Windows 7 i nie widzi RAMU

Witam serdecznie.

Posiadam starego kompa i chciałem dorzucić mu trochę RAMU. Mam zainstalowane od nowości 2GB (2x1GB) pamięci Patriot w slotach 1 i 3. Płyta główna Asus P5K. Windows 7 32bit.

Kupiłem 2 sztuki identycznych kości. Włożyłem w wolne sloty 2 i 4 i po włączeniu kompa monitor, myszka i klawiatura nie działały. dysk działał. nic nie piszczało. Wyłączyłem. Myślałem, że kości są padnięte. Wsadziłem kupione we wcześnie wyjęte własne kości w sloty 1 i 3. wszystko działało bez problemu. Postanowiłem włożyć swoje wyjęte wcześniej kości w wolne sloty 2 i 4. włączyłem kompa i wszystko działa tylko widzi 2GB RAMU. Teoretycznie Windows 7 widzi max 4GB, więc dlaczego u mnie na kompie widzi max 2GB? Miał ktoś taki problem? kości są identyczne, więc nic nie powinno się “gryźć”

32 bit posiada ograniczenie do 4gb czyli powinno wszystko działać ewentualnie system odczytał by 3,25 gb ramu.

właśnie o to chodzi. Powinien…

Możesz doprecyzować swoją sytuację?

  1. Co się konkretnie działo w sytuacji “Włożyłem w wolne sloty 2 i 4 i po włączeniu kompa monitor, myszka i klawiatura nie działały. dysk działał. nic nie piszczało”? System Windows się uruchamiał, zatrzymał/zawiesił się przy uruchamianiu, czy komputer jednak nie wystartował (to skad wiesz, że dysk działał)?

  2. W sytuacji “Postanowiłem włożyć swoje wyjęte wcześniej kości w wolne sloty 2 i 4. włączyłem kompa i wszystko działa tylko widzi 2GB RAMu” miałeś na płycie głównej tylko 2 kości (po 1 GB)? W sensie, że obie kombinacje po 2 kości zawsze działały, ale nigdy 4 kości naraz?

 

Bo problemem może być inna organizacja kości pamięci (sa modele jednostronne oraz dwustronne) lub ich parametrów (taktowanie, czyli czasy dostepu). Kupiłeś te dwie nowe kości takie same (identyczne) jakie posiadałeś?

 

Powyższe problemy nie mają się nijak do systemu operacyjnego - nawet 32-bitowy się uruchomi na 8 GB RAM, a będzie w stanie zaadresować (obsłużyć) tylko 3-3,5 GB RAM.

Spróbuj włączyć Memory Remap Feature w bios. Chyba że pamięci istotnie się różnią, np ilością scalaków to niewiele to da. 

Płyta Asus P5K to jeszcze procesory Core2 Duo - może kupiłeś pamięci, które nie są obsługiwane przez tę płytę.

Jaka jest ich częstotliwość, czy aktualizowałeś BIOS?.

Nie możesz tak zrobić. Sloty działają parami z tym że 2 są jednostronne a dwa dwustronne. Czyli włożyć po do 2 kości. Maksymalni płyta obsługuje do 8GB, czyli możesz włożyć 2 dwustronne po 4GB. Ale praktyczne wszystkie płyta tak mają. Nie można mieszać slotów kolorami.