Windows 7 + FDD + Chipsety AMD = problemy


(jrd) #1

Zmontowałem ostatnio dwa komputery, oba na płytach z chipsetami AMD, jedna płyta to Gigabyte’a: ga-ma790gp-ud4h, druga to: MSI 870a-g54. Na obu mam problemy z obsługa napędu FDD, gdy zainstaluję na nich Windows 7.

Po instalacji Win 7 32 bit, bez wgrywania sterowników, a także po wgraniu wszelkich możliwych najnowszych sterowników do chipsetu ATI, itd... nie ma różnicy, występują dość dziwne objawy przy próbie zapisu pliku na dyskietkę w komputerze z ww. płytą.

Błędne działanie stacji dyskietek… objawia się następująco: wkładam czystą sformatowaną dyskietkę do napędu, nagrywam np. na nią plik 300k, widać, że zapis na dyskietkę następuje, pasek postępu wyświetla się na ekranie i napęd słychać, że działa i dioda w napędzie się pali, niby wszystko działa normalnie…

Po wgraniu pliku na dyskietkę, w eksploratorze wyświetla mi się zawartość dyskietki z 1 plikiem… niby wszystko ok.

Wyjmuję dyskietkę i wkładam ją ponownie i znowu wyświetlam zawartość dyskietki i co ? Eksplorator pokazuje, że nic na niej nie ma (a był 1 plik ?), jak obejrzę sobie właściwości napędu A:, to mam wykres zajętości pokazujący że zajęte jest właśnie 300k.

Ok., powtarzam zapis, tego samego pliku, przed wyjęciem plik jest, wyświetla się, wyjmuję i wkładam dyskietkę i co mam?

Znowu niby dyskietka nie ma żadnych plików, ale zajętość jest już 600k.

To jest błąd w 100% powtarzalny, nie jest to wina napędów FDD, bo mam 2 różne, jeden nowy a drugi dość stary i oba dają ten sam efekt, kable też wymieniałem.

Problem jest tylko z zapisem, odczyt starych dyskietek zapisanych na innych komputerach jest poprawny, wygląda na to, iż problem dotyczy tylko Windows 7, problem jest tylko z zapisem i dotyczy jakiegoś błędu w aktualizacji fat-a na dyskietkach...

Co ciekawe, zaobserwowałem, iż przykładowo, gdy zapiszę na dyskietce kilka plików, np. 3 pliki, przełożę dyskietkę do napędu na innym komputerze, to na początku niczego nie widać, dyskietka wydaje się pusta, choć widać, iż ma jakąś „zajętość”. Teraz jeśli dopiszę np. jeszcze jeden plik, już na komputerze który obsługuje dyskietki poprawnie, i wyświetlę zawartość dyskietki, nagle na dyskietce pojawiają się 3 pliki - 2 z 3 brakujących plików i ten nowy który dopisałem.

Aktualizacja BIOS-ów do najnowszych nic nie dała.

Jeśli zainstalujemy na komputerach XP lub Vistę, napędy działają poprawnie.

Wniosek jest prosty - płyta z chipsetem Ati + Windows 7 = problem z fdd.

W Googlach dosyć długo poszukiwałem rozwiązania problemu, namierzyłem podobne przypadki:

http://wss.pl/frmThread.aspx?id=543055

jest tam wypowiedź, iż taki problem mają płyty Gigabyte’a, a ja mam MSI :frowning:

inne strony już angielskojęzyczne to np.:

http://www.eggheadcafe.com/software/asp ... issue.aspx

http://social.technet.microsoft.com/For ... c2e257001e

Nigdzie nie znalazłem ew. rozwiązania... poza wpisami, iż dyskietki to przeżytek, ja niestety ten przeżytek jeszcze czasem potrzebuję, i niestety nie mogę niczego na dyskietce zapisać. Poza tym jeśli producenci płyt umieszczają na nich port FDD, to raczej chyba nie do ozdoby, ale żeby jeszcze z niego w razie potrzeby skorzystać, nawet gdybym to robił raz na rok.

Może ktoś wcześniej z Was spotkał się z takim problemem?

-- Dodane 08.11.2010 (Pn) 20:18 --

Na forum http://social.technet.microsoft.com/For ... 0e16531477

zostało podane rozwiązanie, które u mnie zadziałało.

Należy w BIOSIE wyłączyć opcję High Precision Event Timer (HPET), tj. ustawić ją jako disable!

TO DZIAŁA! :lol: =D>