Windows 10 zajmuje więcej miejsca niż pisze MS


(hatezit) #1

Witam,
Wczoraj sobie zobaczyłem ile miejsca używa Windows 10 i jest prawie 50GB + sterowniki i 15 programów.
W piątek odbierałem nowy komputer z tym systemem a to: W10 pro 64bit, dysk twardy mam SSD 256GB i jak czytam, że ten system używa 20GB, to u mnie jest więcej. Co prawda, w sobotę system instalował aktualizację, że pojawiło się białe okno z tekstem w języku angielskim coś “Download your drive PC…” i miałem niebieski przycisk, Hide.
Czyli mam wnioskować że sterowniki i aktualizacje to 20GB? Proszę o poprawienie o ile się mylę, ale nie znam tego systemu, dlatego pytam.


(Pangrys) #2

Nie.

Być może po aktualizacji W10, zostały ci pozostałości po starej kompilacji Dziesiątki. CCleaner -> zaznacz" Stara instalacja Windows" i odpal Uruchom Cleaner.


(hatezit) #3

A to nie usunie lub nie uszkodzi systemu? Do tej pory miałem jedną aktualizację, która podczas uruchamiania systemu jest monit o procentach i komp kilka razy się restartował, co nawet pisało, gdy była aktualizacja.


(Pangrys) #4

Starą instalację możesz usunąć bez szkody dla obecnego systemu.


(krystian3w) #5

Nie uszkodzi.


(hatezit) #6

Tylko, że jest to nowy komp i nie było wcześniejszych wersji Windows.


(krystian3w) #7

Sprawdź czy UAC uruchomione jako administrator image oczyszczanie dysku coś więcej usunie.


http://www.uderzo.it/main_products/space_sniffer/ - może znajdziesz te Gigabajty.


(hatezit) #8

W oczyszczanie dysku nie wykrył starszych instalacji sytemu Windows. Był monit, że są aktualne aktualizacje, sterowniki urządzeń i nie ma tych GB. Co do programu, do którego link podałeś, to wolę zobaczyć jak będzie z kolejną aktualizacją.
Sprawdzałem jeszcze, co wyczytałem w necie, czy jest folder windows.old i jest, tylko jak pisałem wyżej. To nowy system i wcześniej nie było żadnego systemu. Jedynie, to zgrałem swoje dane =ok 200MB z dysku przenośnego do katalogu VertrigoServ. Nic więcej.


(Maha) #9

Użyj programu SpaceSniffer( edit: o którym już wspomniał krystian3w ): https://www.dobreprogramy.pl/SpaceSniffer,Program,Windows,37537.html . Nie potrzebuje on instalacji, odpal go z prawo-kliku jako administrator. Pokaże Ci co zajmuje miejsce na dysku. Kliknięcie na każdy ‘kwadrat’ pokaże szczegółowiej, co jest w środku.
Zobacz np. tutaj: http://softonet.pl/publikacje/poradniki/Jak.oczyscic.Windows.z.niepotrzebnych.plikow.-.kilka.trikow.dla.tych.ktorym.brakuje.miejsca,878/4 .


(hatezit) #10

SpaceSniffera nie mogę pobrać. Nie ma linków bezpośrednich, przynajmniej u mnie się nie wyświetla a z managera nie chcę korzystać.


(krystian3w) #11

Więc z:

http://www.fosshub.com/SpaceSniffer.html


(hatezit) #12

Miałem hibernację włączoną i za pomocą tego poradnika wyłączyłem i z 48,9 GB mam 44,5GB.


(krystian3w) #13

:warning: Aha jak program ma tylko jedną ogólną wersję bitową to zalogowani nie mają przycisku “wszystkie wersje” i ten po lewej jest bez asystenta z śmieciami adware. :warning:


(Maha) #14

Zobacz jeszcze ile zajmuje plik stronicowania (pagefile.sys). Jeśli dużo (zwykle system ustawia go tyle samo ile RAM-u), to go ustaw na sztywno np. na 1 lub 2GB. Na necie pełno poradników o tym, jak i o odchudzaniu Windowsa.


(hatezit) #15

Ok, pobrałem i uruchomiłem. Zrobiłem zrzut i zobaczcie co wg.Was jest nie tak. Z drugiej strony, dziwie się, że nowy OS, stery i 15 programów a już prawie 50 GB.


(Maha) #16

Masz folder Windows.old. Pewnie ukryty, więc go nie widać na dysku. Komp nowy, ale wygląda na to, że upgradowali do Win10 z jakiegoś starszego systemu np. 7, czy 8.1, kiedy to było za darmo. Zobacz: https://www.dobreprogramy.pl/shirou93/Usuniecie-folderu-Windows.old-w-systemie-Windows-10,62287.html


(hatezit) #17

@Maha widziałem ten temat i tak robiłem, a folder nie jest ukryty, tylko dziwne jest, że nie instalowali W10 z płyty, którą zakupiłem. Dodam, że odbierając kompa, powiedzieli, abym aktywował i tak wieczorem w piątek zrobiłem, ale nie sprawdzałem ile było miejsca na dysku. Dobra, czas zrobić jak na początku mi tu napisano, czyli CCleaner i usunięcie starej wersji. Mam nadzieję, że programów i danych, które mam nie usunie.

I usunąłem Windows.old, ale nie usunęło 19,8GB a 14 z hakiem. Z 44,5GB mam 30,2GB. I tak dużo giga uwolniłem.


(66Garoz) #18

To jest komputer stacjonarny czy laptop??


(Radek68) #19

Jak nie było, jak… sam instalowałeś :slight_smile: Ta aktualizacja, która uruchamiała komputer kilka razy, to najprawdopodobniej duża aktualizacja (np. z wersji 1703 do 1709) i to ta stara wersja siedzi w windows.old. Nic nie musisz z tym robić, system sam po 7 dniach ją usunie, a na razie trzyma jako “kopię zapasową”, gdybyś z jakiegoś powodu chciał wrócić do tamtej wersji


(hatezit) #20

Komputer PC:)