Windows 7 i XP na jednym komputerze

Witam, mam zainstalowany Windows 7, a chciałbym zainstalować jeszcze Windows XP. Na komputerze mam 3 partycje. Chcę tak zrobić, bo gry na Windows 7 mi się tną, a na XP nie. Z góry dzięki za pomoc.

  • Jak będzie wyglądał wybór systemu?

  • Czy będę mógł korzystać z gier położonych na partycji z innym systemem?

  • Czy będę musiał instalować sterowniki w obu Windowsach?

  • Czy w jakiś sposób wpłynie to na działanie komputera?

  • I przede wszystkim, jak to zrobić?

ad 1 - z tego co mi wiadomo, to żeby był wybór systemu przy starcie należy instalować je od najstarszego do najnowszego - czyli najpierw xp potem win 7 (być może w twoim przypadku można pokombinować coś z bootloader’em ale nie jestem pewien :roll: )

ad 2 - tak jak najbardziej :slight_smile:

ad 3 - przy xp napewno, natomiast win 7 ma już w instalatorze stery…czasem może czegoś brak, więc trzeba zainstalować ale na ogół większość jest

ad 4 - nie

ad 5 - patrz ad 1

Moim zdaniem lepiej mieć jeden system na kompie.

1)Jeśli chodzi o wybór systemu to po przed załączeniem windowsa wyświetli się carny, bądź niepieski ekran i za pomocą strzałek będziesz mógł wybrać xp lub 7.

2)Oczywiście będziesz mógł korzystać z gier znajdujących się na dysku, ale w 7 z niektórymi grami i programami może być problem ze zgodnością. Wtedy najlepiej ściągnąć jakiś patch.

3)Windows 7 sam wykryje i zainstaluje sterowniki. Jednak jeśli posiadasz drukarkę hp to ściągnij do niej najnowsze stery ze strony producenta.

4)Komputer będzie działał tak jak zasze.

  1. To zależy …

A mógłby ktoś bardzo szczegółowo opisać cały przebieg.

A czy “Windows XP Mode” załatwił by sprawę z grami?

Sprawa jest prosta, wystarczy zainstalować XP na innej partycji niż Windows7 i wtedy zastosować wszystkie kroki z poradnika: http://helpc.eu/odzyskiwanie-bootloader … t2880.html

A XP mam zainstalować z włączoną 7, czy przez płytkę instalacyjną?

Większość “dużych” programów, a więc również i gier, potrzebuje odpowiednich wpisów w rejestrze aby działać poprawnie czy w ogóle się uruchomić. Jeżeli dany program jest zainstalowany w jednym systemie, to zazwyczaj w drugim się nie uruchomi bez instalacji, bo przecież rejestr nie jest współdzielony, a i foldery systemowe są rozłączne. Zgodność nie ma tutaj nic do rzeczy - sytuacja wygląda tak samo w przypadku instalacji dwóch dowolnych innych systemów.

Normalnie poprzez boot z płytki przy starcie kompa.

wszystko ok, ale jak ktoś np. nie ma płytki z windowsem 7 bo kupił lapka i system miał wgrany już?

To pożycz od kogoś płytkę, albo ściągnij z torrentów. Obraz musi być tego samego Windowsa co masz na lapku, czyli jak masz Home Premium, to Home Premium, jak Home Basic, to ściągasz/pożyczasz Home Basic i instalujesz na swój klucz, który masz na naklejce na spodzie lapka.