Windows 7 i Linux Ubuntu 12.04 - jeden komputer, wybór syste


(R@z0r) #1

Witam,

Stawiam na nowo kompa (nowy dysk) i mam problem. Systemy będą instalowane na różnych dyskach, “głównym” OS-em będzie Winda i chciał bym się dowiedzieć o to jak będą te systemy bootowane. Czy gdy pierwszy dysk ustawie na ten z winda linux zostanie nie zauważony i trzeba będzie osobno wskazać dysk z linuchem aby go odpalić? Właśnie na takim rozwiązaniu mi zależy i wolał bym w najgorszym przypadku kożystać z menażera windowsa niż linuxa. Czy najpierw instalować Winde, a potem ubuntu czy na odwrót?

Zależy mi na szybkiej odpowiedzi w miarę możliwości bo chciałbym to zrobić dzisiaj :wink: Z góry dziękuje :stuck_out_tongue_winking_eye:


(Sawyer47) #2

Możesz zainstalować najpierw jeden system z podpiętym jednym dyskiem, potem odpiąć pierwszy i podpiąć drugi dysk i zainstalować drugi system. Pewnie da się bez odpinania, ale odpięcie dysku to stuprocentowa metoda, tak myślę. Jak rozumiem, chcesz potem wybierać drugi dysk za pomocą jakiejś formy boot menu w BIOS-ie.


(Gargamel Pce) #3

W pierwszej kolejności instalujesz Windows a następnie instalujesz Linuksa - w trakcie instalacji zostanie wykryty Windows i założony zostanie boot menadżer, w którym dokonasz wyboru domyślnego systemu.


(R@z0r) #4

I boot menadżer będzie “linuxowy” czy nie?


(ra-v) #5

Linuxowy GRUB


(R@z0r) #6

A jak zmienić go na windowsowego?


(reos) #7

Zainstaluj Easy BCD.


(Sawyer47) #8

Zobacz http://blog.famzah.net/2011/11/12/boot- … ot-loader/

lub podobne linki https://www.google.pl/search?q=can+wind … =firefox-a


(R@z0r) #9

Pobrałem i zainstalowałem. Co teraz? Nie bardzo łapię ten program. :frowning:

Dodane 13.05.2012 (N) 19:14

Dobra już mam :wink: Dzięki wszystkim za podsunięcie EasyBCD, godny polecenie program.