Windows 11 brak zgodności

Dzień dobry,
Jako że aplikacja od ms wywaliła, że sprzęt nie spełnia wymagań, a ma już z te 4 lata, postanowiłem zrobić mały rekonesans w kwestii update. Panowie i Panie pasuje mi jakieś zestawy na platformie AMD, cena płyta główna plus CPU, reszta starczy do moich zastosowań, cena do 2,5 tyś. Dziękuję z góry za odpowiedzi, czekam na polecenia.

Masz w biose włączony secure boot? I czy twój procesor obsługuje tpm? W przypadku intela to platform trust technology

https://github.com/rcmaehl/WhyNotWin11/releases/latest

koniecznie pobieraj z GitHub najnowszą i może się dowiesz co nie pasi w starym PC - może trzeba na procesorze wymusić TPM.

Aplikacja MS pewnie dopiero jesienią naprawi komunikat o konkretne powody.

Dzięki za informację, ale już czas na pewną modernizację, cpu i5 6 generacji już się dławi w grach, czy nawet w przeglądarkach, pamięci mam te 16 GB karta GTX 1060 6 GB wystarcza, myślałem o zmianie płyty i procka, wąskie gardło zaczyna przeszkadzać w pracy, co do biosu brak tpm, musiałbym dokupić ten chip, ale przy obecnym pc, cpu jak już pisałem jest wąskim gardłem.

Ten procesor nie ma prawa się dławić w przeglądarkach. :thinking:

Trochę netflixa, YT w tle i muli. Dziwne ale prawdziwe.

Ja mam i7-4790K i daje radę (wyłączone łatki w Inspectre), a Tobie i5 6gen. klęka przy takich rzeczach. Dziwne.
Win10 ma wsparcie do 2025 r. o ile wiem, także nie ma co się rzucać od razu na Win11, bo będzie pewnie jak z dziesiątką, zanim stanie się względnie stabilny.
Inwestycja teraz w CPU/pł. gł. jest nierozsądna. Już „za rogiem” jest platforma na DDR5. Na początku będzie droga, jak DDR4 swego czasu, ale z czasem wyjdą tańsze płyty gł. i moduły RAM.

Może apka MS skreśla za procesor, niby chcą o 2 generacje nowsze.

Czyli w 2025 jak będzie dalej sprawny to trzeba oceniać:

  • emerytura / modernizacja po latach jak ceny spadaną i fixy na poprawę wydajności nic nie zmienią
  • brak łatek np. luki 0 day i co o nich sądzisz
  • GNU/Linux
  • obserwowanie kiedy MS za mocno zablokuje jednostkę pod windows 11

Skoro ma wyjść nowa platforma to poczekam, że zmianą, łatek nie usuwałem, tyle ich ostatnio dają, że szkoda gadać może tu jest problem.