Windows 7 - fragmentacja dysku


(Cyba91) #1

Witam, mam drobne pytanie. Zauważyłem że w windows 7 partycja systemowa nie ulega tak bardzo fragmentacji jak w poprzednich wersjach systemu. Mam na myśli XP (tu był koszmar, trochę przenoszenia danych, świeżych plików i fragmentacja dysku ponad 20% w krótkim czasie to norma) i Vistę :wink: 2 miesiące temu stawiałem system, fragmentacja do dziś oscyluje się w granicach 6-7% przy codziennym czyszczeniu zbędnych plików tymczasowych. Mam wyłączoną automatyczną defragmentację systemowym narzędziem, która domyślnie jest włączona po zainstalowaniu systemu. Czy Microsoft naprawdę tak się bardzo postarał, czy lecą jeszcze w tle jakieś usługi odpowiedzialne za defragmentacje tego? :wink:


(phx84lbn) #2

Z tego co mi wiadomo Win7 juz podczas instalacji umiejscawia najważniejsze pliki w najszybszych częściach dysku / partycji. Taka sama sytuacja ma miejsce podczas instalowania aktualizacji.

Do tego dochodzi własnie również kolejna wersja systemu plików NTFS - Windows radzi sobie z nim po prostu lepiej.

Zaznaczam że są to moje własne obserwacje niż oficjalne informacje.


(Piotrkijak) #3

Wydaje mi się, że Microsoft po prostu aż tak się postarał, ponieważ ja mam wyłączoną defragmentację(do defragmentacji używam programu TuneUp Utilities) i po ponad miesiącu mam raptem 1,9% .


(Stonerek) #4

To przeważnie pliki tymczasowy podnosiły ten poziom procentowy fragmentacji, nie usuwaj tych plików a zobaczysz że będziesz miał większy wskaźnik procentowy.