Windows 7 czy Xp, na starszym sprzęcie

Wiem, że takich tematów było dużo ale mam nadzieję uzyskać odpowiedz.

Postanowiłem sformatować stacjonarny komputer gdyż dawno tego nie robiłem, zaczął trochę przymulać i pewnie wyjdzie mu to na dobre.

Zastanawiam się nad instalacją systemu, nie wiem który wybrać. Mam XP pro, oraz 7 z drugiego kompa.

Parametry:

Intel Pentium D 3,06 GHz

RAM 2x1GB 667 MHz Kingstone

Palit GF 8600 GT 256

Co będzie lepiej działać na takim sprzęcie. Wiem, że 7 zgarnia ponad 1 giga RAM-u, XP to około 300, więc różnica jest znacząca. Komp głównie do internetu, filmów, pisania dokumentów, i trochę gierek, zarówno starszych jak i nowszych które na nim ruszą [detale low a jak się da to średnie :P, karta już nie ta ale daje radę]. Co myślicie ?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Ja pokusiłbym się o 7. Też mam 2 GB ram’u (co prawda DDR3) i działa bezproblemowo. A z RAM’u ciągnie mi też karta grafiki zintegrowana.

No jak powyłaczasz Areo i pare innych graficznych udoskonaleń to 7 pójdzie

Na tych parametrach powinno pójść Aero jak i system Windows 7.

PS

Windows 7 z poprzedniego komputera - na jakiej licencji jest oparty na OEM czy na BOX ?

mz nie warto pakować się w 7 na tym sprzęcie ,xp przecież będzie sobie spoko radzić.

7 pojdzie na nim spokojnie ale niewiele zostawi dla innych dlatego jeżeli sie zdecydujesz na sevena to go bedziesz musiał trochę pozbawić blasku

No to jest pierwszy wielordzeniowy procesor, ale Win7 spoko pójdzie. Win7 do internetu chodzi już na 788MB RAM, 1.5GB RAN uważam za minimalny standard, na 2GB się zmieścisz jak nic wielkiego nie robisz.

marian3k , przy pentiumie D możesz spokojnie wrzucić 7. Ja mam pentium 4 3GHz(jest to starszy proc od Pentium D) i mnie 7 działa bez problemu. Co do gier, to też mi się wydaje, że też nie będzie problemów, ale to zależy jeszcze jaka gra, bo mnie np. Max Payne II nie chciał ruszyć a Max Payne I o dziwo ruszył, tylko że nie działał dźwięk, ale problem rozwiązałem nieoficjalnym patchem…

Piotr92 , wyłącz wszelakie efekty (nie myllić z Aero), też trochę pomoże.

Nic nie musisz wyłączać. Zainstalowałem Win 7 x86 na mojej siostry kompie (athlon 64 4200+, integra geforce 6100, 2gb ram) i wszystko działa, nic nie muli etc.

Komp do internetu, skype, gg, filmy, oglądanie zdjęć, starsze gierki, obrabianie słiit foci na NK w PS :roll: .

Polecam.

Komfort pracy będzie dużo lepszy na XP.

Widzę, że zdania są podzielone. Chyba zainstaluje 7 i sprawdzę jak będzie sobie radził, oczywiście daruje sobie zbędne bajery, aero nie jest mi potrzebne. Jak praca nie będzie satysfakcjonująca wrzucę XP. Dzięki za odpowiedzi.

E: Oba systemy są na licencji box.

Aero właśnie możesz sobie zostawić, bo będzie Ci działać bez problemu, skoro mnie działa na o wiele słabszej grafie…

Aero działa bez zawiech na zintegrowanej grafie nawet :wink:

Tak ale możliwe że Aero + efekty typu gładkie wysuwanie menu, cienie itp. zakładajmy że zajmują przy jakiś czynnościach 10% Pentiuma D a bez tego 5% - 5% Szybkości na grze da się zauważyć. W normalnej pracy - oczywiście Aero można użyć.

Ja mam komputer o nawet gorszych parametrach od twojego a siódemka działa bez problemów. XP-ka nie mogę zainstalować bo nie widzi mi graficznej zintegrowanej.

A mam do dyspozycji

Procesor Intel Pentium E2160 2 x 1,8 GHz 2 GB RAM i karta graficzna zintegrowana Intela 382 czy 386 MB dokładnie nie pamiętam.

Wg. mnie musiałbyś mieć trochę lepszy sprzęt i co najmniej 4GB RAM, aby 7 działał tak szybko jak XP, oczywiście na tym sprzęcie też będzie dobrze, jednak troszkę wolniej.

Szybciej/wolniej to pojęcie względne. Dzięki dobrym funkcjom w 7 można zaoszczędzić czas w stosunku do XP.

Ja wczoraj odpaliłem W7 na moim leciwym już laptopie. Procesor 1,86 Ghz, 2 GB ram DDR2, grafika nie spełnia żadnych założeń nowoczesnego systemu. Moje odczucia? Dzięki dosyć szybkiemu dyskowi (zmieniałem) całkiem mile się zaskoczyłem. Nie sądziłem, że mój 5-cio letni laptop podoła z W7 na pokładzie. Wiadomo, wodotrysków nie ma, ale są mi nie potrzebne. Komfort jest zadowalający, na dosyć przyzwoitym poziomie.

Win XP na nowszym sprzęcie chodzi WOLNIEJ jak Win 7. Przynajmniej w moim wypadku tak było i reszty kompów na których instalowałem oba systemy