Windows 7 i ubuntu obok siebie

Witam. Postanowiłem zainstalować na moim netbooku HP mini 110-3860 sw Linuxa Ubuntu 11.04. Mam na nim zainstalowany windows 7 enterprise. Stworzyłem bootowalnego pendrive, lecz mam problem z instalacją systemu. Oto moje partycje:

Nie chcę usuwać niczego, więc zmniejszyłem partycję z win 7, aby zostało ~20 gb wolnego miejsca, lecz nie mogę stworzyć nowych partycji. Ba, GParted nie wykrywa nawet wolnego miejsca na dysku :frowning:

Moje pytania:

  1. da się ominąć ten błąd bez usuwania jakiejkolwiek partycji?

  2. czy partycja HP_TOOLS jest niezbędna do działania komputera?

Ogólnie już masz wykorzystane 4 partycje podstawowe, tak więc zabawy co nie miara… W pierwszej kolejności zrób sobie kopię danych na jakiś zewnętrzny nośnik, a później przenieś partycję D:\ i E:\ do partycji rozszerzonej… Ogólnie przy pomocy darmowych programów nie da się tego wykonać (mogę się mylić więc sprawdź sobie najpierw GParted i inne), tak więc jedyne co Ci pozostaje, to usunięcie wyżej wspomnianych partycji i założenia ich od nowa w rozszerzonej partycji - czyli będziesz miał D:\ i E:\ jako dyski logiczne (nie podstawowe).

Co do samej partycji HP_TOOLS, to podejrzewam, iż jest to zwykła partycja umożliwiająca odzyskanie systemu. Możesz ją w sumie usunąć, ale w wypadku awarii domyślnego systemu (podejrzewam, że ten Windows 7 Enterprise nie był tam domyślnie instalowany; raczej jakiś dystrybucja z pod znaku SUSE Linux) stracisz możliwość odzyskania tego systemu. Decyzja należy do Ciebie. Ja ogólnie usuwam wszystkie systemy brandowane przez producentów sprzętu, bo więcej z nich kłopotu niż pożytku.

Na komputerze preinstalowany był windows 7 starter. Partycja HP_TOOLS zawiera foldery:

  • [*:nd1brfrl]BIOS

Zobacz co na niej jest.

Ubuntu normalnie przy instalacji umie zmniejszać partycje, ale nie wiem co zrobi przy takim bałaganie.

Opis instalacji: http://pl.wikibooks.org/wiki/Ubuntu/Instalacja_systemu

Ubuntu ściągasz z oficjalnej strony: http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/download

skasowałem partycje HP_TOOLS i RECOVERY. To i to, to były raczej niepotrzebne narzędzia. Komputer działał bez zarzutu. Zabrałem się za instalacje UBUNTU. Zostały mi 2 partycje - SYSTEM i ta z Win 7. GParted wykrył jeszcze jedną partycję (bardzo małą - kilkaset kb), którą skasowałem. Utworzyłem następnie partycję podstawową ETX4, oraz rozszerzoną, w której stworzyłem przestrzeń wymiany. Po instalacji systemu, chciałem uruchomić win 7 - zaczyna się ładować i niebieski ekran : /

jak teraz uruchomić win 7? myślałem nad całkowitym sformatowaniem dysku, natępnie instalacji win 7 i ubuntu, ale wolałbym tego uniknąć - brak napędu i pendrive : /

Możliwe, że na tej partycji były pliki rozruchowe Win 7.

Podczas instalacji Windows 7 system tworzy dwie partycje, z czego jedną o rozmiarze 100 MB. Na niej właśnie znajdują się pliki rozruchowe.Jak ją przywrócić? Potrzebny jest dostęp do konsoli Windows, w tym celu potrzebna jest albo płyta instalacyjna Windows Vista/7 i opcja Napraw - Wiersz polecenia, albo trzeba utworzyć płytę lub pendrive ze środowiskiem WinPE[1]. Jak to zrobić? Patrz poradnik [2] od akapitu: “Spowodowane jest to tym, iż (…)” albo wcześniej, od “Tak spreparowany obraz systemu jest (…)”. Być może potrzebne będzie utworzenie takiej partycji. Nie wiem tylko czy i jak zachowa się po tym GRUB, ale w tym to już koledzy zapewne Ci pomogą albo Google [3].

[1]

http://www.dobreprogramy.pl/Srodowisko- … 11288.html

http://www.techit.pl/Artykuly/Tworzenie … 0,624.html

Do pobrania:

http://www.microsoft.com/downloads/pl-p … 9830D629F2

http://www.microsoft.com/downloads/pl-p … c26d3b3b34

[2] http://commandlinegeeks.com/2010/03/21/ … k-picasso/

[3] hasło: “naprawa / przywrócenie GRUB”, np. http://debian.linux.pl/threads/628-GRUB … aprawa-itp

http://ubuntu.pl/forum/viewtopic.php?f=133&t=143648

http://ubuntu.pl/forum/viewtopic.php?f=133&t=143429

http://www.google.pl/search?q=odzyskani … 66&bih=663

Dodane 03 lutego 2012 17:47:17

Żeby nie być gołosłownym.

http://imageshack.us/photo/my-images/4/ … ycja1.png/

http://imageshack.us/photo/my-images/26 … ycja2.png/

Dodane 03 lutego 2012 18:02:41

Dla celów testowych, próbowałem zrobić następująco.

http://imageshack.us/photo/my-images/16 … tbcd1.png/

http://imageshack.us/photo/my-images/68 … tbcd2.png/

http://imageshack.us/photo/my-images/58 … tbcd3.png/

http://imageshack.us/photo/my-images/71 … tbcd4.png/

Niestety napotkałem błąd podczas uruchamiania Windows 7. Zatem uruchomienie komputera z płyty Windows 7 - opcja Napraw, system sam wykrył problemy z uruchamianiem i zaproponował naprawdę i ponowne uruchomienie. Zgodziłem się.

http://imageshack.us/photo/my-images/26 … tbcd5.png/

I wszystko działa, czego życzę i Tobie. :slight_smile:

Gdybyś używał diskparta: http://support.microsoft.com/kb/300415/pl oraz http://technet.microsoft.com/pl-pl/libr … 10%29.aspx

azjata9 ,

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go nie tytułując poprawnie tematu. Proszę zapoznać się w pierwszej kolejności z regulaminem forum, a następnie z tym tematem. Po zapoznaniu się proszę poprawić tytuł tematu, używając przycisku zmien.gif

Wydaje mi się , że problemem mogą być partycje dynamiczne.