Windows 7 - ile RAMu potrzebuje?

Witam,

Chcę zainstalować na laptopie z 2 GB RAMu W7. Ile MB RAMu zajmie W7 po starcie? Aktualnie na laptopie jest Vista Ultimate (bez żadnych SP) i po potraktowaniu TuneUp 2012 na starcie zajmuje 38% z 2GB. Czy W7 potrzebuje większej ilości MB? A jeżeli tak to ile i czy da się wyłączyć jakieś niepotrzebne usługi? Laptop jest używany do przeglądania internetu i pisania w Wordzie 2010.

Pozostałe parametry laptopa:

CPU Intel Pentium T2330

GPU Intel GMA X3100

Pozdrawiam.

Nie rozumiem mani ludzi tym mniej ramu tym lepiej co jest oczywistym kłamstwem.

Win 7 będzie lepiej działał niż ta VIsta jest lepiej zoptymalizowany.

Ramu jest dostatecznie dużo dla Win 7 i nic nie trzeba wyłączać ani włączać dodatkowo(co może spowolnić prace lub zablokować możliwości z których będziesz chciał skorzystać).

Tak, tylko często w przeglądarce mam włączone 6-7 kart i AQQ, więc wolałbym mieć jakiś zapas RAMu.

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Jeżeli chodzi o Windows 7 Enterprise albo Ultimate, to można spróbować zainstalować system na wirtualnym dysku VHD i sprawdzić jak będzie. Instrukcja - Instalacja Windows 7 na wirtualnym dysku VHD i Jak uruchomić system Windows 7 lub Windows Server 2008 R2 z pliku VHD?.

Trzeba pamiętać, że nie każda edycja Windows 7 potrzebuje tyle samo zasobów, nie każda edycja zawiera te same składniki, programy itd. Zresztą model zarządzania pamięcią chyba jest taki, że system rezerwuje pamięć, aby potem oddać ją programom, gdy tego potrzebują.

Moje doświadczenia - używałem Windows Vista SP1 na notebooku HP (Intel Core 2 Duo 1,6 GHz, 2 GB RAM DDR2, grafika Intela zintegrowana) i te “kilka kart w firefoksie i aqq” (nawet kilkanaście kart w Firefoksie), do tego Pidgin, czasem VirtualBox, coś jeszcze działało całkiem sprawnie. Chyba od wersji RC (maj 2009) używałem Windows 7 na tym samym notebooku i też było w porządku. Nie wykonywałem żadnych specjalnych optymalizacji, co najwyżej wyłączyłem kilka usług, Aero działało, Windows Search też.

Ciekawy artykuł - 512 MB pamięci powinno wystarczyć każdemu….

Optymalizacja: Re: Co oznaczają te błędy w dzienniku zdarzeń?

Pozdrawiam.

Podaj dokładny model laptopa bo zainwestowanie w dodatkową kostkę SO-DIMM to naprawdę niewielkie pieniądze a komfort pracy docenisz na każdym systemie operacyjnym :slight_smile:

@adam9870

Dziękuję za odpowiedź. Na drugiej partycji mam francuską Vistę HP, więc w wirtualizację nie będę się bawił.

@gargamel.pce

Laptop to Acer Aspire 5720Z. Ramy 2x1 GB DDR2. Pakowanie 2x2 GB jest dla mnie za drogie. Jak już będę coś zmieniał w tym lapku to co najwyżej CPU na C2D T5750.

Tak jak mówi pawcio1212 , ja też myślę że 7 będzie działać lepiej niż Vista, ale sprawdzisz w praktyce jeżeli chcesz.

OK, dziękuje za pomoc. Temat można zamknąć.

System na 1 gb może chodzić ale po odchudzeniu sam system może zająć ok 380~500mb ram

jak umnie

a moj komp to typowy archaik

sempron 2800+ 2 ghz (2004r)

1 gb ram + ready boost 500mb

geforce 7600gs

Windows 7 enterprise

Im mniej RAMu dla os tym więcej dla mnie :stuck_out_tongue:

Jeżeli aplikacja potrzebuje np. 6GB pamięci to mogę z tej pamięci skorzystać, ale na szczęścia windows zadba żebym nie skorzystał zjadając 1.5-2GB i nie specjalnie chcąc oddać zasoby.

@sadaj72 uruchom czystego windowsa na hmm 256 ramu ewentualnie 512(home premium SP1) i będzie działać i użyje maksymalnie 230MB

a uruchomiłeś taką aplikację z 6GB ???pewnie nie

Po co windows ma oddać ci te 1GB jeśli jeszcze są 2-4GB wolnego ramu pomyśl trochę.

Dlaczego windows ma brać mało RAMu jak to go spowolni więc bierze więcej(tak to się odbija na uruchamianiu)i jest przygotowany do uruchomienia wszystkiego.

A ty jak idziesz na wycieczke kilku dniową pod namiot to bierzesz tylko namiot i dobre buty??

@sadaj72, Używałeś kiedyś windowsa 7?

Sam mam komputer z 12GB ramu i podczas normalnego użytkowania zjada około 3-4GB. Właśnie instaluje system na brata komputerze który ma tylko 2GB i zjada jedynie 700MB.

Kiedyś instalując na kompie z 1GB ramu windows zabierał sobie jedynie 500MB.

7 jest o tyle dobry że zawsze umie zagospodarować sobie to co dostanie, i dokładanie większej ilości ramu odbija się pozytywnie na wydajności.

Zainstalowałem 7. Na starcie zabiera tylko 32% z 2GB. Wątek można zamknąć.