Windows 7 bluescreen problem


(Kpkp0) #1

Witam

Jakiś miesiąc temu zakupiłem nowego lapotpa Lenowo y580. Była to wersja bez Windowsa. Początkowo, po zainstalowaniu systemu i wszystkich sterowników z płytki wszystko było okej, jednak po kilku tygodniach, komputer zaczął crashować przy niektórych grach. Czasami gra się wyłączała i pojawiał się komunikat "sterownik ekranu przestał działać lecz odzyskał sprawność". Zainstalowałem najnowsze sterowniki do mojej karty i problem nie zniknął. Instalowałem więc po kolei wszystkie dostępne na stronie Nvidia sterowniki dla mojej karty i nic (czysta instalacja nowych i starszch też na nic), teraz gdy włączam np. Skyrim to pojawia sie bluescreen po około minucie (czasem dłużej, to troche loteria) gry, nie ma znaczenia czy gram na ultra czy na high ( docelowo ustawia mi ultra )

Gdy mam zainstalowany starszy sterownik z płytki, którą dostałem do lapka to bluescreen jest taki :

http://naforum.zapodaj.net/26f1225e82ef.jpg.html

A gdy najnowszy ( 310.70 WHQL ) to taki :

http://naforum.zapodaj.net/800e042c1211.jpg.html

Co dziwne, niektóre gry jak borderlands 2 czy far cry 3 działają bez problemu. Skyrim z tego co mi wiadomo nie ma aż takich strasznych wymagań tymbardziej, że sprzęt mam raczej dobry :

  • oryginalny Windows 7 64 bit

  • intel core i7-3630QM

  • Nvidia GeForce GTX 660M 2048mb

  • intel HD Graphics 4000 ( słabsza karta, która jest używana przy mniej wymagających rzeczach )

  • 16 GB RAM

  • oryginalny kaspersky internet security 2012, którym właśnie przeskanowałem komputer i nic nie wykrył

Wszystkie sterowniki mam akualne, Windows Update nic nowego nie wykrywa, czyściłem wszystko CCleanerem, defragmentowałem dyski, zmieniłem w panelu sterowania Nvidia, w panelu konfiguracji Physx, żeby wybierał zawsze GTX 660M i dalej to samo, jest dużo tematów związanych z podobnym problemem jednak ciężko z nich coś konkretnego wyciągnąć, gdyż większość jest związana z wyłączaniem się komputera przy starcie bądź przy oglądaniu filmów czy uzywaniu firefoxa, a mnie wszystko działa bez zarzutu.

Proszę o pomoc bo już nie mam nerwów :frowning:


(rgabrysiak) #2

Cześć

A próbowałeś pobrać sterowniki do karty graficznej ze strony producenta laptopa? Może będa one nowsze niż te które masz na płycie.

Jakie temperatury osiąga laptop podczas gier? Sprawdź je np. programem HWMonitor

Odczytaj również pliki minidump:

szukanie-przyczyny-bsod-pomoca-bluescreenview-t376739.html

Może znajdzie się wśród nich inna przyczyna BSOD niż problem ze sterownikami bądź kartą graficzną.


(falcon89) #3

Problemem (opisywanym nawet na forum Lenovo http://forums.lenovo.com/t5/IdeaPad-Y-U … d-p/781343 ) jest taktowanie pamięci http://forum.pclab.pl/topic/816969-GTX- … la-z-gier/


(adam9870) #4

Problem ze sterownikiem karty graficznej.

Albo problem ze sprzętem

Trzeba przeczyścić chłodzenie karty graficznej, np. płyn Kontakt na wiatrak, zależy jaka to karta graficzna i jakie chłodzenie

Albo problem z oprogramowaniem.

Możliwa przyczyna problemu - zainstalowałeś nowszą wersję sterownika do karty graficznej i nowsza wersja tego sterownika powoduje problemy.

Nowsza wersja sterownika mogła zostać zainstalowana automatycznie przez Windows Update, jeżeli posiadasz włączone aktualizacje automatyczne.

Jak zmienić ustawienia aktualizacji automatycznych? pytanie-dotyczace-aktualizacji-systemie-windows-t483969.html#p3049515

Co teraz zrobić? Powrócić do starszej wersji sterowników. Skoro to karta NVIDIA, to trzeba wejść na stronę nvidia.com, poszukać innej wersji sterowników i sprawdzić.

Która wersja sterowników będzie dobra? Nie ma dobrej odpowiedzi. Albo czytamy opinie na internecie, albo metoda prób i błędów (instaluję wersję X sterownika, jeżeli dalej są problemy, to sprawdzam kolejną wersję sterownika), albo jedno i drugie.

Jak znaleźć sterowniki do karty graficznej?

Pobierz, zainstaluj i uruchom GPU-Z http://www.dobreprogramy.pl/GPUZ,Progra … 16750.html, karta Graphics Card, pole Name. Przykładowo ja posiadam kartę NVIDIA GeForce GT 330M.

W tej sytuacji mogę wejść na stronę producenta karty - firmę NVIDIA http://www.nvidia.com/content/global/global.php, wybieram język, następnie z górnego menu Pomoc, potem na kolejnej stronie Więcej w części Pobierz sterowniki, określam do jakiej karty graficznej szukam sterowników i klikam Szukaj. I dalej uzyskujemy dostęp do strony skąd można ściągnąć sterowniki.

Jeżeli chodzi o ile bitów. Wiesz, jeżeli to polski Windows XP, to interesuje Cię raczej platforma 32-bitowa. Windows XP 64-bitowy jest chyba tylko po angielsku. Pole, w którym trzeba określić edycję systemu (32-bitowy czy 64-bitowy) jest istotne w zasadzie tylko w przypadku Windows Vista i Windows 7. Bo tam zaczęła niejako na dobre wchodzić platforma 64-bitowa. Nie wiem czy jest Ci to potrzebne, ale pokażę jak to sprawdzić na przykładzie Windows 7, a w Windows Vista jest chyba identycznie.

  1. Start - prawy przycisk myszy na Komputer - Właściwości

  2. W oknie, które zostanie otwarte interesuje Cię pozycja Typ systemu

Może karta graficzna przegrzewa się?

Program HWiNFO http://www.dobreprogramy.pl/HWiNFO32,Pr … 15982.html ma opcję monitoringu temperatur (Monitoring - Sensor status - Logging start), i plik który zostanie utworzony otwieramy np. w Excelu i przeglądamy albo wrzucamy np. na http://www.speedyshare.com/ żeby skonsultować się z innymi.

Jako tymczasowe rozwiązanie problemu można wejść do Trybu awaryjnego - http://www.fixitpc.pl/topic/5694-start- … -safe-mode

W trybie awaryjnym nie są ładowane wszystkie sterowniki, nie jest ładowany sterownik do grafiki NVIDIA, rozdzielczość może być słaba, ale nie będzie bluescreenów na czas uporania się z problemem. Jako tymczasowe rozwiązanie proponuję Menedżer urządzeń, rozwiń gałąź Karty graficzne, prawy przycisk myszy na kartę graficzną której używasz i opcja Wyłącz. Tak - rozdzielczość będzie słaba ale może nie być bluescreenów. Sprawdź.


(boger) #5

tak jak pisał rgabrysiak , wklej logi z:

BlueScreenView

albo

WhoCrashed 4.01