Windows 7 i Vista na tej samej maszynie


(klisza) #1

Witam,

z góry przepraszam, jeśli temat był poruszany, ale nie mogę znaleźć na forum.

Z okazji dzisiejszego wydania rc siódemki, chciałem ją sobie sprawdzić itp, ale nie chcę się bawić w maszyny wirtualne (chociaż ewentualnie tak będę musiał zrobić) i zainstalować win 7 normalnie. Problem w tym, że mam Vistę i zastanawiam się, czy nie będzie to problemem dla niej, jeśli postawię 7? Mam stary dysk 80gb, ale do demonów prędkości on nie należy i obawiam się, że może zwalniać system. Z drugiej strony mam 2 partycje, ale na każdej mam dane, których wolałbym nie stracić.

Czy ktoś instalował może w ten sposób? Szczerze mówiąc, to nigdy się w multi-booty nie bawiłem, bo nie widziałem w tym większego sensu, ale teraz chciałem spróbować..

Pozdr.


(MarS) #2

http://www.tweaktown.com/articles/1713/ ... index.html

Powinno pomóc


(Mireczek) #3

A może to:

Instalacja Windows 7 oraz Windows Server 2008 R2 w plikach VHD


(klisza) #4

Dzięki! Idealne rozwiązanie! Szczerze mówiąc, nie wiedziałem, że VHD można w ten sposób spożytkować :wink:


(Dritone) #5

Mało tego :wink: Do menu rozruchu Windows 7 dodać można również istniejące instalacje na VHD :arrow: http://dawka.wordpress.com/2009/03/19/j ... windows-7/


(MarS) #6

Wskazany artykuł powstał w styczniu 2009 roku i niestety nie działa z najnowszym buildem 7100 zwanym także RC :slight_smile:

Wczoraj przetestowałem opisywane rozwiązania i wnioski są następujące:

  1. Polecenie "md" (make directory) nie tworzy na dysku folderu o wybranej nazwie

  2. Diskpart nie jest w stanie utworzyć dysku wirtualnego. Pojawia się informacja o braku miejsca na dysku (wolne 58 GB a przydzielam 20 GB)

Żadne kombinacje nie działają, czyli utworzenie najpierw folderu ręcznie na dysku a potem postępowanie według wskazówek. Cały czas ten sam błąd o braku miejsca


(Dritone) #7

MarS, tego artykułu na WSS nie znam (po prostu nie czytałem), ale rozwiązanie na moim blogu ( :arrow: http://dawka.wordpress.com/2009/03/16/j ... dysku-vhd/) działa z RC bez zarzutu :wink:


(MarS) #8

Opisałeś korzystanie z dysku wirtualnego umieszczonego na czystej partycji. Co w sytuacji gdy na dysku jest już Windows XP lub Vista lub obydwa na raz? I jeszcze jedno. Domyślnie instalator Windows 7 tworzy partycję ukrytą na pliki systemowe o wielkości 100 MB a nie 200 MB :slight_smile:


(Dritone) #9

Rzeczywiście, przy próbie podpięcia nowego napędu nie chce iść dalej... dziwna sprawa, trzeba to zbadać dokładniej :slight_smile:

Słuszna uwaga, artykul został napisany jakiś czas temu (wtedy było to 200 MB) - uaktualnione :slight_smile:

-- Dodane 08.05.2009 (Pt) 12:28 --

Dobra MarS, spróbuj w ten sposób -> http://dawka.wordpress.com/2009/05/08/i ... dysku-vhd/ :wink: Działa bez zarzutu :slight_smile:

P.S. Przepraszam za post pod postem.