Windows 7, intel 915

Witam od jakiegoś czasu mam problem z tym systemem, a raczej z ignorancją intela bo nie chcą wydać normalnych sterwoników dedykowanych pod win 7 dla mojej karty graficznej intel 915 GM. Trochę mnie to dziwi gdyż jest to dość popularny chipset graficzny w laptopach. Od razu powiem że nie chodzi mi tutaj o areo, wiem że ta karta nie obsługuje wddm.

Ale od początku.

-Problem leży w tym, że mam wyłączoną opcję direct3d i inne, w linku znajduję się log z dxdial : http://pokazywarka.pl/t0dyx2/

-Bez d3d kuleje odtwarzanie wideo już nie mówiąc o jakiejkolwiek grze.

Co zrobiłem:

-instalowałem kilka wersji sterowników ze strony Intela. Wyczytałem żeby instalować sterowniki XPDM lecz niestety za bardzo nie rozumiem jak i skąd je pobrać.

-początkowo miałem taki problem że przy każdym uruchomieniu systemu instalowały się na nowo. Po reinstalacji sterowników na nowsze problem się rozwiązał

-zainstalowałem dx 9.0c, gdyż pewnie karta nie obsługuje dx11. Lecz po instalacji w dxdial widzi tylko dx11. Próbował odinstalować dx11 programem DHU lecz on wykrywa z drugiej strony tylko dx9.0c.

Nie wiem czy nie narobiłem trochę syfu w systemie instalując co rusz to inne sterowniki, dlatego usunąłem wpisy rejestru Ccleanerem. Tak więc nie wiem czy robić reinstall w7, czy też zainstalować jakieś inne sterowniki.

Mój config laptopa:

Nazwa systemu operacyjnego Microsoft Windows 7 Ultimate

Wersja 6.1.7600 Kompilacja 7600

Producent systemu Acer

Model systemu TravelMate 2410

Typ systemu X86-based PC

Procesor Intel® Celeron® M processor 1.50GHz, 1496 MHz, Rdzenie: 1, Procesory logiczne: 1

Karta graficzna: Mobile Intel® 915GM/GMS,910GML Express Chipset Family

Wersja/data systemu BIOS Phoenix Technologies LTD V1.04, 2005-07-28

Wersja SMBIOS 2.31

Katalog systemu Windows C:\Windows

Katalog systemowy C:\Windows\system32

Urządzenie rozruchowe \Device\HarddiskVolume1

Ustawienia regionalne Polska

Warstwa abstrakcji sprzętu Wersja = “6.1.7600.16385”

Strefa czasowa Środkowoeuropejski czas stand.

Zainstalowana pamięć fizyczna (RAM) 1,00 GB

Całkowita pamięć fizyczna 0,99 GB

Dostępna pamięć fizyczna 679 MB

Całkowity rozmiar pamięci wirtualnej 1,99 GB

Dostępna pamięć wirtualna 1,42 GB

Obszar pliku stronicowania 1,00 GB

Plik stronicowania C:\pagefile.sys

Bardzo proszę o pomoc gdyż na w7 o dziwo mój komputer chodzi sporo lepiej.

To normalne - DX11 jest wbudowane w system i tego nie usuniesz - DX11 częściowo wspiera DX9, a gdy zainstalowałeś biblioteki DX9 to one po prostu dodały się do DX11 - dlatego dxdiag wyświetla to, a nie tamto.

Wiesz nie obraź się, ale trochę przesadzasz - popularny? Chyba 2 lata temu. Poza tym idąc twoim tokiem myślenia mógłbym oskarżać np. NVidię o ignorancję, bo nie wydała sterowników do 7 do mojego GeForce’a 2 MX.

Poza tym wypróbuj tę metodę:

Tutaj jednak będziesz musiał spróbować użyć sterowników do XP, gdyż Intel nie wydał również sterów do Visty.

A w ostateczności spróbuj uruchomić instalację sterownika w trybie zgodności z XP.

Z tego co mi wiadomo nie można nadpisywać nowszej wersji directX starszą. Winda 7 ma dx11 i za nic w świecie nie zastąpisz tej 11 starą już wersją 9.0c. [-X Na tym chipsecie to vista sp2 jak śmigała ładnie to powinieneś ją pozostawić. Winda 7 to nowy system i starszy sprzęt może już kuleć a i915m jest już naprawdę stary.

Intel nie wydaje sterowników, bo grafika 915G nie działa pod siódemką. Nie wspiera w pełni sprzętowo DirectX 9, a to minimum dla siódemki. Dopiero działa pod 945G i wyższymi.

Nie mam pojęcia, czy siódemka będzie działać bez Aero. Vista mogła. Microsoft podaje tylko jako minimum “urządzenie graficzne DirectX 9 ze sterownikiem WDDM 1.0 lub nowszym”.

Proszę nie porównuj aż tak skrajnie, na tej grafice w XP chodzą mi takie gry jak AION online czy też Lineage2. Poza tym ową popularność stwierdziłem ponieważ na blogu intela mnóstwo osób pisało z prośbą o sterowniki. No a poza tym netbook acer aspire one jest oparty właśnie o tę grafikę a tych netbooków jest sporo.

Używałem tryb zgodności jednak nie pomaga ;/

nie używałem visty, nie przypadł mi do gustu ten system. Dużo bardziej odpowiada mi w7.

Dodane 17.11.2009 (Wt) 0:15

działa bez areo. O dziwo cały system chodzi zaskakująco wydajnie. Lecz niestety nie da się zbytnio oglądać filmów. Nie mówiąc już o grach.

Powiem tak. Filmy chodzą, mówię o DIViXach. Któregoś dnia sprawdzę jeszcze h.264 - jakieś próbki filmów w formacie MKV i MP4 najlepiej 720p. Jednak po testach na XP, raczej bez większych rewelacji. O ile jeszcze filmy w MKV 720p chodziły przy 100% użyciu procka z bardzo niewielkimi zawiechami, o tyle w MP4 w dużej kompresji był już problem…

Gry powiadasz - StarCraft, Max Payne chodzą płynnie (ze StarCraftem trzeba było się troszkę napracować, bo wyskakiwały artefakty, ale to nie wina grafy, ale W7). Niebawem przetestuję GTA SA.

A co do sterowników. Cóż, ja swoje ściągnąłem z Windows Update - m.in. sterownik do intela 915. Co prawda jeszcze przed instalacją wiedziałem, że nie będzie pełnego wsparcia - Aero, to spodziewałem się gorszej wydajności - wersja Home Premium śmiga jak należy :smiley: . Przy 1,5GB Ramu po instalacji wszystkich programów (w tym antywira) ciągnie ok 500MB :o TYLKO!

Gdzieś… kiedyś… w google znalazłem forum, gdzie podsyłali jakieś własnoręcznie przerabiane sterowniki - przerabiane z intela 950, aby wymusić WDDM, a co za tym idzie Aero. Z tego, co pamiętam, komuś udało się odpalić, ale były jakieś problemy. Gdybym ‘przypadkiem’ jutro znalazł, bo dziś nie mam czasu, to podeśle link.

A z tego co pamiętam, intel mówił, że tak faktycznie dałoby się to zrobić, ale… no właśnie było jakieś ale :slight_smile: .

Dobrej nocy.

Konfig laptopa:

Tą osoba był mój kolega(mi się osobiście nie udało),

Aero na tym chipsecie nie działa gdyż nie wspiera on sprzętowego schledulera który jest wymagany zarówno w WDDM 1.0 i 1.1 8)

A problemy nie były takie duże raz bluescreen był, wyłączanie explorer.exe bez powodu, i aero czasami przycinało :stuck_out_tongue:

Rozwiązałem problem, okazało się że w7 wyłączyło mi przyspieszanie sprzętowe i w tym tkwił problem. Teraz mam już d3d i wszystko działa jak powinno, oczywiście bez areo ale komu to potrzebne :wink:

Czyli co, trzeba samemu włączyć przyspieszenie sprzętowe?

Gdzie dokładnie się to robi w Win7, bo w XP dałbym sobie jeszcze radę, bo coś kojarzę :lol: ?

myślę że raczej to moje próby różnego typu spowodowały wyłączenie przyśpieszenie sprzętowe, aczkolwiek gdybyś miał problem z direct3d to warto sprawdzić czy czasem owa akceleracja nie jest wyłączona.

ppm na pulpicie=>rozdzielczość ekranu => ustawienia zaawansowane => rozwiązywanie problemów=>zmien ustawienia=> przesuń suwak do końca w prawo.

Pozdro.