Windows 7 i Linux Ubuntu na jednym komputerze do wyboru

Witam

Wiem, że jest możliwość zainstalowania Windowsa i Lunuxa na jednym komputerze w taki sposób, by system można było wybrać z Windowsoskiego menu.

Wiem, że można tak zrobić, tylko nie wiem jak trzeba wszystko zainstalować i skonfigurować by działało tak jak chcę :confused:

Moze ktoś pomoże?

Z góry dziękuję za pośwęcony czas.

http://www.dobreprogramy.pl/Linux-Insta … 11279.html

Wystarczyło troszeczkę się wysilić. Nie zwracaj uwagi na to że jest to dość stara demonstracja. Nic się nie zmieniło jeżeli chodzi o instalację.

Przed całą zabawą pamiętaj tylko, żeby zdefragmentować partycje Win, bo “coś” się może stracić. Jeśli masz laptopa = nie wytnij sobie także partycji Recovery.

Oczywiście że można - sekunda w google, ale lepiej użyć linuxowskiego GRUBA bo jest lepszy niż windowsowy bootloader. Ale jesli chcesz mieś windowsowy bootloader to instalujesz wpierw ubuntu a potem windowsa. Ewentualnie jeśli już masz widnowsa to instalujesz linuxa i przywracasz mbr z widnowsa

No właśnie, jeśli masz już zainstalwoanego widnowsa to proponuję ten program: http://www.dobreprogramy.pl/Defraggler, … 13314.html Chyba najprostszy do defragmentacji- zaznaczasz partycje i klikasz “defragmentuj”

Edit: btw masz w temacie “lunux” a nie “linux”

Jeżeli masz ubuntu na płycie to wejdź na płytę i uruchom wubi.exe, a jeżeli nie to ściągnij wubi i uruchom. Instalacja jest banalna.

Z tego co wiem to wubi ma troszkę błędów. Może już poprawili :roll: ale jeszcze niedawno sprawiało problemy

Dziękuję,a tylko jeszcze jedno pytanko.

Systemy instalować na osobnych partycjach?

Jeżeli będziesz instalował przez wubi to obojętnie jaka partycja byle by nie recovery. A jeżeli tradycyjnie to nie można zainstalować na partycji z windowsem i recowery tylko na osobnej.

@xq92x

A chcesz żeby jak działało?

Możesz instalować przez Wubi (wtedy Ubu będzie mniej wydajne):

Wkładasz płytę z Ubuntu do napędu (pod Windowsem) i uruchamiasz program Wubi.exe. Potem uzupełniasz dane do instalacji (raczej proste) a po wszystkim restartujesz kompa i wybierasz Ubuntu w bootmanagerze. Proste.

Aby Ubu pracowało z maksymalna wydajnością na jaką pozwala sprzęt musisz zainstalować na osobnej partycji. Tworzysz nową partycję lub pozostawiasz nieprzypisaną przestrzeń, wkładasz płytkę z Linuksem do napędu i bootujesz z niej. Podczas instalacji wskazujesz partycję na której masz zamiar zainstalować Ubu (o ile wcześniej taką utworzyłeś) lub wybierasz opcję instalacji na najdłuższej ciągłej wolnej przestrzeni (jeśli zdecydowałeś się zostawić wolną przestrzeń) i czekasz aż instalacja się zakończy. Też proste.