Windows 2003 - Pobieranie, instalacja i konfiguracja

(Marcinch7) #1

Witam, chciałbym opisać wam w jaki sposób można pobrać, zainstalować i skonfigurować do pracy w charakterze stacji roboczej system Windows Server 2003 R2 SP2 Enterprise czyli oparty na jądrze NT 5.2 (Udoskonalonym jądrze XP) system serwerowy, po ukończeniu poradnika otrzymamy “coś” co wygląda i działa tak jak XP. Działa on 180 dni czyli aż pół roku! Jest to jeden z niewielu systemów jakie Microsoft udostępnia do pobrania za darmo na właśnie pół roku. Do innych zalicza się Windows Server 2008 czyli serwerowa Vista odsyłam do poradnika jedrekk-a.

Rozdział 1 - Pobieranie

1. Wchodzimy na tą stronę, odnajdujemy na niej taki fragment :

Nie przejmujemy się tym :

ponieważ pobieranym systemem nie będzie

ale

W odnalezionym tekście klikamy

2.

A) Klikamy I agree.

B) Logujemy się na swój Windows Live ID, jeżeli takiego nie posiadamy rejestrujemy się klikając Sign up now

C) Po zalogowaniu ukazuje się nam pytanie Do you currently reside in the United States? odpowiadamy No i klikamy Continue

D) Wypełniamy formularz z danymi osobowymi (Pola z gwiazdkami) i klikamy Continue.

E) I jeszcze raz Continue

3.

A) W polu Please select a version wybieramy pierwszą pozycje czyli

B) W polu Please select a media wybieramy drugą pozycje czyli

C) Klikamy Proceed i chwilkę czekamy, gdyby “paseczki” nie przestały się poruszać po 2 min. próbujemy później

D) Uzupełniamy informacje z gwiazdką i klikamy continue to na samym dole.

E) Znowu te piekielne kwadraciki!

F) Potwierdzamy klikając submit

G) Zgadnijcie… Znów kwadraciki!

H) Gotowe!

to jest wasz key. W mailu otrzymamy link do pobrania systemu! Gdyby mail nie doszedł wstawiam swój :

I) Wchodzimy na stronę taką jak nam mail kazał czyli tu możliwe, że poprosi o przelogowanie się Windows Live ID, odnajdujemy tabelę

i pobieramy first Polish ISO image file, nazwę pobranego pliku czyli X13-41537.img zmieniamy na WS2k3-D1.iso, pobieramy second Polish ISO image file, nazwę pobranego pliku czyli X13-38991.img zmieniamy na WS2k3-D2.iso.

J) Wypalamy obrazy np. w Nero

Rozdział 2 - Instalacja

1. Wypalone płyty numerujemy od 1 do 2 w zależności od obrazu czyli WS2k3-D1 będzie płytą nr. 1 a WS2k3-D2 będzie numerem 2.

2. Bootujemy z pierwszej płyty, instalator wygląda tak jak np. instalator NT 4, 2000 czy XP więc nie powinno być kłopotów z instalacją. Na pierwszej planszy instalator ostrzega o tym, że posiadamy wersje ewaluacyjną. I instalujemy jak XP.

3. Po pierwszym uruchomieniu (zainstalowanego systemu) instalator prosi nas o płytę z numerkiem 2, więc ją wkładamy i klikamy OK.

4. Widzimy brzydki, szary system a miał być XP! Może zainstalowaliśmy Windows-a 98? Bez obaw zaraz zmienimy go w XP.

Rozdział 3 - Konfiguracja

1. Wyłączamy pasek języka : PPM na pasek języka > Ustawienia > Pasek języka… > Odznaczamy Wyświetlaj pasek języka.

2. Uaktywniamy WMP 10 : Start > Wszystkie programy > Akcesoria > Rozrywka > Ikonę WMP przeciągamy na pasek Szybkiego Uruchamiania i włączamy, dla wyglądu blokujemy pasek zadań.

3. Instalujemy IE 7 : Jeśli chcemy IE 7 to instalujemy go TERAZ ale ze strony MS wersje dla W2k3. Instalujemy, potem : Start > Panel Sterowania > Dodaj lub usuń programy > Dodaj lub usuń składniki… > Odznaczamy Konfiguracja zwiększonych zabezpieczeń… > Dalej. Otwieramy IE, konfigurujemy i zmieniamy stronę startową.

4. Nasze konto : Start > Uruchom > control userpasswords2 > Dodaj… > Wpisujemy nazwę użytkownika > Grupa to Inne, Administratorzy > Odznaczamy Aby używać komputera… > i wpisujemy nazwe użytkownika do auto logowania. Reset kompa.

5. Skórki : Start > Uruchom > services.msc > Tryb uruchamiania usługi Kompozycje : Automatyczny > Zastosuj > Uruchom > Włączamy kompozycje Windows Xp.

C.D.N.