Windows 2k vs 2k3


(system) #1

Witam!!

Aktualnie mam zainstalowanego win 2k, ale chciałóbym sie dowiedzieć który z nich jest lepszy, tzn stabilniejszy, szybszy, przyjaźniejszy dla użytkownika, itd.....


(Krogulec) #2

Rozumiem, że chcesz porównać Windows 2000 Server (a nie Workstation) z Windows Server 2003 ??? (Windows Server 2003 nie ma odmiany desktopowej).

zapraszam na oficjalny portal Windows Server 2003: http://www.windows2003.pl - tam na pewno znajdziesz potrzebne informacje

Pozdrawiam


(system) #3

Wręcz przeciwnie chodzi mi o porównanie wersji desktopowej win 2k Profesional z Win 2k3 Standard (win 2k3 mozna skonfigurować na potrzenby workstation), dzisiaj dowiedziałem sie od kumpla ze win 2k3 jest naprawde dobry i lepszy od win2k, ale chciałbym znać wiecej opini uzytkowników o win 2k3!!!


(Krogulec) #4

Windows Server 2003 we wszystkich wersjach (Web Edition, Standard Edition, Enterprise Edition i Datacenter Edition) jest systemem serwerowym, a nie desktopowym. Ale oczywiście można go z powodzeniem skonfigurować pod kątem zastosowań normalnej stacji roboczej.

Opinie z jakimi się spotkałeś są rzeczywiście prawdziwe - system ten jest chyba najbardziej dopracowany. Na pewno jednak może sprawić trochę kłopotów w zastosowaniach "domowych" m.in. np. z grami, oprogramowaniem antywirusowym - nie jest ono bowiem dedykowane pod systemy serwerowe. Sam system jest też pozbawiony "bajerów" znanych z Windows XP - w końcu to rozwiązanie jest kierowane do innej grupy odbiorców... Ponadto po instalacji trzeba włączyć obsługę niektórych urządzeń, które domyślnie są powyłączane (np. muzyka, nagrywanie CD, obsługa skanera i aparatów fotograficznych).

Inna kwestia to sprawa kosztów - Windows Sever 2003 w każdej z wersji kosztuje kilkakrotnie więcej niż Windows XP, co czyni to rozwiązanie w takim przypadku pozbawionym sensu. Chyba, że myślisz o wykorzystaniu w pełni funkcjonalnej 180-dniowej wersji trial, którą można za 20zł zamówić na http://www.microsoft.com/poland/trial/ . O piracie nie wspominam bo wierzę, że nie o to chodziło...

Polecam artykuł na temat "udomowienia" tego systemu w serwisie Jama Mastaha http://infojama.pl/sections.php?op=view ... &artid=145 i wspomniany wcześniej portal http://www.windows2003.pl (m.in. poradę http://www.windows2003.pl/faq.aspx?cat=4#faq92).


(Dzidek20) #5

Używam tego systemu od miesiąca i stwierdzam że ma wszystko czego potrzeba do komputera domowego, jest stabilny a wyglądem przypomina Windowsa XP, oprogramowanie typu antywirus itd. jest darmowe.