Windows 7 i bootowanie z Cd

Witam.

Otóż mam problem z komputerem brata.

Dzis zakupiliśmy Windowsa 7 64 bit.

zainstalowaliśmy go na komputerze, po czym zmieniliśmy od razu sprzęt na nowy który został zakupiony wcześniej.

Jako że po zmianie sprzętu ( płyta główka i ram) komputer się nie odpalał(resetował się po wczytywaniu się windowsa)

Chcieliśmy zainstalować sterowniki w trybie awaryjnym. ale też się nie odpalił =/.

Więc chciałem zformatować partycje systemową poprzez płytkę instalacyjną windowsa. jednak tu jest problem.

W biosie nie mam pokazanego cd-romu do ustawienia w bootowaniu. Mam tylko dwa dyski które są podpięte do kompa.

Stacja CD-Rom jest troszke starsza więc potrzebna była przejściówka z IDE na sata. Taką też mamy. Podłączone i lampka się świeci. Ale nie widzi naszego CD-Romu.

Nie wiem jak zrobić formata aby zainstalować nowe sterowniki na komputer ;/ Jakieś pomysły, ktoś już miał taki problem i jak sobie z nim poradził?

Będę wdzięczny za każdą próbę pomocy :wink:

A po co podłączyłeś napęd CD poprzez przejściówkę SATA?

Na płycie głównej masz złącze IDE (niebieskie, podłużne gniazdo), do którego podepniesz nawet najstarszy napęd CD, starą, klasyczną taśmą IDE 80 lub 40 żyłową. Taką taśmę 80 żyłową pownineś mieć w komplecie z płytą główną. Wtedy na pewno BIOS komputera wykryje ten napęd.

Poza tym zupełnie nie rozumiem tej kombinacji instalowania Windowsa na komputerze a potem podmieniania mu płyty głównej i najważniejszych części. Tak się nie robi. System Windows (i jakikolwiek inny system) należy instalować docelowo na takim sprzęcie, na którym ma być zainstalowany. Jeśli to miało być po to, aby stara płyta widziała napęd CD, to zrób jak napisałem wyzej, czyli podłącz stary napęd do złącza IDE w nowej płycie głównej. Wtedy zainstaluj system Windows jeszcze raz.

Powodzenia

Zrobiłem przez przejściówke sata bo na płycie nie ma wjścia IDE bo jest jedną z nowszych ? Już aż tak tępy nie jestem -.- .

Bo jak zmieniałem sprzęt nawet na windowsie XP to nie moghłem zainstalować sterowników do nowego sprzętu bo komputer się nie uruchamiał na starym systemie i nowym sprzęcie. W dodatku nie moge zainstalować plików asusa na plikach intela, wogóle nie odpala płyty bo “sterowniki nie są na tą platformę”.

Przecież w specyfikacji swojego sprzętu podałeś płytę:

AsRock AsRock A780GXH/128M /AMD 780G

a ona posiada złącze IDE:

http://www.asrock.com/mb/overview.asp?M … 80Gxh/128M

Podaj firmę i model płyty głównej komputera brata!

ReV, musisz precyzyjniej opisywać problemy, dokładnie podając o jaki sprzęt chodzi. Regułą jest, że sprzęt wymieniony w stopce jest sprzętem, o który chodzi w poruszanym problemie.

Ok sorry mój błąd, pisałem troszke z pośpiechu. Dobra to opiszę to tak :wink:

Płyta główna mojego brata to

AsRock AsRock 880G PRO3 /AMD 880G, DDR3/

I teraz tak, wcześniej miał XP i na starej płycie głównej wszytko było ok,

Wymieniliśmy na nowy sprzęt i komputer się resetował i nie mieliśmy przejściówki do CD-Romu aby zainstalować sterowniki czy sformatować dysk, więc zostaliśmy na starym sprzęcie z nadzieją żę któregoś dnia nas oświeci co zrobić, BO jak kupiliśmy przejściówkę nadal nie widziało cd-romu po wsadzeniu nowej płyty główej pod windowsem XP.

(Stara płyta to Gigabyte ga-g31mx-s2)

Teraz ( jak ma wyjśc battlefield 3) chcemy aby nasza gra była przyzwoita, więc zakupiliśmy Windowsa 7 wersje 64 bit. Zainstalowaliśmy go, wyłączyliśmy komputer i zmieniliśmy sprzęt, Komputer nadal się resetuje, CD rom podpięty ale przy wybierania oipcji bootowania nie wykrywa go aby zrobić formata ;/

Najpierw spróbuj w BIOSie tej nowej płyty głównej przestawić tryb pracy danego kanału SATA na “IDE”. Czyli kanał SATA, do którego podłączyłeś CD poprzez przejściówkę, przełącz w tryb IDE. Bardzo możliwe, że to już rozwiąże sprawę.

Drugie rozwiązanie może głupio zabrzmi, ale najpewniej byłoby dokupić podpinaną na USB kieszeń zewnętrzną na napędy CD/DVD (lub dowolną kieszeń na dyski zewnętrzne 3,5-calowe). To może być sama przejściówka IDE-USB z podpinanym osobno zasilaniem, niekoniecznie cała kieszeń. Twoja płyta główna na milion procent obsługuje uruchamianie komputera z USB, więc problem będzie rozwiązany.

No więc tak.

Nie wiem czy o to chodziło ale w BIOSie mam takie coś ( nie jestem biegły w biosie ani sprzęcie komuterowym więc za głupie stwierdzenia i pytania z góry przerpaszam :D)

mam takie opcje:

Sata controler (do wyboru- Enable/Disable) włączone Enable

Sata Mode ( do wybrou- IDE mode/RAID mode/ AHCI mode) włączone IDE mode

Sata IDE combine mode ( Do wyboru- Enable/Disable) włączone Enable

Tak to powinno wyglądać? Jak tak to ciągle tak było ;/

Podłączyłem też jakikolwiek urządzenie USB i w okienku wyboru Bootowania nie widać także tego urządzenia tylko dyski ;/

PS.

W dostępnych wejściach sata Bios wykrywa tylko

Sata 1 - dysk

Sata 2 - dysk

sata 3( podłączony tu jest CD-Rom) - empty

4/5/esata - empty

Ustawienia dobre, ale jeśli to nic nie dało to myślimy dalej.

Z obojętnie jakiej pamięci USB nie wystartujesz komputera, poniewasz musi ona mieć właściwości startowe (musi być odpowiednio przygotowana do uruchamiania komputera). CD podłączony przez USB będzie widziany jako CD na USB i będzie można uruchomić z niego komputer.

Teraz przyszło mi jeszcze jedno do głowy. Mając oryginalną płytę Windows 7 możesz sobie spreparować takiego Windowsa 7 uruchamianego z pamięci USB (koniecznie 8GB lub większa). Tutaj masz linka do jednego z wielu opisów w sieci:

http://www.windows7.pl/forum/index.php/ … 415.0.html

Używając Google znajdziesz ich więcej. Wtedy spokojnie zainstalujesz Windowsa 7 nawet w trybie AHCI.

Dodane 27.09.2011 (Wt) 0:23

Tutaj znalazłem jeszcze jeden opis:

http://www.porady.org/instalacja-windows-7-z-usb/

Jest ich wiele i na pewno któryś się przyda.

Nie dysponuję na tą chwilę taką ilością pamięci na urządzeniu USB =X

A może wrócić na stary sprzęt, i może jest jakiś sposób aby zainstalować te sterowniki na innym sprzęcie ?

Albo chociaż w sumie. teraz a to wpadłem, dało by się zrobić tak aby wrócić na stary sprzęt z jego poziomu zrobić format dyasku, wsadzić nowy sprzęt i zainstalować windowsa?

Tylko pytanie czy wtedy sprzęt wykryje mi CD-Rom, bo to wszystko chyba wina sterowników jest z starego sprzętu ? Abym nie został z instalowaniem windowsa na nowo na starym sprzęcie :smiley:

Przepraszam, pomyliłem się, wystarczy pamięć USB 4GB.

A co do wykrywania tego starego napędu CD, to sprawdź, czy jest wykrywany w BIOSie, bo jeśli tak, to Windows też powinien go zauważyć. Najlepiej jeśli opcję “Plug and Play OS” przełączysz w BIOSie na No, to wtedy obsługą urządzeń zajmie się BIOS, przynajmniej do chwili zainstalowania WIndowsa.

Sformatować dysk na innym komputerze jak najbardziej można, tylko to nie rozwiązuje niewidzianego napędu CD - wciąż nie będzie można zainstalować Windowsa. Jeśli zastosujesz metodę USB, zainstaluje się na pewno.

Dodane 27.09.2011 (Wt) 0:36

Właśnie sprawdziłem programik:

Windows7-USB-DVD-tool

(ten z drugiego podesłanego linka)

Bardzo prosty. Wystarczy najpierw zrobić ISO posiadanej płyty Windowsa 7, potem odpalić wspomniany program i włożyć nośnik USB.

Łatwo i przyjemnie.

Jak nie wykryje nadpędu, to za Chiny Ludowe nie zabootujesz :slight_smile:

A w ogóle to zasilanie npędu CD dobrze podpięte? podczas startu systemu zaświeca się dioda?

Może napęd walnięty…

Dziwią mnie też resety Windows-a…raczej napęd nie ma wpływu na stabilność.

I jeszcze jedna dziwna rzecz, stara płyta pod 775 (intel) a nowa AM2+ (AMD).

Podaj dane nowego zestawu, (płytę już wiemy), to tylko procek, grafika, zasilacz.

Proc też zmieniony ale nie sądziłem że będzie on jakąś rolę w tym odgrywał.

Proc - AMD Phenom II x6 1090T

Grafika - RADEON HD 5750

Tak dioda się świeci, napęd się normalnie otwiera i zamyka więc ma zasilanie.

System sięresetuje bo są sterowniki stare i nie ogarnia tych sterowników i się resetuje, wymusiłem jakoś na starym sprzęcie aby sięzainstalowały ale nadal siękomp resetuje ;/

Może to wina zasilacza? Ale wtedy chyba w ogóle by się komp nie odpalił ?

Model zasilacza to GPS-450AA-101A

UXM niestety ale 4GB też nie posiadam ;/ Chyba że będzie można to wrzucić na moje MP4 ( pojemność 3,8GB) :smiley:

Masz 2 wyjścia:

  • instalacja systemu z odpowiednio przygotowanego USB tak jak koledzy już pisali

  • pożyczenie od znajomego nagrywarki pod sata lub usb

Nie da się zainstalować systemu na starych częściach a potem włożyć nowe. Można tak zrobić z innym procem, pamięcią lub grafiką ale nie płytą główną (no chyba że ma taki sam chipset jak stara). Tak jak napisał UMX:

Skoro wydaliście taką kupe forsy na nowy sprzęt, to nie warto dokupić napęd CD godny tej płyty, czyli na SATA, i mieć problem z głowy? Wszelkie przejściówki, to lipa! Tylko zwalniają wymianę danych.

Poza tym, na czas instalowania systemu Windows7 radzę mieć zamontowany tylko jeden dysk twardy! Będzie mniej problemów. Dopiero po zainstalowaniu systemu, jak już wszystko zagra, domontować drugi dysk, jak koniecznie ma być? System go wykryje i będzie OK.

Sterownikami się nie przejmuj, Windows 7 zainstaluje większość lub nawet wszystkie. Ewentualną resztę znajdziesz na stronie Asrocka: http://www.asrock.com/

Wczoraj kupiliśmy Napęd CD-rom na SATA, ale jak już wspomniałem nie jestem specem od sprzętu i zasilacz nie ma wtyczki ( które wygląda jak takie wydłużone SATA) do power na ten model :oops: a wtedy trzeba kupować też nowy zasilasz ;/ więc chyba zostanie mi zbootowanie systemu przez jakiś usb póki nie dozbieam kasy aby kupić jakoś porządnielszy zasilacz i podłączyć nowy napęd;)

A usb musi być czyste czy mogą znajdować siętam inne pliki takie jak np Pliki MP4 i w innym folderze dać tą bootowalną wersję windowsa ?

A z płytą w kabelkach nie było adaptera zasilania?

http://www.ceneo.pl/showPicture.aspx?productID=9207696 kupisz w każdym sklepie komputerowym, groszowa sprawa

Jakie to teraz wsyzstko proste z tymi przejściówkami :wink:

A ta kopia windowsa na Mp4 by się odpaliła ?

Podłącz ten nowy napęd CD/SATA do zasilacza przez tę przejściówkę powyżej i instaluj system z płyty. To najlepszy sposób.

Nie kombinuj z tym pendrajwem z MP4, bo pendrajw musi być “czysty”, bez innej zawartości, i bootowalny. Cała ta procedura, to tylko strata czasu.