Windows 11 i secure boot

Witam.
Moduł TPM zależy od sprzętu nie można go włączyć od tak a co z secure boot ? Czy to kwestia ustawień ?

Secure boot to mechanizm zabezpieczenia rozruchu UEFI. UEFI to następca BIOS. Czyli to też w zasadzie kwestia sprzętu.

W instrukcji płyty powinno być napisane czy obsługuje ? GA-Z270-Gaming K3

Niby ma wejście na osobny moduł TPM, niby UEFI na licencji „AMI UEFI BIOS”.

Czyli ktoś musi pooglądać opcje jak je tam nazwano i w jakiej zakładce i opcjonalnie zezwolenie by Intel Processor się zajął TPM.

Jak coś to uciekło mi info czy każdy intel 7 generacji powyżej „i3” jest na liście MS jako wspierany (bo 6 raczej żadnej nie dodali).

1 polubienie

7-ma generacja nie jest wspierana.
Mam i5 7600 i nie jest wspierany przez Windows 11, mimo to zainstalowałem go bez problemu i chodzi na razie spoko.

Też mam ten procesor poza nim bezpieczny rozruch mi świeci jako niezgodny z w11

Niby dużo Intel Pentium spełnia wymagania:

Ale że Pentium 4 :wink:

Tzn. sam system może się na nim uruchomi, ale chodził będzie tragicznie, już W7 potrafił załatwić Pentium 4.

Ogarnąłem w Biosie TPM znalazłem gdzie włączyć, znalazłem również opcję secure boot niestety jak włączę to windows nie startuje tylko cały czas wchodzi do biosu jakieś pomysły ?
Jeśli w msinfo32, Tryb systemu mam starsza wersja to moja płyta nie obsługuje UEFI ? Da się to zmienić ?

Windows trzeba przekonwertować z MBR na GPT.

Jak narzędzie wbudowane w Windows ostrzega o utracie danych lub że nie podoła to można sięgać po zewnętrzne programy Live „USB”.

Zakładając że znaczna część Live „USB” zostanie odrzucona, to trzeba wrócić na „Legacy Boot”. Wtedy można też próbować odpalić w trybie zaawansowanego rozruchu z poziomu konsoli program „mbr2gpt.exe” od Microsoftu:

Jak masz cenne pliki/licencje to warto je zabezpieczyć przed utratą.

Niestety po wpisaniu mbr2gpt /validate /disk:x mam error „disk layout validation failed for disk” szukam rozwiązania ale mozolnie mi to idzie.

Bo niby darmowych nie ma:

https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/48654-windows-11-gpt.html

Jak długo nie znajdziesz to z darmowych jest wymuszenie instalacji 10 lub 11 po aktywacji Secure Boot.

Wszelkie cenne dane zgraj na inny dysk.

Kombinowałem, kombinowałem i musiałem instalować w10 jeszcze raz bo nie chciał się uruchomić. Z instalacją też były problemy, nie dało się sformatować partycji i zainstalować w10, dopiero zmiana jej na gpt pomogła. Dzięki temu mogę teraz aktywować secure boot. Zniknęła mi informacja o aktualizacji systemu do w11, może się pojawi jeszcze.