Windows 7 Home Premium SP1 COEM Polski - zmiana komputera

Dobry wieczór,

Pięć lat temu kupiłem komputer - znajomy go złożył, kupił i zainstalował Windowsa 7-kę, oczywiście legalną. Niestety komputer dokonał żywota i nadaje się na śmietnik a ja chciałbym kupić nowy. Zgubiłem płytkę instalacyjną, ale mam kod aktywacyjny (szczęśliwie zapisany w notatniku).

Ściągnąłem iso ze strony Microsoftu - po podaniu kodu wyświetliło mi się, że mam wersję oznaczoną jako Windows 7 Home Premium SP1 COEM Polski

I teraz pytanie - czy mogę zainstalować ten system na nowym komputerze?

Dziękuje bardzo za odpowiedzi
Mateusz

Nie. Przenoszenie systemu oem pomiędzy komputerami nie jest moim zdaniem zgodne z licencją. Byłoby np wtedy, gdyby ten pierwszy komputer się zepsuł i w efekcie aby go naprawić, trzeba wymienić np 90% podzespołów na nowe.

Jakbyś przeczytał EULA, to jest napisane : “jeżeli konsument nabył oddzielne oprogromawanie lub dokonał jego uaktualnienia, może przenieść licencję na nowy sprzęt, z wcześniejszym usunięciem tego oprogramowania ze starego urządzenia”. Jakoś tak brzmiało.

Do Autora. Nie wiem jak to jest w laptopach, ale na PC spróbuj zainstalować z kluczem co masz, a potem w cmd jako administrator wpisz slmgr.vbs -ato . Powinno aktywować i pominąć opcję dzwonienia do MS. A i ściągnij wersję obrazu bez oznaczenia coem.

1 polubienie

Zawsze można zapytać u źródła: Microsoft Answer Desk, tel: 801 802 000 lub +48 22 594 1999 :slight_smile:

Drogi przyjacielu, moderatorze @januszek M$ powie ci stałą formułkę : “nie można przenieść licencji oem / upgrade, mimo iż oprogramowanie jest kupione oddzielnie, ponieważ to jest sprzeczne z typem licencji”. Czyli M$ zaprzecza swojemu EULA.

@anon25492837, Tutaj znajdziesz plik z treścią licencji OEM Windows 7 HP. Wskaż proszę fragment, który wg Ciebie daje userowi prawo przenoszenia licencji pomiędzy komputerami.

A zainteresowałeś się główną EULA systemów Windows 7 i przypadkami oddzielne oprogramowanie i już zainstalowane na sprzęcie ? Wydaje mi się i tak i siak, że aktywacja przejdzie tą metodą co opisałem. Ale… w UE chyba prawo umożliwia przenoszenie licencji, jak się nie mylę, więc MS dużo sobie może gadać. Tu cytuję, bo autorowi siadł PC :

" Oferta Microsoft w zakresie licencji OEM, a zatem Original Equipment Manufacturer, jest bardzo bogata i obejmuje programy należące do rodziny Windows oraz Wndows Server. Czym charakteryzują się licencje OEM? Przede wszystkim są one przypisane do konkretnego urządzenia, a dokładniej do płyty głównej. Jeżeli płyta główna ulega uszkodzeniu, tym samym umowa licencyjna zostaje wygaszona. Jeżeli zainstalowana zostanie nowa płyta - licenję można odnowić."

@anon25492837 Zarzucałeś mi, że nie przeczytałem treści licencji bo Tobie się coś wydaje? Moim zdaniem opierasz się na jakiś plotkach z Internetu, które mylą licencję OEM z licencją BOX. Treść tej ostatniej masz tutaj - przenoszenie licencji BOX na inny komputer jest w pkt 17. Tyle, że autor tematu nie ma licencji BOX ale ma OEM, dlatego jedyna legalna droga to naprawa komputera a nie przenoszenie licencji na nowy.

Post wyżej zacytowałem z oficjalnego źródła MS pewien fragment zasady licencjonowania OEM wg MS. A poza tym chroni nas dyrektywa UE, mówiąca, że możemy przenieść licencję, jeżeli posiadamy oddzielne oprogramowanie niekupione razem ze sprzętem. I tu OEMy też są brane pod uwagę. A pomijając umowę na odrębną wersję systemu, czytałeś treść ogólnej EULA i o przypadkach co napisałem ? Autorowi powinno się aktywować po procesie, który opisałem, ba nawet przejść oryginalność.

I znowu coś Ci się wydaje… Nie chodzi o “dyrektywę” tylko o wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który możesz sobie przeczytać TUTAJ - treść orzeczenia jest na samym końcu dokumentu, wcześniej jest wyjaśnienie. W omawianym tutaj przypadku ten wyrok nie ma zastosowania bo autor tematu, jak sam napisał, zgubił oryginalny nośnik…

@januszek mam pomysł. Zamiast gdybać, uzasadniać racje i itp. Mam pokojowe rozwiązanie. Niech autor wątku spróbuje zrobić wg tego co napisałem z poleceniem cmd i sami się przekonamy czy zadziała. Wiem na sto procent, że z laptopami to nie przejdzie. Ani ja, ani ty nie mamy pewności, bo Windowsy to dziwne twory. Tak więc, co ty na zasugerowany przeze mnie kompromis ?

Postawiono tu pytanie o legalność operacji przeniesienia licencji oem na nowy komputer, w przypadku kiedy oryginalny nośnik został zagubiony a nie o metodę obejścia procesu aktywacji…

Nie ma się o co spierać - OEM licencja przypisana do głównej płyty nie przenoszalna!!! Licencja BOX dowolnie przenoszalna na dowolny komputer po uprzednim odinstalowaniu na poprzedniku. Stąd też spora różnica cen pomiędzy nimi (BOX droższy od OEM). Kto twierdzi inaczej - niech wpierw zadzwoni do MS i zapyta. Ich nie obchodzi czy komp się spalił czy uległ całkowitemu zniszczeniu. Ich w przypadku licencji OEM interesuje czy płyta główna ocalała. Jeżeli płyta ta sama mamy sporą szansę na legalną aktywację systemu z wymienionymi na nowe podzespołami (dysk twardy,karta grafiki itp.).

Czy oryginalność nie jest ważniejsza ? Jak przechodzi aktywację i oryginalność, to po co konsultacje z MS ? Im tak na prawdę chodzi o $$ z oem-ów, a prawda jest taka, że większość oem przechodzi aktywację i oryginalność na nowych sprzętach, po uprzednio usuniętym systemie ze starego urządzenia. I raczej użytkownik powinien być cwańszy od MS i wykorzystać fakt iż tak się dzieje i nie dać się robić w butelkę i co nowy sprzęt, to płać za system. :slight_smile:

Wyżej, w poście #11 znajdziesz link do wyroku ETS. Zerknij… :wink: Tutaj omówienie tego wyroku, po polsku: https://bezprawnik.pl/uzywane-oprogramowanie-legalna-sprzedaz/

Nie mylić dwóch różnych rzeczy. Odsprzedaż to jedna rzecz a legalna aktywacja to druga rzecz. Gdyby powtarzam gdyby licencję OEM można było dowolnie przenosić to po co istnieje licencja BOX? Czy istnienie licencji BOX w tym przypadku było by uzasadnione? Dlatego OEM jest tańsza od BOX bo ma ograniczenia których to nie posiada BOX. To że OEM-a ktoś może aktywować na innym kompie to nie znaczy, że jest w porządku i niech się nie zdziwi jak po niedługim czasie wyskoczy mu czarny pulpit z napisem, że jest problem z legalnością danego systemu.

To właśnie próbuje powiedzieć. UE pozwala, a MS że jest z USA, musi się dostosować. I można sprzedać OEM/BOX (warunek oddzielny nośnik z oem i kluczem).

Moim zdaniem za jakiś czas Microsoft się dostosuje i podział na oem oraz box zniknie. Skoro zdecydowali się, że wersje OEM trafią do detalicznych kanalów sprzedaży to musieli to brać pod uwagę.

ps. Zobaczcie jak ceny wersji box ostatnio spadły a oem chyba rosną:

@januszek To skutek prawa UE i tego, że MS musi się dostosować. Choć, piszesz że podział na oem box zniknie przy W10. Pytanie teraz jedno. Ludzie się z tego śmieją, a inni biorą poważnie. Mówi się o tym od dawna. Czy możliwe, że W10 dla zwykłych Kowalskich wejdzie w abonament ? Jest już oferta dla firm…