Windows 7 czy Windows 10 - system dla małej firmy

Cześć,

udało mi się na namówić szefostwo do wymiany bardzo starych komputerów z Windows XP na nowsze - i tutaj chciałbym Was prosić o radę przy wyborze systemu operacyjnego dla tych komputerów.

 

Będą to komputery poleasingowe (Dell): procesor i3-2120, 4GB RAMu, 250GB HDD, tak więc nic powalającego na kolana. Komputery będą służyły do typowo biurowej pracy, czyli poczta, internet, pakiet biurowy, być może program księgowy. Komputery są sprzedawane z Windows 7 Pro x64, ale jest możliwość zamiany systemu na Windows 10 Pro x64.

 

Zdaję sobie sprawę, że dla Windows 7 wsparcie skończy się w 2018r (chyba, że Microsoft przedłuży wsparcie) - i to jest duży minus. Wcześniej korzystałem przez krótki czas z komputera z Windows 10 i było sporo problemów np. z instalacją drukarek. W internecie można również przeczytać sporo opinii zniechęcających do tego systemu.

 

Jakie jest Wasze zdanie? Co lepiej wybrać dla małej firmy - sprawdzony Windows 7 czy jednak nowszy Windows 10?

 

EDIT: z rozpędu napisałem w dziale dla 95/98/Me/2000/NT/XP/Vista, przepraszam i proszę o przeniesienie do bardziej odpowiedniego działu.

Zazwyczaj we firmach bardzo wysoko stawia się na stabilność oprogramowania i tu moim zdaniem pewną przewagę będzię miał jeszcze na razie Windows 7 lub ewentualnie Windows 8.1. Windows 10 jak dla mnie jest oczywiście dobrym systemem, ale jeszcze jest w fazie rozwoju (zresztą Win 10 jest już traktowany jako usługa) i wymaga jeszcze dopracowania i doszlifowania.

 

Co do wsparcia:

 

Windows 7 SP1 ma wsparcie rozszerzone do 20 stycznia 2020r. (wydawane będą już tylko poprawki bezpieczeństwa) 

Windows 8.1 posiada wsparcie podstawowe do 2018 roku, natomiast wsparcie rozszerzone do stycznia 2023 roku.

Tak jak wyżek plusem jest stabilność, a wsparcie (łatki) faktycznie w teoretycznie do 2020.

 

Kolejną rzeczą jest oprogramowanie, które masz w firmie: Czy kupisz nowe oprogramowanie (ten pakiet biurowy oraz księgowy) czy skorzystasz z starego? Jeśli z starego, to czy wspierają nowsze systemy czy zatrzymała się na XP (ewentualnie czy masz w ramach licencji dostęp do wersji na nowsze systemy)? W przypadku W7 jest ten plus, że od wersji Pro (czyli także ultimate i enterprise) mają coś takiego jak tryb XP, w ramach licencji za system (czyli nic nie dopłacasz). Jest to zmodyfikowany XP, który działa podobnie do DOSBox, czyli dla użytkownika będzie (z tego co pamiętam) wyglądało tak, że program działa z W7 (a XP się schowa tak że nie będzie go widać). Więc rozkładasz koszty na raty.

Ja w małej firmie, po sprawdzeniu że wszystkie używane programy pracują poprawnie pod W10 zmigrowałem wszystkie komputery z W7. Te komputery to tez poleadingowe HP i Dell, nawet starsze niż i3, ale za to z dyskami SSD (120GB). Pracują już bez problemu kilka miesięcy, aktualizację do W10 1607 też przeżyły i zakładam, że będą pracować dalej aż któryś krytyczny element komputera nie padnie całkowicie.

Jakiś czas temu nastała era Win10 i pomimo całego hejtu na ten system, należy przyjąć do wiadomości, że to ten system jest wiodący. Osoba, która pyta, może mieć małe doświadczenie w systemach, dlaczego więc pchać się w systemy typu 7 lub 8.1? Jeśli istnieją jakieś zasadnicze przeciwwskazania to można się zastanawiać, a jak nie to Win10.

 

Win10 czasami ma problemy z drukarkami (osobiście potknąłem się o sterowniki HP). Migracja z systemu na system oczywiście po uprzednim formacie partycji…

O czym  dobitnie  świadczą statystyki:

Wiedzie po byku pomimo darmowego update i wciskania na siłę na czym tylko się da :stuck_out_tongue:

Witam,

dziękuję wszystkim za odpowiedzi i wyrażenie swojego zdania.

Zdecydowałem, że wybiorę Windows 7.

 

W podobnym temacie, jedna z osób napisała:

“ludzie powtarzają co tam gdzieś usłyszą i dokładają swoje jaki to ten 10 jest niedobry”

…jednak to nie jest tak, że to jakaś “ludowa legenda”, że Windows 10 potrafi stwarzać problemy - częściej

niż właśnie 7. Nie wyobrażam sobie sytuacji, że przy co drugiej aktualizacji dla Windows 10 będę się zastanawiać czy tym razem trafi na mnie i będę zmuszony przywracać systemem z backupu.

Dlatego postanowione - będzie sprawdzony w boju Windows 7.