Windows 32bitowy a procesor 64bitowy

No właśnie, jak to jest? Jeśli mam windows 32bitowy i procka 64bitowego to jak ze sobą będzie działać?

ja tak mam i działa…

niedziała tylko w jednym przypadku

masz proc x86 i system x64… wtedy nie pójdzie…

ale inaczej nie ma możliwości

Normalnie, niby wolniej, ale normalnie. Chociaż uważam (i tak zapewne jest), że XP 32-bitowy i tak będzie szybszy od Visty64. Dodatkową zaletą 32 bitów jest to, że jak na razie dla 32 bitów nie ma takich problemów ze sterownikami do starszych urządzeń, jak do 64 bitów. Podobnie jak, klopas , mam system 32 bitowy (win xp pro) i porcek 64 bitowy (intel 8200).

i tu się mylisz…

mam viste x86 z SP1 i chodzi dużo lepiej i szybciej niż XP x86…

Może, nie zaprzeczam, odniosłem tylko takie wrażenie. Ja mam też zainstalowaną vistę, na licencji MSDN AA, ale nie testowałem. Jakoś jej znieść nie mogę. Poza tym nie włączałem jej od czasu instalacji (+2 dni na poznanie), nie instalowałem więc też, SP1. Może teraz jest szybsza. Na razie się nie przesiadam. Mój XP chodzi jak marzenie i to może być przyczyną, dlaczego odniosłem takie wrażenie (dobrze spasowany XP, kontra zwykła instalka Visty). Nie można też, w tej dyskusji zapomnieć o konfiguracji komputera. Tu nie tylko procek się liczy.

Vista 64bit jest wolniejsza od wersji 32bit, podobnie się ma z xp. Wszystko zależy jakich programów się na systemie 64bit używa i to głównie one spowalniają system (32bit aplikacje). A co do porównania XP32 z Vistą64 to tutaj nie ma czego porównywać, odpowiedź jest jedna.

To jest trochę jak spór o wyższości masła nad margaryną i na odwrót. I tak za rok, dwa przesiądziemy się na Vistę 64. Jeżeli, więc kupować dzisiaj system, to lepiej kupić nowszy na przyszłość. Natomiast noname321 , ma 32 bitowy i pyta się czy będzie chodził na procku z 64 bitami. Odpowiedź brzmi: tak.

Ja się nie zgodzę z ostatnim stwierdzeniem cosika_ktosika że vista to system na przyszłość.Po pierwsze wsparcie visty basic i home premium wygasa w 2012 roku a system ten nie ma wsparcia rozszerzonego wiec w 2012 będzie można ją do śmieci wywalić.XP ma rozszerzone wsparcie do kwietnia 2014 czyli microsoft lepiej traktuje XP bo viste juz pewnie na straty spisali.Poza tym około 2010 lub 2011 microsoft wypuści Windows 7 więc lepiej zostawić sobie xpeka i dopiero za około 3 lata inwestować w system na przyszłość.Nikt się nie będzie przesiadał z XP na viste bo sie nie opłaca dopiero jak wyjdzie Windows 7 to XP odejdzie do lamusa a Vista zostanie zapamiętana jako jedno wielki rozczarowanie.

Zobaczymy, ale tu nie chodzi mi tylko o sam system. W pewnym momencie XP może zacząć sam umierać. Powoli stanie się przestarzały. Teraz weszło Dtectx 10 (10.1), wejdzie następne, karty graficzne przyspieszą. W pewnym momencie XP umrze, choćby nie wiem jak był dobry.

cosik_ktosik zgadzam się z Tobą że XP powoli staje się przestarzały ale moim zdaniem nie warto ładować się teraz w Viste lepiej przesiedzieć jeszcze te 3 lata na XP i od razu przejść na Windows 7 który jak zapewnia microsoft ma być lekki i nowoczesny.Ja osobiście właśnie na to czekam bo tak za około 3 lata chcę zmienić komputer na nowy z Windowsem 7.Poza tym sterowniki pod XP jeszcze długo będą pisane nawet dla najnowocześniejszych podzespołów bo póki co 90% systemów operacyjnych na świecie to XPeki.Pozdrawiam.