Windows 7 i procesory 7 generacji Intela

Ostatnio rozglądam się za nowym sprzętem i nie mogę czegoś zrozumieć, oficjalnie Windows 7 nie zadziała na najnowszych procesorach Intela i AMD. Jednak w praktyce i nieoficjalnie zadziała, ale nie będzie tak wydajny jak np Windows 10 ponieważ nie będzie umiał obsłużyć w pełni wszystkich rejestrów procesora i nowych technologi. Dodatkowo może on nie działać stabilnie itp. itd.
Jak to się ma jednak do rzeczywistości bo na stronie intela spokojnie można znaleźć sterowniki dla Windows 7 przeznaczone dla nowych procesorów Kaby Lake, a to by oznaczało że Windows 7 nie powinien działać gorzej niż Windows 10. Fakt Windows 10 ma nowsze wersje sterowników niż te przeznaczone na Win7-Win10, ale są. Dodatkowo z tego co widzę dotyczą one tylko i wyłącznie obsługi zintegrowanej karty graficznej, czyli mając dedykowaną nawet specjalnie ich nie potrzebuję instalować. Więc w czym tkwi szkopuł który mi unika że Windows 7 nie wspiera procesorów Kaby Lake?

Z tego co się orientuję, to Windows 7 oparty na Kaby Lake chyba nie miał dostawać już aktualizacji.
Ponadto ludzie zgłaszają niestabilność pracy Windows 7 na nowych procesorach.

A od siebie dodam tylko, że jakiś czas temu sam stałem przed tym problemem i zostałem na 6th generacji, ponieważ wydajnościowo do moich zastosowań nie widziałem sensu, aby dopłacać.

1 polubienie

I parę innych problemów - lepiej na tych CPU instalować W10.

Głupia polityka Microsoftu… jak zmusić użytkowników do instalacji tylko i wyłącznie W10.

Edit:

Ale jak to w technice…

Do poczytania:

http://www.anandtech.com/show/11182/how-to-get-ryzen-working-on-windows-7-x64

http://www.download.net.pl/instalacja-windows-7-na-pc-z-amd-ryzen-lub-dyskiem-ssd-m2/n/9978/

1 polubienie

Jak widać, u nas tez o tym było:

Dzięki za linki, na część informacji już natrafiłem wcześniej.

Czyli jeśli dobrze zrozumiałem, jeśli chcę zainstalować W7 na SSD m2 NVM to nawet na prockach 6 generacji będę miał problem? Natomiast w przypadku procesorów 7 generacji dojdzie problem z brakiem obsługi USB.

Zakładając że ogarnę wszystkie problemy (bo to tylko kwestia dodania sterowników do iso) to jak później wygląda stabilność systemu? Generalnie nie oczekuję aktualizacji starszych niż czerwiec 2015 jeśli dobrze pamiętam.

Swoją drogą windows zaczyna przypominać starego linuksa gdzie trzeba było się trochę pomęczyć przy instalacji i ręcznie dogrywać sterowniki :smiley:

Da się zainstalować wszystkie sterowniki, nawet do wbudowanej grafiki: