Windows 11 Home - czy można na użytek prywatny i JDG jednocześnie?

Mam pytanie dotyczące legalności oprogramowania, Głównie Windows ale pojawi się także wątek Adobe Cloud:

Moja sytuacja:
Prowadzę JDG, zajmuje się świadczeniem usług graficznych. Obecnie współpracuję jedynie z zewnętrzną agencją reklamową na zasadzie B2B. Zleceniodawca gwarantuje mi narzędzia pracy i tak jest: mam stanowisko pracy w biurze z legalnym softem (Adobe Cloud), komputer stacjonarny. Ostatnio zastanawiam się nad przejściem w tryb zdalny (praca z mojego domu, na który zarejestrowałem JDG). Zleceniodawca jest gotowy udostępnić mi loginy do Adobe Cloud, z tego co wiem licencja pozwala na instalację na max. 2 urządzeniach - także jakbym pracował na tym sofcie na swoim komputerze i świadczył jedynie usługi w ramach zleceniodawcy - wszystko wydaje się być legalne.
I główne pytanie dotyczy ogarnięcia komputer w mojej firmie/w domu. Mam „firmowego” laptopa z firmowo zainstalowanym Windowsem (raczej OEM), brałem na niego fakturę i tyle - używałem w pojedyncze dni do pracy zdalnej, obecnie już słaba konfiguracja i chciałbym się przerzucić na coś silniejszego.

Mam możliwość odkupieninia po znajomości dobrej używanej stacji roboczej po atrakcyjnej cenie - jednak bez legalnego Windowsa. Najchętniej kupiłbym ten komputer i korzystał z niego na potrzeby firmy i domowe. Czyli: na jednym komputerze zainstalowany zarówno Adobe, jak i gry (prywatne, płatne i bezpłatne, ale legalne). I jak to legalnie ogarnąć? Kupić Windows 11 Home i mieć wszystkie te rzeczy poinstalowane na jednym komputerze/loginie? System pozwala leganie na jednego użytkownika, tutaj ja byłbym jedynym użytkownikiem. Z minusów jakie widzę to w razie kontroli muszę „spowiadać się” z każdej zakupionej/zainstalowanej prywatnie rzeczy, ale powiedzmy że byłbym w stanie pójść na taki kompromis. I jeśli skorzystam z takiego rozwiązania - to czy mogę brać Windowsa na firmę, skoro będę z niego korzystał także prywatnie? Bo stwierdzenie, że „gram w gry w pracy” chyba nie przejdzie?

Kolejnym rozwiązaniem jest zakup Windowsa Home bez faktury i użytkowania komputera w 100% jako domowego. I czy wtedy kogokolwiek będzie obchodziło, że świadczę na nim pracę dla zleceniodawcy? Chyba jednak tak, skoro robię to w ramach swojej JDG, wystawiam faktury…

Nikt nie będzie Ci w JDG kontrolował licencji, ani co masz zainstalowane na komputerze. Wersja Windowsa Home/Pro nie ma związku z użytkowaniem komercyjnym. To tylko nazwy handlowe. Różnią się funkcjonalnością, np. Home nie podepniesz do domeny, nie ma Bitlockera itp. Gry, czy jakiekolwiek inne programy, o ile nie zaliczysz ich do kosztów niezwiązanej działalności, też nie widzę czemu miałyby być problemem. Jak chcesz być zupełnie czysty, możesz np. w koszty wliczyć tylko np. 75% wartości komputera / systemu. 75% to użytek firmowy, 25% prywatny.

Przede wszystkim zależy gdzie kupujesz Windowsa (choć dużo ludzi w to nie wierzy) są to licencje na różne rejony świata i tak:

do 150 zł (allegro) - Windows na rynek najprawdopodobniej chinski
do 300 zł (allegro i e-sklepy) - Windows dla niemców lub rosjan
ok 650 zł (e-sklepy) - Windows z Polskiego Microsoftu

DZIABEL TKWI W SZCZEGÓLACH !!!

Co do twojego pytania wystarczy instalacja na użytkownika, czyli tworzysz konto użytkownika np. Biuro i tam masz programy z Licencjami od pracodawcy, prawie jak w Sandbox

PS. To tylko moja opinia

Mam zamiar kupić ze sprawdzonych źródeł typu Komputronik i właśnie celuję w 650zł. A t nie jest tak że Windows Home obejmuje 1 użytkownika i nie będę mógł na nim logować 2 użytkowników? W tym przypadku jakby się dało zrobiłbym 2 użytkowników - praca i dom. Z jednego korzystałbym ja firmowo, z drugiego wraz z rodziną rekreacyjnie.

Co do kontroli muszę liczyć się z ewentualnym donosem po złośliwości - mniejsza o szczegóły ale tak faktycznie jest. Co do faktury procentowej to jest to problematyczne bo w razie kontroli to ja będę musiał udowodnić że korzystałem prywatnie z XX% komputera na użytek domowy - co jest awykonalne. Zgooglujcie temat czemu nie powinno się odliczać karty miejskiej - przecież można nią dojeżdżać do pracy. Tyle teorii.

Windows 11 Home jak każdy inny system umożliwia utworzenie kont dla wielu użytkowników. Na ekranie logowania będziesz mógł tradycyjnie wybrać konto użytkownika, na które będziesz chciał się zalogować. Nic się w tej kwestii nie zmieniło.

Zarówno Home jak i Pro można używać w firmie.
Pro ma funkcje sieciowe, takie jak zarządzanie grupami roboczymi itp. (zresztą jak trzeba to w Home też się da uruchomić, tylko trochę naokoło). Są pewne wersje softu które wymagają pro. Np. wersje serwerowe antywirusa, albo wersje softu do projektowania obsługujące całe grupy. Ale to są programy dla grupy użytkowników.

Oryginalna W11H OEM to koszt 523zł, BOX zawierający pendrive 552zł, Pro OEM 682zł, Pro BOX 958ZŁ

± 2zł, średnie ceny za oryginalne oprogramowanie w popularnych hurtowniach krajowych.

Tak jak pisali przedmówcy: Home czy Pro to tylko nazwy. Obie wersje są równoprawne do użytku w domu i w firmie. Na obu możesz mieć wielu użytkowników.
Co do:

to miałbym spore wątpliwości. Licencja raczej nie zezwala na dalsze „udostępnianie” jej innym firmom czy innym osobom. A twoja JDG to inna firma, twoja firma. A firma, która zleca ci usługi, to zupełnie inna bajka. To ty masz mieć licencje, a nie jakaś firma, która akurat zleca ci usługę. (A jak zleci ci ktoś inny?)