Windows 7 32 czy 64 bity?

Witam, jak jest różnica miedzy systemem 32 a 64 bitowym ? Czy ma to wpływ na programy gry itp ?

Główna różnica to taka że więcej obsługuje pamięci ram (więcej niż 4gb), po za tym kolosalnych różnic nie ma.

Jako, że standardem jest w dzisiejszych czasach 8, 16 lub 32 GB RAM to sens kupowania komputera z 32BIT systemem jest żaden, w wypadku kiedy będziesz chciał powiększyć zasób pamięci operacyjnej. Jest to ważne we wszystkich aplikacjach, które korzystają z dużej ilości pamięci operacyjnej np programy graficzne wszelkiej maści CAD’y, programy do obróbki wideo i inne. Coraz częściej będą się również pojawiać gry, które potrafią wykorzystać więcej niż 3 GB pamięci operacyjnej, więc w tym wypadku również warto zakupić 64 Bitową wersję systemu. Jeśli masz taką opcję to oczywiście zawsze wybierz system x64 jeśli procesor może taki system obsłużyć, i to nie podlega dalszej dyskusji :slight_smile:

Do poczytania: Klik

Jasne, że lepiej 64. System i aplikacje zupełnie inaczej działają, jednak jeżeli masz drukarkę udostępnioną przez print server, musisz się liczyć z tym, że nie będzie działać prawidło. Ja na przykład tak mam, że podłaczyłem drukarkę przez print serwer Edimax’a i niestety jak przesiadłem się na 64bity niestety serwer nie przyjmuje wydruków dopóki nie zresetuję usługi bufor wydruku i niestety muszę tak robić po każdym wydruku, co jest na dłuższą metę upierdliwe. Różnica jest taka, że 64bitowy system obłsuguje powyżej 3GB pamięci RAM i dodatkowo aplikacje działają o wiele, wiele lepiej, jednak muszą być napisane specjalnie pod tą architekturę. Jeżeli program będzie napisany pod architekturę 32 bitową, różnica w działu nie będzie zauważalna, ponieważ system dostuje się wydajnościowo do możliwości tej aplikacji, tak samo jak ma to miejsce z pamięcią RAM - jeżeli włożysz o większym taktowaniu, niż płyta obsuguje, to wtedy BIOS obniża jej taktowanie do wartości jaką obsługuje, a właście jaką obsługuje kontroler. Na przykład 64 bitowa wersja Excela potrafi radzić sobie z arkuszami o wadze powyżej 2GB, z tego co dobrze pamiętam. Bynajmniej generalnie chodzi o to, że radzi sobie z większymi arkuszami.

Dodane mniej niż minutę temu

Przed zakupem radziłbym jeszcze sprawdzić, czy nie będzie problemu ze sterownikami, bo jeżeli masz starszy komputer, może być problem…

W czym lepszy :?:

Czy aplikacji 32 bitowych nie uruchomisz na systemie 64 bitowym :?:

Brednie piszesz kolego [-X

Dokładnie, nic nie stoi na przeszkodzie w uruchomieniu aplikacji 32 bitowych. Co prawda nie wszystkie działają(w szczególności te starsze), ale moim zdaniem jednak większość działa bez problemu. Ja już użytkuję system 64 bitowy od początku tego roku i jak na razie spodkałem się z trzema aplikacjami, które nie zadziałały mi na tym systemie.