Windows 7 32 i 64bit - prawda i mity

Witam serdecznie. Chciałbym zakupić sobie windowsa 7 ale mam mętlik w głowie. Nie wiem czy wybrać wersję 32 czy 64 bitową. Jasne, zaraz ktoś napisze, że temat taki był wałkowany ze 100x. No tak, ja też się już naczytałem o tym naprawdę dużo i chyba to jest najbardziej w tym wkurzające. Co temat to co innego ktoś inny pisze. Pisanie prze niektóre osoby że jeśli się ma 4gb pamięci i więcej to 64 a jeśli mniej to 32 bity uważam za idiotyzm. No bo skąd taki kolo ma wiedzieć czy mając dziś 2gb pamięci nie będę potrzebował np za 2 lata 6gb. I co wtedy miałbym niby zrobić mając system 32 bitowy… A przecież taki windows ma mi starczyć na lata, a nie na miesiące. Druga sprawa to programy 64 bitowe. Ludzie piszą, że po co system 64 bitowy skoro tych programów jest ledwie parę. Jasne, z tym się zgodzę ale skąd mam wiedzieć ile ich będzie za rok czy dwa? Być może będzie już ich bardzo dużo, a ja się zamulę. To były “jakby” argumenty za 64 ale z drugiej strony boję się o sterowniki czy o działanie niektórych programów. Jak to z tym jest? Słyszałem, że niektórzy mają problem np z gg. Sterowniki i działanie programów to jest to przez co trochę się boję brać 64. Jest jeszcze jedna kwesita czy na procesorze Core 2 Duo E4500 (wiem cudo techniki to to nie jest) i 2 gb pamięci jest sens instalowania 64. Ufff napisałem się trochę :smiley: Zawsze na tym vortalu otrzymywałem rzetelną i konkretną pomoc dlatego i w tym przypadku liczę na pomoc w tej sprawie :slight_smile: . Z góry dzięki i pozdrawiam :slight_smile:

Jeśli chodzi o sterowniki sprzętowe, podaj konfigurację swojego komputera. Zobaczymy jakie są dostępne. :wink:

Jak byś przeczytał to co napisałeś to miałbyś odpowiedź :wink:

Jeżeli chcesz mieć system “na lata” i kompa który zakładasz że będziesz go rozbudowywał to zostaje 64bit. Co do sterowników. Nie masz kompa starego, a więc nie powinno być problemu. Mnie tam wszystko chodzi :wink:

Co do programów to system 64+bitowy wspiera programy 32-bitowe więc nie ma z tym większych problemów :stuck_out_tongue:

karoloos , jeśli myślisz o zakupie przyszłościowym (na lata) to weź 64-bity, bo to jest najbliższa przyszłość.

Jeśli chodzi o programy, to nic się nie bój, bo znaczna większość tych 32-bitowych będzie działała bez problemu.

Z Twoim procesorem i 2 GB ram też nie powinno być problemu (choć wiadomo, że 4 GB lepiej).

Sterowniki ? Spokojnie powinieneś znaleźć wszystkie.

Windows 64-bitowy ma tylko jedną wadę - zżera więcej miejsca na dysku niż 32-bitowy.

Ja osobiście siedzę na systemie 64-bitowym już gdzieś od roku i nie spotykam żadnych większych problemów.

karoloos ,

Procesor x86 - system x86

Procesor x86_64 - system x86 LUB x86_64

Intel Core 2 Duo obsługuje instrukcje 64-bitowe dlatego z powodzeniem możesz zainstalować system o dowolnej architekturze.

Jesteś zdania, że porada odnośnie wykorzystania pamięci jest delikatnie mówiąc nierozsądna. Jednakże nie ma w niej nic niezgodnego z prawdą. System x86 potrafi wykryć DO 4GB pamięci RAM (Vista x86, 7 x86), ale zaadresować może JEDYNIE 3.25GB RAM. Dlatego jeśli, jak sam stwierdziłeś, system ma Ci służyć przez długie lata i planujesz modernizację sprzętu pod kątem zwiększenia pamięci operacyjnej w przyszłości - rozsądnym rozwiązaniem jest wybranie systemu 64-bitowego. Przesiadka na 64-bit jest nieunikniona ponieważ (jak wynika z nieoficjalnych informacji) Windows 8, bądź Windows 9 pojawi się TYLKO w wersji 64-bitowej. Pakiet Microsoft Office 2010 także doczeka się wersji 64-bitowej. Większość aplikacji, kodeków posiada już swoje 64-bitowe odpowiedniki. Oczywiście masz pełną kompatybilność z programami 32-bitowymi. Ze sterownikami nie będzie problemu - wszystkie stworzone z myślą o Viście funkcjonują prawidłowo, można znaleźć na stronach producenta.

Uważam dokładnie tak jak poprzednicy. Jeśli zamierzasz w przyszłości rozbudowywać komputer (tj. dokupić RAM-u, itp.) to polecam 64-bit. Ze sterownikami czy różnymi programami na pewno nie będzie problemu. Ja używam wersję 64-bitową już od kilku tygodni i nie mam żadnych problemów (ani ze sterownikami, ani z programami, ani z grami). Naprawdę polecam.

P.S. System działa na komputerze z podpisu. Czyli procesor mam gorszy do Ciebie a system działa bez zarzutu.

Pozdrawiam

Tak więc konfiguracja jest taka: procesor Intel Core 2 Duo E4500, płyta główna GIGABYTE GA-946-S3, 2GB Ram, GeForce 8500GT 512MB. Aha i wielkie dzięki dla wszystkich za wcześniejszą pomoc w rozwiązaniu mojego problemu :slight_smile:

Intel INF, sterowniki do chipsetu, sterowniki do karty graficznej dostępne na witrynie nvidii bez problemu zadziałają pod kontrolą Windows 7 x64.

Ja powiem krótko x64. Opieram na własnych doświadczeniach z visty (Windows 7 to przecież vista tylko odchudzona inaczej mówiąc to czym vista miała być). Jest moim zdaniem stabilniejsza w pracy czyli nie sypie się tak często.

“nie sypie si tak czesto” wogólę się nie sypie, a po 2 kompa na lata… hm… jasne ze x64 :slight_smile: na 7 nie ma problemów ze sterami, no chyba że z modemem od neta, a resztą to luzik :wink: już wersja RC bulid 7100 była lepsza i stabilniejsza niż Vista, tylko jest jeden minus na win 7 RTM nie ma jeszcze dreamscene ;(