Windows 2012 r2 enterprise czy damowy OMV nas?

Witajcie.

Chciałbym stworzyć wlasny serwer do użytku prywatnego. Mam do wykorzystania komputer z core 2 quad, 8gb ram na pokładzie, zamkniętego w mozart tx, z 5x 2tb i ssd 64gb (na system). Zastanawiam się pomiędzy OMV a Windows server 2012. 

Im dłużej czytam, tym bardziej głupieje. 

 

Zależy mi na stworzeniu własnej chmury(dostep z poziomu aplikacji na androida i/lub przeglądarki), oraz domowego NAS’a(dostęp po wifi i lanie), plus opcjonalnie postawienie własnego hostingu dla małych stron - wizytówek. Mam łącze symetryczne 30/30Mbit ze stałym IP(solidna radiówka), plus awaryjnie LTE.  Router to mikrotik rb3011, w domu wifi to 2x ac unifi pro. 

 

Pytanie: czy dla tych zastosowań warto kupować windows server 2012, czy wystarczy darmowy OMV, opcjonalnie z jakimiś płatnymi dodatkami? 

Czy jest to w ogóle do osiągnięcia w jakichś ludzkich pieniądzach? ;) 

 

Z góry dzięki za pomoc.

 

 

Windows Server nie jest tani… Jak już byś się decydował, to mimo wszystko rozdzielić role (wirtualizacja). Jakiego typu stronki chcesz hostować? Jakie silniki?

Xenforo, Wordpress i phpbb3. 

Koszt zakupu byłby do przeskoczenia. Pytanie czy jest to tak naprawdę konieczne i warte ? Czy OMV moze dac sobie radę równie dobrze? Nie chcę kupować funkcjonalności, których nigdy nie wykorzystam. 

Oczywiście nie masz na myśli piracenia ? :slight_smile:

 

Oczywiście, że nie! Nawet taka myśl mi przez głowę nie przeszła ;). Chyba będę skłaniał się ku OMV. Wydaje mi się tańszą opcją. Jeśli nie sprawdzi się, to wówczas zainwestuję w windowsa.

Także bym radził brać na ten moment opcję tańszą (zdecydowanie nie Windwos’a) tym bardziej jak wiesz że nie wykorzystasz całego potencjału.

Dzieki za powtorzenie tego co napisalem w poprzednim poscie :wink: :smiley: