Windows 11 na starszym sprzęcie. Microsoft zmienia taktykę?

Coś się zmieniło w polityce M$? Dzisiaj na moim leciwym komputerze (i7-3770) wyskoczył ekran informacyjny przy uruchamianiu: Teraz odblokowano. Zainstaluj Windows 11 teraz. Czyżby aktualizacja nie szła po ich myśli i zmienili wymagania?

No ale co zmniejszyli ? Bo ten Twój dziadek jest sporo powyżej ich minimalnych wymagań.

Przecież wiadomo, że chodzi o procesor trzeciej generacji. Widzisz go tu?

Tak ale procesor nie znajdował się na oficjalnej liście wspieranych procesorów, co za tym idzie - zgodnie z zapowiedziami możliwość aktualizacji w Windows Update Windowsa 10 nie powinna się w tym przypadku nigdy pojawić.

Wiem o co biega.
Ale Microsoft nie napisał, że nie jest możliwe.
Oni to tak ładnie sformułowali:

Jeżeli Twoje urządzenie nie spełnia tych wymagań, zainstalowanie na nim systemu Windows 11 może okazać się niemożliwe

Magiczne słowo „może”.

Ponad 1 rok temu już było wiadomo, że te ograniczenia to fikcja, bo „niby” w wyniku błędu testerzy których sprzęt nie spełniał papierkowych wymagań dostali info o możliwości instalacji w11.

Jakiś czas potem M$ wydał oświadczenie (straszaka), że jest ktoś zainstaluje w11 na niezgodnej maszynie to będzie to działać ale nie będzie dostawał aktualizacji zabezpieczeń (ot ich dbałość o bezpieczeństwo, wystająca słoma z butów).

A dziś na stronie M$:

Procesor 1 GHz lub szybszy, co najmniej z 2 rdzeniami, zgodny procesor 64-bitowy lub rozwiązanie SoC**(System on a Chip)**.

Wcześniej pojawiały się teksty typu min proc Intel 8th :slight_smile:

Ale przecież te teksty nadal się pojawiają. Lista jest dostępna nawet na stronie, którą sam wyżej podlinkowałeś. Dotychczas przy „niezgodnych” sprzętach informacja o aktualizacji wprawdzie pojawiała się w WU ale wraz z informacją o niezgodności sprzętu. Ze screena autora tematu wynika, że komunikat o niezgodności już nie występuje chociaż sam komputer nie spełnia oficjalnych wymagań technicznych. Zatem jednak coś musieli nieoficjalnie zmienić w swojej polityce.

Dodatkowo system nie jest zainstalowany na UEFI a płyta nie posiada TPM.

Zapis o procesorze nie zmienił się od pierwszego snapshotu zapisanego przez Wayback Machine z 26. czerwca 2021.

To czy coś się zmieniło będziesz wiedział dopiero wtedy gdy uda ci się zaktualizowac swój system do Win 11.
Na razie to tylko niesprawdzona informacja na systemie gdzie " Niektórymi ustawieniami zarządza Twoja organizacja"

Przy okazji. Oficjalne strony Microsoft dotyczaca aktualizacji Win 11 na sprzecie nie spełniajacym wymagań.

Sprawdzę w przyszłym tygodniu czy się uda zaktualizować. Jeżeli nie płakał nie będę. Komunikat o tym zarządzaniu jest stąd że przez zasady grupy wyłączyłem aktualizację sterowników.

Jestem ciekaw. Napisz i opisz jak działa w przypadku udanej aktualizacji.
Przed nia i po niej sprawdź HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup\MoSetup czy cos w nim ulega zmianie

Pisze to w nowym poście. Przeczytaj. Moze jednak nie ryzykuj.

Info MS.

Pisałem o tym wcześniej:

Windows 11 na Pentium 4 661, płyta bez TPM i UEFI.

Ale czy poszło bez magii modyfikacji instalatora lub mechanizmu uaktualnienia jaki może dalej nabiera się na kilka wpisów z rejestru (Windows 11 on a Pentium 4 - YouTube).

Kompletnie nie rozumiesz o co tu chodzi.
Wyjasnię. Rzecz nie dotyczy czy można zainstalować Windows 11 na sprzecie do tego nieprzystosowanym pod warunkiem ze dokona się zmian w Rejestrze a tego ze Microsoft przez jeden dzień wysyłał wadliwy komunikat ze można bez problemu zaktualizować Windows 10 do windows 11 na każdym sprzęcie. Komunika z którego sie potem wycofał i wydał wyjasnienie, ponizej.

Czy to jest tak trudne do zrozumienia? Widać dla niektórych tak.

Raczej czy każdy da radę w 5 sekund tam się dostać z pomocą wyszukiwarki gdy mapa linków będzie za długa na Neowin.

Nie musi. Proponuję czytać co MS napisał. Link powyzej.

" Niektórym niekwalifikującym się sprzętowo urządzeniom z systemem Windows 10 zaproponowano uaktualnienie do systemu Windows 11. Te niekwalifikujące się urządzenia nie spełniały minimalnych wymagań do uruchomienia systemu Windows 11. Urządzenia, na których wystąpił ten problem, nie mogły ukończyć procesu instalacji uaktualnienia.

Ten problem został wykryty 23 lutego 2023 roku i rozwiązany tego samego dnia. "

Ależ jak najbardziej zrozumiałem o co chodzi. Przeczytałem przytoczone przez ciebie wcześniej linki. Mój wpis nie dotyczył bezpośrednio problemu autora tylko pobocznego wątku o wymaganiach jaki się tu pojawił.

Czy to było tak trudne do zrozumienia? Widać dla ciebie tak, bo znowu musiałeś się popisywać swoją agresją słowną.

W piątek wieczorem po powrocie do domu nie miałem już możliwości aktualizacji. Tak jak było napisane był to błąd M$, który został naprawiony tego samego dnia. Temat założyłem jako ciekawostkę nie problem do rozwiązania :smiley:

Niestety. Do grafomanów to nie dotrze. Parcie na klawiature zablokuje myślenie przez co zrozumienie czego temat dotyczy, przerasta ich mozliwości. :rofl: