio”

Nie lepiej podać adres oficjalnej strony https://www.thewindowsclub.com/10appsmanager-windows-10
A jeśli się nie chce szukać, to na serwery DP zaprowadzić https://www.dobreprogramy.pl/10AppsManager,Program,Windows,66443.html niż podsyłać klientów konkurencji? :stuck_out_tongue_winking_eye: