Windows 7 a partycje podstawowe

W najbliższym czasie będę instalował Windows 7.

Zamówiłem części do nowego kompa. Wśród nich będzie dysk 1TB. Podzielę go na 3-4 partycje.

Czy są jakieś przeciwwskazania do podziału na same podstawowe?

Pomysł wziął się stąd, że jakiś czas temu przeczytałem o wadzie rozwiązania “partycja rozszerzona podzielona na dyski logiczne”:

Powiedzmy, że mamy dysk z jedną podstawową, i rozszerzoną, a na niej 3 logiczne. W przypadku takiego rozwiązania w razie awarii jednej logicznej jest luz, ale kiedy coś stanie się z rozszerzoną to szlag trafia wszystkie logiczne.

Dodatkowo przy samych podstawowych łatwiej później kombinować w razie potrzeby ze zmianą rozmiaru partycji. (to już wiem z doświadczenia)

Podsumowując:

Windows 7

Podział na 3-4 podstawowe

Podział na 1 podstawową + rozszerzona i 2-3 logiczne

Co wg was będzie lepszym wyborem?

p.s.

Szukając u wujka google trafiłem na masę tematów związanych z rozmiarem partycji systemowej.

Nie pytam was więc ile miejsca dać miejsca na partycję systemową, ale ile miejsca zajmuje Windows 7 gdy:

Na dysku systemowym znajdują się tylko: system, sterowniki, aktualizacje, plik wymiany, niektóre programy nawet przy wyborze innego dysku część plików wrzucają na dysk systemowy więc te pliki.

Wystarczy wówczas 16-20 GB, ale będzie trochę “ścisku”. Eksploatowałem kiedyś Windows’a 7 na dysku 20 GB.

O ile pamiętam, Windows 7 odmawia instalacji przy pojemnościach dysku mniejszych niż 15 GB.

Nie ma!

To właśnie umożliwia instalator Windows’a 7. I wystarczy!

nie jestem pewny ale jest ograniczenie chyba do 4 partycji podstawowych

to jest do bootowania łatwiejsza (nie robiłem tego nigdy)możesz mieć 4 odwołania do systemu (4 systemy operacyjne) i jeśli usuniesz 1 to uruchomi się 2 i tak dalej

lecz nie uruchomią się wszystkie czyli nie będziesz miał wyboru systemu to musisz dodać do każdego bootloadera

PS.bootloader uruchomi inny system/bootloader nawet jeśli nie znajduje się na partycji podstawowej

PS.2 jak mówilem nie jestem pewny co do tego

PS.3 w 2k3,XP i starszych tylko tak można było ale teraz w NT 6.x(vista,7,2008,R2) to nie wiem jak jest czy to działa czy nie jeśli nie to ograniczenie do 128

O ograniczeniu do 4 czytałem, ale akurat to mnie nie boli bo 4 to i tak max czego mógłbym potrzebować, a prawdę powiedziawszy to może i 2 wystarczą.