Windows 7- dziwna jakośc obrazu, rozdzielczosci

Witam!

Mam kolejny problem z ustawieniami windowsa 7. Moja jakośc obrazu znacznie uległa pogorszeniu. Tak jakbym nie miał po prostu sterowników wgranych- mam ponieważ pobrałem aktualizacje i zainstalowały się automatycznie. Wcześniej używałem windows xp professional i była dobra jakośc. Dodam, że to na pewno nie jest wina monitora.

Płyta główna

Typ procesora AMD Sempron, 1600 MHz (8 x 200) 2600+

Nazwa płyty głównej ASRock K8Upgrade-NF3 (4 PCI, 1 AGP, 1 Future CPU Port, 2 DDR DIMM, Audio, LAN)

Mikroukład płyty głównej nVIDIA nForce3 250, AMD Hammer

Pamięć fizyczna 1024 MB (PC3200 DDR SDRAM)

Typ BIOS’u AMI (07/16/07)

Port komunikacyjny Port komunikacyjny (COM1)

Port komunikacyjny Port drukarki ECP (LPT1)

Ekran

Karta wideo ATI Radeon 9550 / X1050 Series(Microsoft Corporation - WDDM) (128 MB)

Karta wideo ATI Radeon 9550 / X1050 Series(Microsoft Corporation - WDDM) (128 MB)

Akcelerator 3D ATI Radeon 9550 (RV350)

Multimedia

Karta dźwiękowa Creative Audigy LS Audio Processor

Magazyn

Kontroler IDE Kontroler NVIDIA nForce3 250 Parallel ATA

Kontroler IDE Kontroler NVIDIA nForce3 250 Serial ATA

Kontroler SCSI/RAID Kontroler RAID NVIDIA nForce

Napęd dyskietek Stacja dyskietek

Dysk fizyczny SAMSUNG SP1614N ATA Device (160 GB, 7200 RPM, Ultra-ATA/133)

Napęd dysków optycznych JLMS XJ-HD165H ATA Device (16x/48x DVD-ROM)

Status dysków SMART OK

Pozdrawiam

Daj screena jak to wygląda…

http://zapodaj.net/bfff4e03678b.jpg.html

Dodatkowo napiszę jeszcze, że mozilla firefox strasznie rozciąga obraz , przez co grafika na stronie lub zdjęcia są nieco zniekształcone.

  • Teraz przy korzystaniu z komputera ok. 1h bolą mnie oczy. Przy poprzednim obrazie ekranu mogłem siedziec nawe 12h dziennie i nie odczuwałem zmęczenia oczu.

No dziwne ale dla mnie wygląda to dość normalnie.

Sprawdzałeś monitor na innym kompie?

Tak, na pewno nie jest to wina monitora. A jak np. mam skonfigurowac przeglądarkę mozilla, żeby tak nie rozciągała?

Nie wiem o jakie rozciąganie Ci chodzi.Wg. mnie wszystko wygląda ok.

Spróbuj trzymać Ctrl i kręcić kółkiem myszy(nie wiem czy o to Ci chodzi).

A wchodzi może w grę taka opcja, że windows 7 wyswietla wiecej kolorow?

Jeśli chodzi o kolory to może zrób kalibrację wyświetlania kolorów.

Start i wpisz: dccw.

Ja sobie nie stwarzam przecież sztucznych problemów. Może do zdjęcie Wam pokaże, że naprawdę coś jest nie tak.

http://zapodaj.net/384a5e25379c.jpg.html

P.S Nie wiem co robic, pomocy!

kmikrk , szczerze?

Ja nie widzę nic nadzwyczajnego w tym zdjęciu, prócz tego, że chyba rozdzielczość masz za małą. :wink:

To taki problem zmienić? Może nie masz odpowiednich sterowników do karty graficznej zainstalowanych i “jedziesz” na systemowych?

Wciśnij przycisk AUTO na monitorze. :wink:

Jak we wcześniejszym screenie…Nic nadzwyczajnego…

Z tym rozciąganiem obrazków w przeglądarce, to tak jak inni nie bardzo wiem o co chodzi :-). Dla mnie też wszystko wygląda w porządku.

Hmm… Obraz na obu zrzutach naprawdę wygląda OK, przynajmniej obiektywnie. Ale, subiektywne odczucia mogą być różne, wiadomo. Skoro kiedyś było lepiej a teraz do kitu, to jasne że coś jest nie tak :slight_smile:

  • Poeksperymentuj z ustawieniami. Włącz/wyłącz funkcję ClearType, zmień na niestandardowy (albo przywróć standardowy) rozmiar czcionki ekranowej

  • Sprawdź, czy częstotliwość odświeżania to 60Hz dla monitora LCD lub minimum 85Hz dla “zwykłej bańki” (o ile jakimś cudem jeszcze taki masz)

Wszystko to znajdziesz w: (Prawy klawisz myszy na pulpicie -> Personalizuj -> /Zobacz też/ -> Ekran)

Możesz też zmienić czcionkę jaką wyświetlane są różne elementy Windows, z stosowanej w 7-ce SegoeUI na stosowaną w XP Tahoma. Np tak:

http://www.sevenforums.com/tutorials/11 … hange.html

Najlepiej od razu ‘Option three’ :slight_smile:

Pobierz oba pliki: Set_Tahoma_Default_Font.reg i Default_Fonts.reg i eksperymentuj

Nie wiem, czy to możliwe żebym miał za słabą kartę graficzną (radeon 9550) do systemu windows 7? Chyba, że coś się popsuł monitor.

Niby screeny są ok, ale strasznie męczą się oczy przy krótkim czytaniu, korzystaniu… Coś mi się wydaję , że muszę jeszcze raz postawic system tyle , że XP. W pracy pracuję na XP i w ogóle nie męczą mi się oczy przed monitorem, a tutaj napisanie tego posta powoduje, że pieką mnie oczy. Taktowanie LCD to 60mhz.

kmikrk , jesteś pewien, że masz odpowiednie stery do grafiki?

Zostawiłeś wybór systemowi (poprzez WU), czy instalowałeś sam?

Może te wybrane przez system (jeśli tak to postanowiłeś rozegrać) są nie do końca odpowiednie?

Jaką masz ustawiona rozdzielczość?

Częstotliwość odświeżania, taktowana może być szyna FSB. :wink:

Jeśli system się zainstalował, uruchomił i nawet włączył Aero to karta może być za słaba do jakichś wypasionych gierek czy potężnych aplikacji graficznych/CAD. Do normalnego użytkowania wystarcza. Ja na ten przykład “jadę” na GeForce 440FX z 128MB pamięci i “jakoś” żyję :slight_smile:

Zanim wrócisz do XP - spróbuj jednak, jak już pisałem poeksperymentować. Wyłącz/włącz Aero (może przeszkadzają ci te przezroczystości i efekt szkła?). I jeszcze jedno. Chyba ktoś już tu o tym wspominał, ale na wszelki wypadek sprawdź, czy rozdzielczość jest ustawiona na natywną dla monitora. To ważne w każdym przypadku, ale jeszcze ważniejsze w przypadku monitorów panoramicznych. I jeszcze, bo kończą mi się pomysły :slight_smile: , wejdź do opcji sterownika karty graficznej (pewnie ATI Catalyst) i wszystko co się da poprzestawiaj na Default. Może tu jest coś namieszane?

Hehe, pisząc to byłem dośc zmęczony więc napisałem “taktowanie” :stuck_out_tongue: mój błąd. Co do sterowników to korzystam z tych , które zaproponował system windows 7. Natomiast kolega z pracy polecił mi aby pobrał te sterowniki: http://sites.amd.com/us/game/downloads/ … n7-32.aspx . Postąpiłem zgodnie z wskazówką , ale to nic nie pomogło.

Jeżeli chodzi o rozdzielczośc monitora to nie mogę dac wyższej ponieważ wtedy ekran robi się czarny.

A jaką masz obecnie rozdzielczość?

I jaki monitor?

Jeśli chodzi o bolące oczy to chodzi oczywiście o odświeżanie - największa rozdzielczość i wtedy maksymalne odświeżanie na jakie pozwala monitor przy danej rozdzielczości

W przypadku LCD odświeżanie powinno być max 60Hz a w przypadki CRT powinno być w okolicach 100Hz. Dodatkowo zbyt wysokie odświeżanie w LCD może doprowadzić do uszkodzenia matrycy a na pewno nie poprawi komfortu pracy.